Problemy w raju. Polska wieś na Biennale Architektury 2021 w Wenecji

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 06:00
Mimo że obszary wiejskie zajmują aż 93% terenu Polski, mieszka tam zaledwie 40% ludności. Pogrążona w chaosie przestrzennym, pozostająca do tej pory na marginesie zainteresowania architektów wieś stała się tematem wystawy w Pawilonie Polskim na 17. Biennale Architektury 2021 w Wenecji. Projekt Trouble in Paradise pokazuje, że może stanowić odpowiedź na globalny kryzys ekologiczny czy mieszkaniowy. Inauguracja wystawy w Wenecji już 22 maja.
Audio
 • Bartosz Kowal i Rafał Śliwa o wystawie Trouble in Paradise (Poranek Dwójki)
Projekt Trouble in Paradise pokazuje, że może stanowić odpowiedź na globalny kryzys ekologiczny czy mieszkaniowy.
Projekt Trouble in Paradise pokazuje, że może stanowić odpowiedź na globalny kryzys ekologiczny czy mieszkaniowy.Foto: mat.pras.

Pandemia, która nasiliła proces migracji na przedmieścia, dodatkowo unaoczniła problemy, z którymi mieszkańcy wsi zmagają się od lat - np. brak komunikacji publicznej, powszechnego dostępu do internetu czy integracji między „przybyszami” a rdzennymi mieszkańcami. Autorzy wystawy opowiadają o problemach, z jakimi zmaga się polska wieś, a także o rozwiązaniach jakie proponują zaproszone do udziału w wystawie zespoły architektoniczne z 6 krajów Europy. Zarysowują one szeroko skalę rozwiązań możliwych na wsi, od takich wprowadzanych w jednej wiosce z 300 mieszkańcami, po transformację byłych PGR-ów oraz rolę polskiej wsi w skali europejskiej w kontekście sytuacji ekologicznej.


Zespół PROLOG +1 Zespół PROLOG +1

Polska wieś została udokumentowana na zdjęciach młodych polskich fotografów i fotografek, a charakterystyczne dla niej zjawiska i problemy opisane w analitycznej części wystawy. Na drugą - projektową część składają się wizualizacje wykonane przez zespoły architektoniczne, które starały się odpowiedzieć na hasło-pytanie tegorocznego Biennale - "Jak będziemy żyć razem?".

- Brakuje nam narzędzi do poznania wsi z perspektywy architektury. Wieś jest marginalizowana, w debacie architektonicznej mało kto podejmuje ten temat, choć dotyczy ogromnego obszaru - mówił w audycji Rafał Śliwa, członek zespołu PROLOG +1, kurator i współtwórca wystawy. Wśród specjalistów jest na to specjalna nazwa: ruralistyka, odpowiednik urbanistyki, ale w odniesieniu do szerokiego myślenia o przestrzeni. - To nauka badania wsi, wielkiego, jeszcze nieujarzmionego terytorium.  

Drugim z głównych puntów projektu jest więc problem miejskości i wiejskości w kontekście architektury. Na czym polega tu różnica? - Wieś to potężne terytorium. Zawiera wiele elementów, których nie znamy lub które wrzucamy do jednego worka. A to teren z ogromnym potencjałem! Dlatego moglibyśmy nazwać do rajem - tłumaczył tytuł wystawy Bartosz Kowal z zespołu PROLOG +1. - Problemy, "Trouble", wychodzą zza horyzontu. Wieś jako terytorium jest narażona na zaśmiecenie, zniszczenie poprzez nieodpowiedzialne wprowadzenie w nią form architektonicznych. Te formy stają się problemem. My architekci, powinniśmy być bardzo ostrożni w tym, jak myślimy o tym ogromnym płaskim terenie, bo każdy element ma tu wpływ, czy to dom mieszkalny, czy farma wiatrowa, hala magazynowa, panele fotowoltaiczne itd. 


Do tego w audycji: 

 • 19 czerwca, w ramach festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, po raz jedenasty odbędzie się w Warszawie Targowisko Instrumentów. To wyjątkowa impreza, podczas której swe dzieła prezentują wytwórcy z różnych zakątków Polski a także z zagranicy. Prócz instrumentów tradycyjnych obejrzeć można tu nietypowe współczesne muzyczne wynalazki. W tym roku jedną z atrakcji będą przygotowane na drukarce 3D elementy dud! Nie zabraknie także zajęć i warsztatów dla najmłodszych gości Targowiska. Więcej o wydarzeniu opowiadał jego organizator - Piotr Piszczatowski.


  Posłuchaj
  05:23 [i] 9.05 P. Piszczatowski o TARGOWISKU INSTRUMENTÓW mp3.mp3 Piotr Piszczatowski zaprasza na Targowisko Instrumentów (Poranek Dwójki)

   

  Nabór zgłoszeń wystawców na tegoroczne Targowisko Instrumentów trwa do 25. maja. Szczegóły i formularz zgłoszeniowy znajdą Państwo na stronie targowiskoinstrumentow.pl.

 • W Poranku Dwójki kontynuujemy prezentację laureatów konkursu Fonogram Źródeł 2020. Wśród albumów wyróżnionych w naszym konkursie na najlepszą płytę z muzyką ludową znalazło się także wydawnictwo “Ale skąd te muzykanty?”. Płyta zawiera zrealizowane w październiku 2020 roku nagrania rodzinnej Kapeli Kosylaków. Kapela pochodzi z Brzustowa, wsi znajdującej się w połowie drogi między Tomaszowem Mazowieckim a Opocznem. Dzięki seniorowi rodu, skrzypkowi Władysławowi Kosylakowi, w jej repertuarze znajdują się niezwykłe obery i melodie pamiętające czasy przedwojenne, a zapewne i wiek XIX. W materiale słuchaliśmy fragmentów zrealizowanych na potrzeby płyty rozmów z Władysławem i Zbigniewem Kosylakami, a także opowieści jej producenta Macieja Szajkowskiego, dobrze Państwu znanego z anteny Polskiego Radia i z twórczości Kapeli ze Wsi Warszawa oraz rozmowy z inicjatorem powstania płyty, dyrektorem Muzeum Regionalnego w Opocznie Adamem Grabowskim. 
  Posłuchaj
  06:40 kosylaki.mp3 Wokół płyty "Ale skąd te muzykanty?”
   
 • o 8.35 z katarzyną Stachoń Groblowy zapraszaliśmy do Zakopanego na Tatrzański Festiwal Zespołów Góralskich “Złote Kierpce”
  Posłuchaj
  06:20 [ PR2]PR2 (mp3) 8 maj 2021 08_38_46 stachon groblowy.mp3 Tatrzański Festiwal Zespołów Góralskich “Złote Kierpce” w Zakopanem (Poranek Dwójki)
   
 • kolejny odcinek naszego cyklu "Wielcy naiwni" o 8.50, tym razem poświęcony rzeźbiarzowi Józefowi Sobocie,
 • Dla melomanów zestaw czterech zwycięskich płyt konkursu na Fonogram Źródeł od Muzyki Zakorzenionej!

okładki płyt wydawnictwa Muzyka Zakorzeniona okładki płyt wydawnictwa Muzyka Zakorzeniona

***

Na folkowy "Poranek Dwójki" w sobotę (8.05) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Piotr Kędziorek.Czytaj także

Fonogram Źródeł 2020. Poznaj laureatów!

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 15:30
Co roku poznajemy najlepsze wydawnictwo z repertuarem tradycyjnym - Fonogram Źródeł. Po raz pierwszy konkurs ten odbył się w 2009 roku. Jego podstawowym założeniem jest zmotywowanie lokalnych społeczności do przedstawiania swoich muzycznych tradycji oraz autentycznych artystów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Laureaci Fonogramów opowiadają! WoWaKin i Monika Wałach-Kaczmarzyk

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 16:00
Na osiem dni przed rozpoczęciem XXIII festiwalu "Nowa Tradycja" słuchaliśmy rozmów z laureatami Folkowego Fonogramu Roku i Fonogramu Źródeł: WoWaKin Trio i Moniką Wałach-Kaczmarzyk.
rozwiń zwiń