Górskie podróże filmowe

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2021 09:00
W obliczu zdobycia K2 przez Szerpów, w mediach rozgorzała dyskusja, kim właściwie są i dlaczego do tej pory pozostawali w cieniu. Odpowiedzi na te pytania odnajdziemy w filmie dokumentalnym "Ściana cieni" Elizy Kubarskiej. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Beautiful landscape

K2,_Mount_Godwin_Austen,_Chogori,_Savage_Mountain.jpg
Dariusz Załuski: poczułem, że piszemy historię

W "Magazynie filmowym" przyjrzeliśmy się filmom kręconym na wysokościach. 

Posłuchaj
22:00 2021_02_07 09_34_04_PR2_Magazyn_Filmowy.mp3 Górskie podróże filmowe (Magazyn filmowy/Dwójka)

We wschodnim Nepalu znajduje się jedna z ostatnich świętych gór Szerpów, Kumbhakarna, nazwana tak na cześć mitycznego giganta, który przez pół roku spał, a potem w wielkim głodzie pożerał wszystko, co stanęło mu na drodze. Ochroną świętego oblicza Kumbhakarny zajmują się buddyjscy mnisi i Szerpowie z wioski u podnóża góry. Akcja filmu rozpoczyna się w wiosce Kambachen (4 tys. metrów n.p.m.), gdzie trzyosobowa rodzina Szerpów mieszka w jednej izbie.

Kolejnym filmem nakręconym na wysokościach, w którym w jednej ze scen pojawiają się Szerpowie, jest "Dreamland" Stanisława Berbeki. W filmie oglądamy archiwalne nagrania z wypraw ojca reżysera, himalaisty, Macieja Berbeki. Dowiadujemy się także, jak powstały zdjęcia do filmu "Broad Peak". To fabularne spojrzenie na ostatnią wyprawę Macieja Berbeki.

***

Tytuł audycji: Magazyn filmowy

Prowadziła: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 7.02.2021

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Najwyższe szczyty świata w kamerze Dariusza Załuskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 12:30
Zachwyt nad pięknem natury mieszający się z przerażeniem. To emocje towarzyszące osobom oglądającym filmy zrealizowane podczas wypraw wysokogórskich. Autorem kilkunastu dokumentów obrazujących poczynania himalaistów, zdobywających najwyższe szczyty świata, jest Dariusz Załuski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magdalena Gorzkowska pierwszym wspinaczem z Polski na szczycie K2 zimą? "Ruszamy do ataku" [AKTUALIZACJA]

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 18:12
16 stycznia 2021 roku dziesięciu Szerpów zdobyło nieosiągalny dotąd o tej porze roku szczyt K2. W bazie pod K2 jest też Polka, była lekkoatletka Magdalena Gorzkowska, która zamierza zaatakować szczyt w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin. - Na horyzoncie okno pogodowe, kilka dni pozwalające na akcję, ruszamy więc do ataku szczytowego - mówiła Gorzkowska 2 lutego.
rozwiń zwiń