"Wodecki Jazz '70 - dialogi". Odkryte w Archiwum Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 13:05
- To są wyłącznie nagrania, które zostały odnalezione w archiwum radiowym, nigdy nie wyszły w żadnej fonograficznej wersji - mówiła w "Poranku Dwójki" Katarzyna Wodecka-Stubbs, producentka albumu "Wodecki Jazz '70 - dialogi".
Okładka płyty
Okładka płytyFoto: mat.pras.

Jest tu wszystko, co lubimy. Jest podróż w czasie. Jest Zbigniew Wodecki, ale uwaga - taki, jakiego nie znaliśmy. I jest wyjątkowa relacja, stworzona między znalezionymi w archiwach materiałami, a współczesnym głosem polskiego jazzu - czytamy w opisie płyty "Wodecki Jazz '70 - dialogi".

Posłuchaj
14:54 Poranek Dwójki 4 czerwiec 2021 09_29_29.mp3 Rozmowa o płycie "Wodecki Jazz '70 - dialogi" (Poranek Dwójki)

 

Krążek łączy archiwalne nagrania kompozycji Zbigniewa Wodeckiego oraz ich interpretacje, które zaproponowali znakomici muzycy polskiej sceny jazzowej.

O płycie oraz towarzyszącym jej koncercie rozmawialiśmy z Katarzyną Wodecką-Stubbs, producentką albumu oraz Markiem Napiórkowskim - jednym z artystów, których usłyszymy na tej płycie. 

Czytaj także:

Lata 70. dla Zbigniewa Wodeckiego były czasem licznych koncertów, tętniącego życia muzycznego, nocnego, jazzowego Krakowa. - Jak wyobrażam sobie te czasy, a pamiętam je z perspektywy dziecka, czyli chodząc pod krzesłami klubu "Jaszczury" - wspominała Katarzyna Wodecka-Stubbs - to tata koncertował wszędzie. Grał ogromnie dużo i komponował, nie oparłby się muzyce jazzowej w tym mieście - przyznała.

- Jestem absolutnie zakochana w tacie z tamtych lat, tacie muzyku - nie kryła córka artysty. - Uważam, że był niezwykle zdolnym chłopakiem, nie tylko wirtuozem skrzypiec, wielkim talentem w wielu obszarach muzycznych - podkreśliła. - Ten jazz uwielbiam za szaleństwo, elegancję, popisy lekkości zarówno w grze na skrzypcach, komponowaniu jak i zabawie głosem. 


Źródło: Zbigniew Wodecki – temat/Dzielę z tobą dzień na dwoje

Nagrania zachowały się w przepastnych archiwach Polskiego Radia, a Katarzyna Wodecka-Stubbs odnalazła je przed kilku laty. Do projektu zaproszeni zostali muzycy jazzowi, wśród nich Marek Napiórkowski. - Jestem jednym z sześciu muzyków, którzy swoje dźwięki dograli do zawartości tej płyty - opowiadał artysta. 

- Nie znałem tych utworów - podkreślił Marek Napiórkowski. - Wybrałem "Dzielę z Tobą dzień na dwoje", wyjątkowo nie jest to kompozycja Zbyszka, ale on śpiewa - mówił. - Poszło mi w akustyczną balladę na gitarze klasycznej.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Goście: Katarzyna Wodecka-Stubbs (producentka albumu), Marek Napiórkowski (muzyk jazzowy)

Data emisji: 4.06.2021

Godzina emisji: 9.30


Czytaj także

Marek Napiórkowski o najnowszej płycie

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2019 23:59
O "Hipokamp" najnowszej płycie, tajemnicach ludzkiego mózgu, regeneracji komórek i koncercie w Polskim Radiu Dzieciom opowiadał w pierwszej godzinie audycji Marek Napiórkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbigniew Wodecki dziś skończyłby 70 lat. Przypominamy koncert "Wodecki jazz"

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 12:23
Dziś Zbigniew Wodecki skończyłby 70 lat. Muzyk zmarł 22 maja 2017 roku. W dniu urodzin niezapomnianego artysty przypominamy koncert saksofonisty Piotra Barona z zespołem z utworami Zbigniewa Wodeckiego w jazzowych aranżacjach. Muzycy wystąpili w dniu premiery płyty "Wodecki Jazz". Koncert z cyklu  "Scena Szpilmana – Jedynka Live!" 31 maja 2019 roku poprowadził Marcin Kusy. Posłuchaj!
rozwiń zwiń