Polskie Radio

Kolekcja płyt Polskiego Radia na Liście Krajowej UNESCO. Agnieszka Kamińska: są świadectwem bohaterstwa

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 16:15
Kolekcja 93-ech oryginalnych, stalowych płyt gramofonowych Polskiego Radia z nagraniami z września 1939 roku została wpisana na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata". 
Archiwalne taśmy Polskiego Radia
Archiwalne taśmy Polskiego RadiaFoto: Fot. Jacek Konecki

Prix Italia 1200 free .jpg
Polskie Radio i TVP z nominacjami do PRIX ITALIA 2021. Joanna Lichocka: docenienie realizacji misji publicznej

Płyty zawierają, między innymi, przemówienia prezydenta walczącej stolicy Stefana Starzyńskiego, ministra spraw zagranicznych Józefa Becka, pułkowników Wacława Lipińskiego i Romana Umiastowskiego oraz reportaże amerykańskich i angielskich korespondentów z broniącej się stolicy. Są też komunikaty porządkowe dla mieszkańców Warszawy - czytane między innymi przez Jeremiego Przyborę. 


Polskie radio_ok.jpg
Nagrania z września 1939 roku na liście UNESCO. "Wciąż zaginiona trzecia partia płyt"

Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska powiedziała, że decyzja o wpisaniu płyt na Listę Krajową UNESCO oznacza docenienie znaczenia Polskiego Radia w budowaniu wspólnoty oraz historycznej pamięci. Podkreśliła, że jest to szczególnie ważne w czasach, kiedy często dochodzi do fałszowania historii oraz zakłamywania faktów.


Posłuchaj
00:23 11119075_1.mp3 Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska o wpisaniu płyt Polskiego Radia z września 1939 roku na Listę Krajową UNESCO (IAR)

 

Świadectwo bohaterstwa

Płyty zostały uratowane przez pracowników Polskiego Radia, którzy przed zajęciem rozgłośni przez Niemców wynieśli je i ukryli w prywatnych domach. Agnieszka Kamińska przypomniała, że zachowała się niespełna połowa z około 200 płyt upamiętniających wydarzenia z września 1939 roku. Prezes Polskiego Radia podkreśla, że zachowane płyty są świadectwem bohaterstwa ówczesnych pracowników tej instytucji.

9 czerwca przed Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w Warszawie zostanie otwarta plenerowa wystawa prezentująca między innymi fotografie kolekcji płyt Polskiego Radia, a dzień później w Belwederze Polskie Radio zostanie uhonorowane certyfikatem UNESCO. pkur

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Czytaj także

Polskie Radio i TVP z nominacjami do PRIX ITALIA 2021. Joanna Lichocka: docenienie realizacji misji publicznej

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021 14:55
Serwis specjalny Polskiego Radia "Bitwa Warszawska 1920" został nominowany do PRIX ITALIA 2021. To jedna z najstarszych i najbardziej prestiżowych, międzynarodowych nagród dla twórców radiowych, telewizyjnych i internetowych, zwanych "radiowymi Oscarami". Do PRIX ITALIA 2021 została nominowana również Telewizja Polska za produkcję "Antyle Chopina" oraz kanał TVP Kultura 2.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagrania Polskiego Radia z września 1939 roku na liście UNESCO. "Wciąż zaginiona jest trzecia partia płyt"

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 15:20
Dyrektor Archiwum Polskiego Radia Elżbieta Berus-Tomaszewska ocenia, że kolekcja 93 oryginalnych, stalowych płyt gramofonowych z nagraniami z września 1939 roku ma ogromną wartość historyczną. Materiały dźwiękowe Polskiego Radia z przemówieniami między innymi Stefana Starzyńskiego i Józefa Becka zostały wpisane na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata".
rozwiń zwiń