Zmarł Adam Zagajewski. Program 2 wspomina wybitnego poetę

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2021 20:00
Są śmierci, z którymi nie można się pogodzić - pisał w jednym ze swoich tekstów dla miesięcznika "Znak" Adam Zagajewski. Wybitny poeta, eseista, jeden z liderów literackiego pokolenia '68 odszedł w niedzielę w wieku 75 lat. Artystę wspominać będziemy w Poranku Dwójki o 7.45 z publicystą Tadeuszem Sobolewskim, a po godz. 8.30 z eseistą, tłumaczem Ireneuszem Kanią oraz z krytykiem literackim Januszem Drzewuckim.
Adam Zagajewski
Adam ZagajewskiFoto: Andrzej Bołdaniuk

Po godz. 9.30 spotkamy się z Jagodą Szelc - reżyserką filmową, scenarzystką. Pozmawiamy o obecnej sytuacji twórców, a także o nowej profesji, jaka powstała w wyniku pandemii i zamknięcia dla publiczności teatrów - reżyser streamingu. Spotkanie o godz. 9.30.

Ponadto w audycji Janusz Wawrowski opowie o swoim najnowszym albumie "Phoenix" z koncertami skrzypcowymi Ludomira Różyckiego i Piotra Czajkowskiego. O ile to drugie dzieło należy do żelaznego kanonu repertuarowego, o tyle utwór Różyckiego jest praktycznie dotąd nieznany. Dodajmy, że album "Phoenix" jest od poniedziałku naszą Płytą Tygodnia.

*****

Na Poranek Dwójki w poniedziałek (22.03) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Paweł Siwek.

Czytaj także

Spotkanie z wielką czwórką poetów. Zobacz wideo

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2014 22:13
W tym roku na Wieczór Wigilii Wielkanocnej przygotowaliśmy bardzo szczególny program. 9 kwietnia w Studiu Muzycznym Trójki im. Agnieszki Osieckiej odbyło się spotkanie, które zaproponowało nam Wydawnictwo a5 z Krakowa. Na scenie zasiedli: Adam Zagajewski i Ryszard Krynicki oraz Marek Kondrat, który prezentował wiersze Stanisława Barańczaka oraz Julii Hartwig.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Zagajewski: poeta ma w sobie dziką rzeczywistość

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2014 17:11
Nie tylko o poezji mówił w Trójce Adam Zagajewski. Poeta był gościem kolejnej odsłony cyklu "Biuro Myśli Znalezionych".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co łączy Kraków i Chicago? Adam Zagajewski o wierszach i życiu

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2014 18:00
– W moim amerykańskim mieszkaniu próbuję znaleźć to, co wspólne dla każdego miejsca, na przykład myślenie czy słuchanie muzyki – mówił w Dwójce wybitny poeta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miasto, masa, maszyna. Rewolucyjne idee Tadeusza Peipera

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2014 16:00
- Peiper już w 1924 roku w swoim odczycie stworzył coś w rodzaju teorii iPhona - mówił w Dwójce o papieżu polskiej XX-wiecznej awangardy dr Jarosław Fazan.
rozwiń zwiń