Archiwum filmowe i "Pieśni dla dwojga"

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2010 18:34
Zaproszenie na wirtualną wystawę do Filmoteki Narodowej i na warszawski koncert chopinowski.
Audio
  • Elżbieta Chrzanowska o historii Filmoteki Narodowej
  • Iwona Januszkiewicz-Trębowska o 'Pieśniach dla dwojga': to historia związku dwojga ludzi, ich erotycznej fascynacji, sercowych rozterek, wreszcie dojrzałej, pogłębionej miłości

We wtorkowym "Poranku Dwójki" gościliśmy Elżbietę Chrzanowską z Filmoteki Narodowej, aby porozmawiać o niezwykłej wirtualnej wystawie przygotowanej z okazji 55. rocznicy powstania Filmoteki. Na tej szczególnej ekspozycji zostaną zaprezentowane najciekawsze materiały dokumentacyjne zgromadzone w zbiorach Filmoteki Narodowej – m.in. czasopisma, plakaty,  fotosy, scenariusze i archiwalia.

Rozmawialiśmy też z Iwoną Januszkiewicz-Trębowską, która zapraszała na wtorkowy koncert zatytułowany "Pieśni dla dwojga", a zorganizowany w ramach Roku Chopinowskiego na Uniwersytecie Warszawskim. W Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów wystąpią Justyna Stępień (sopran) i Rafał Grozdew (tenor) z towarzyszeniem Antona Biruli (gitara romantyczna) oraz Anny Kowalskiej (lutnia). W programie kompozycje m.in. Grażyny Bacewicz, Tadeusza Bairda, Stefana Kisielewskiego, Feliksa Nowowiejskiego i Eugeniusza Pankiewicza do słów Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza, Williama Szekspira, Heinricha Heine, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Adama Asnyka i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

Gospodarzem audycji będzie Izabela Żukowska.

Czytaj także

Filmoteka do dygitalizacji

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2010 14:41
W dniu 29 grudnia 2009 została podpisana umowa pomiędzy Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdanem Zdrojewskim oraz Filmoteką Narodową reprezentowaną przez Dyrektora Tadeusza Kowalskiego na dofinansowanie projektu „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chopin audio-video

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2010 13:30
Rozmowa z pianistą Paolo Giacomettim oraz Chopin w zbiorach Filmoteki Narodowej
rozwiń zwiń