Dominik Bukowski: gwiazdy były dla nas inspiracją

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 12:30
- Przeczytałem pewnego razu artykuł o gwiazdach zmiennych typu Delta Scuti. Mają one bardzo chaotyczny puls i to było bezpośrednią inspiracją dla nas, niektóre nasze utwory wychodzą od takiego chaosu - opowiadał w Dwójce Dominik Bukowski współtwórca muzyki na płycie "Delta Scuti", która powstała pod patronatem Dwójki.
Dominik Kisiel i Dominik Bukowski
Dominik Kisiel i Dominik BukowskiFoto: Adam Dereszkiewicz

Posłuchaj
15:18 Jazzowa rozmowa w Poranku Dwójki (mp3) 28 maj 2021 08_37_23.mp3 Dominik Bukowski o płycie "Delta Scuti" (Jazzowa rozmowa w Poranku Dwójki)

wibrafon1200.jpg
Bernard Maseli: cały świat w wibrafonie

Najnowsza płyta duetu Dominik Bukowski (wibrafon) i Dominik Kisiel (fortepian) nazywa się "Delta Scuti" i powstała pod patronatem Programu Drugiego Polskiego Radia. W JazzowejrRozmowie o pracy nad muzyką do niej opowiadał jeden z muzyków Dominik Bukowski.

- Ta płyta to dla mnie dość duży eksperyment, pomimo że z Dominikiem Kisielem spotykamy się już od dwóch lat i mieliśmy okazję zagrać też kilka koncertów i dość często spotykamy się na próbach, to postanowiłem, że nasza sesja będzie stuprocentową improwizacją - powiedział artysta.

- Nawet tonacja nie była ustalona. Stwierdziłem, że na tyle się nawzajem rozumiemy, na tyle się znamy i umiemy na siebie reagować, że niekoniecznie potrzebne są nam ustalenia, co mamy grać. I tak powstała ta płyta, pierwszy raz w mojej drodze muzycznej, że materiał był tworzony tu i teraz, czyli w studio - opisywał Dominik Bukowski.

Okładka albumu "Delta Scuti" została zaprojektowana przez Henryka Bukowskiego, ojca muzyka.

Źródło: Dominik Bukowski Official/Dominik Bukowski / Dominik Kisiel - DELTA SCUTI (Album Trailer)

***

Tytuł audycji: Jazzowa Rozmowa w Poranku Dwójki

Prowadził: Andrzej Zieliński

Gość: Dominik Bukowski (wibrafonista jazzowy)

Data emisji: 28.05.2021

Godzina emisji: 8.30

mw


Czytaj także

Filip Wojciechowski: na początku był jazz

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2019 16:42
- Gdy miałem 5-6 lat otoczony byłem muzyką jazzową, której słuchaliśmy z tatą. Miał on okazję być w Ameryce i przywiózł stamtąd nagrania, w tym czarne płyty. Od razu pochłonęły i zafascynowały mnie te rytmy – mówił w Dwójce znakomity pianista.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Błoto eksperymentuje mieszając kwasy z zasadami

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 12:59
Co łączy jazzową improwizację, Program 2 Polskiego Radia, Tercet Egzotyczny, obskurny rap z Memphis, kasety magnetofonowe, trap, elementy drillu i hip-hopowe pętle? Teoretycznie tych elementów połączyć się nie da, ale taka sztuka udała się właśnie zespołowi Błoto na ich trzecim LP pt. "Kwasy i zasady".
rozwiń zwiń