Kwartesencja 2021. Paweł Czarny: wracamy z muzyczną ucztą

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 12:00
- Przed koncertem zaopatrzymy publiczność w niezbędne akcesoria: gąbki do mycia naczyń, szczoteczki do zębów oraz monetę. A na sali koncertowej będzie pojawiać się filmowa instrukcja, w jaki sposób posługiwać się tymi narzędziami i w którym momencie - opowiadał altowiolista Royal String Quartet Paweł Czarny o koncertach na zbliżającym się Festiwalu "Kwartesencja".

Posłuchaj
14:54 Poranek Dwójki 9.30 17.06.2021.mp3 Paweł Czarny o festiwalu "Kwartesencja" (Poranek Dwójki)

W tym roku będzie miała miejsce 17. odsłona Festiwalu Muzyki Kameralnej, "Kwartesencja 2021". Gość "Poranka Dwójki" Paweł Czarny, altowiolista zespołu muzyki kameralnej Royal String Quartet, opowiadał m.in. o programie tego wydarzenia.


Royal String Quartet i Masecki 1200.JPG
Royal String Quartet. "Z Dwójką spędziliśmy wiele ważnych chwil"

Propozycja programowa festiwalu zakłada realizację trzech koncertów: kompletu kwartetów smyczkowych Sofii Gubajduliny, recitalu solo Tomasza Rittera i wykonania kwintetu fortepianowego z jego udziałem oraz premierę nowego kwartetu smyczkowego Sławomira Wojciechowskiego "Magenta". Zostanie on zestawiony z nowym utworami Mikołaja Laskowskiego i Aleksandra Nowaka, napisanymi specjalnie dla zespołu Royal String Quartet.

W tym roku wracamy z muzyczną ucztą złożoną z trzech dań. Zaczniemy od wykonania czterech kwartetów Sofii Gubajduliny. Twórczość tej niezwykłej artystki, obchodzącej w tym roku swoje 90. urodziny, zawiera w sobie duży ładunek mistycyzmu - mówił Paweł Czarny.

Zobacz także:

- Na drugim koncercie wystąpi młody pianista Tomasz Ritter, który swoją działalność związał z fortepianem historycznym. W 2018 wygrał 1. Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na instrumentach historycznych. Nie mogę się doczekać naszej pierwszej próby i oczywiście koncertu. Tomasz Ritter jest pianistą o niepospolicie subtelnej technice gry - opowiadał Paweł Czarny

- Ostatni koncert to, można powiedzieć, podsumowanie utworów napisanych specjalnie dla nas w ciągu kilkunastu miesięcy, w tym prapremiera utworu "Magenta" Sławka Wojciechowskiego. Sławek będzie na żywo przetwarzał nasze brzmienia, co na pewno stanie się gratką dla wszystkich słuchaczy otwartych na niekonwencjonalne brzmienia - mówił artysta. - Jego "Deep relaxation" vol. 8. to niezwykle nowatorski utwór, który może być odebrany jako seans muzykoterapii.

Festiwal "Kwartesencja" odbywa się pod patronatem Programu 2 Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Paweł Czarny (altowiolista)

Data emisji: 17.06.2021

Godzina emisji: 9.30

mw

Czytaj także

Royal String Quartet zaprasza na Kwartesencję

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2019 13:01
W "Poranku Dwójki" Michał Pepol z Royal String Quartet opowiadać będzie o XV Festiwalu Kwartesencja, który obejmuje tym razem cztery koncerty. We wszystkich biorą udział gospodarze oraz ich goście - muzycy z krajowej czołówki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

83. urodziny Dwójki z Royal String Quartet i Marcinem Maseckim

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2020 10:00
- Poczuliśmy, że ten utwór Feldmana to niezwykłe dzieło. Z jednej strony nieskończenie fascynujące, z drugiej nudne. Czasami kołysze, usypia, a czasami pobudza i denerwuje - mówił Michał Pepol o dziele "Fortepian i kwartet smyczkowy" Mortona Feldmana, który muzycy wykonali podczas koncertu z okazji 83. urodzin Programu 2 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń