Płyty Polskiego Radia na liście UNESCO. "Sensacyjne odkrycie"

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 13:33
- Przez 40 lat po wojnie płyty te były oficjalnie zaginione - mówił w "Poranku Dwójki" Stefan Kruczkowski, reżyser dźwięku z działu realizacji konserwacji i digitalizacji Archiwum Polskiego, o kolekcji płyt Polskiego Radia wpisanej na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata". 
Rozgłośnia Polskiego Radia w Warszawie. Technik podczas pracy przy aparaturze transmisyjnej
Rozgłośnia Polskiego Radia w Warszawie. Technik podczas pracy przy aparaturze transmisyjnejFoto: ze zbiorów NAC

Posłuchaj
03:02 Poranek Dwójki 7.06.2021 unesco.mp3 Nagrania Polskiego Radia na Liście Krajowej UNESCO (Poranek Dwójki) 
Polskie radio studio lata 30. NAC 1200.jpg
93 płyty Polskiego Radia z nagraniami z września 1939 roku wpisane na Listę Krajową UNESCO

Kolekcja obejmuje 93 oryginalne, stalowe płyty gramofonowe z nagranymi we wrześniu 1939 roku w Polskim Radiu przemówieniami m.in. Stefana Starzyńskiego i Józefa Becka. To pierwszy przypadek w historii, gdy na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata" trafiły materiały dźwiękowe.

- Do września ’39 dorobek warszawskiej rozgłośni zawierał się w liczbie 9 tys. 200 nagranych płyt. Na dziś stan jest taki, że zachowało się z nich jedynie 90 i są to płyty wyłącznie z września 1939 roku. Natomiast ich historia jest dosyć sensacyjna, ponieważ przez 40 lat po wojnie płyty te były oficjalnie zaginione - podkreślał Stefan Kruczkowski z Archiwum Polskiego Radia.

Kolekcja 93 odnalezionych płyt to część zbioru nagrań wyniesionego przez pracowników rozgłośni i ukrytych w prywatnych mieszkaniach. - Gdy było wiadomo, że Niemcy wejdą do siedziby Polskiego Radia po kapitulacji Warszawy jedyną sensowną koncepcją, żeby uratować ten zbiór była sytuacja, żeby osoby prywatne wzięły to i przechowały na czas okupacji - tłumaczył gość Dwójki.

Zbiór z 1939 roku został podzielony na trzy partie. Po wojnie utracono kontakty do miejsc i osób, u których cenny depozyt był przechowywany. Uważano więc, ze zaginął bezpowrotnie, jednak po 40 latach część depozytu została zwrócona do Polskiego Radia.

Wystawa i uroczystość w Belwederze

W środę (9.06) przed Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu zostanie otwarta plenerowa wystawa prezentująca m.in. fotografie kolekcji płyt Polskiego Radia. Dzień później w Belwederze Polskie Radio uhonorowane zostanie certyfikatem UNESCO.

Niezwykłej kolekcji płyt poświęcona będzie także środowa audycja "O wszystkim z kulturą".

***

Gość: Stefan Kruczkowski (reżyser dźwięku z działu realizacji konserwacji i digitalizacji Archiwum Polskiego)

Data emisji: 7.06.2021

Godzina emisji: 8.50

Materiał wyemitowano w audycji Poranek Dwójki.

pg

Czytaj także

"To niezwykle istotne". Anna Brzezińska o wpisaniu kolekcji płyt PR na Listę Krajową UNESCO

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 20:35
-To niezwykle istotne, że ważny dokument tamtego czasu został wpisany na listę UNESCO - powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej spokrewniona z pułkownikiem Romanem Umiastowskim Anna Brzezińska z Domu Spotkań z Historią.
rozwiń zwiń