58. Tydzień Kultury Beskidzkiej na żywo!

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 08:00
Taniec, śpiew, opowieść o zwyczajach i archaicznych obrzędach. Co więcej, w kilku miejscach Podbeskidzia! To wszystko czeka nas na Tygodniu Kultury Beskidzkiej!
Audio
  • Zaproszenie na 58. Tydzień Kultury Beskidzkiej. Mówią Katarzyna Dąbek i Jadwiga Jurasz (Poranek Dwójki)
Maków Podhalański
Maków PodhalańskiFoto: Daniel Franek/Okiem Fotoreportera

W sobotę, 24.07, rozpoczął się Tydzień Kultury Beskidzkiej, potrwa do 1 sierpnia. Odwiedzający okolice Wisły, Żywca, Makowa Podhalańskiego czy Istebnej mają obecnie niemałą szansę natknąć się na festiwalowe atrakcje, ponieważ TKB, to tak naprawdę wiele innych, pomniejszych festiwali w miastach Podbeskidzia. Wśród nich, jeden z najstarszych, Gorolski Święto w Jabłonkowie, na Zaolziu. Potocznie zwany „Gorolem” festiwal w Czechach odbędzie się już po raz 74! Sam Tydzień Kultury Beskidzkiej odbywa się nieprzerwanie od 1964 r.

Po zeszłorocznej internetowej edycji festiwal odbędzie się na żywo! Poza barwnymi jarmarkami, pokazami strojów góralskich czy warsztatów, publiczność będzie mogła podziwiać najważniejszą część festiwalu – plenerowe koncerty zespołów folklorystycznych, których w tym roku zgłosiło się ponad 70!

- Co przyciąga mieszkańców polskich gór do folkloru? Miłość do korzeni! Wszystkie dwanaście regionów góralszczyzny, od Żywca aż po Nowy Sącz i Zakopane pragnie pielęgnować swoje tradycje! – mówiła Jadwiga Jurasz, wieloletnia konferansjerka festiwalu i kierowniczka zespołów folklorystycznych.

Jak zauważa Jurasz występujące w konkursie zespoły nie konkurują ze sobą – Tydzień Kultury Beskidzkiej upływa w atmosferze wsparcia i zdrowej rywalizacji. Festiwal to także opowieść o wielopokoleniowym przekazie kulturowym. Na widowni zasiadają starsi

Tydzień Kultury Beskidzkiej to festiwal, podczas którego zespoły folklorystyczne prezentują dziedzictwo kulturowe swoich regionów. 58 edycję imprezy promuje teledysk do utworu pieśni holnej „Żywiecki gronicki”. Intencją pomysłodawców było pokazanie bogactwa archaicznych tradycji muzycznych. YouTube, Tydzień Kultury Beskidzkiej   

W tym roku festiwal odbywa się na żywo, jednak wiele wydarzeń możemy śledzić na stronie internetowej Tygodnia Kultury Beskidzkiej.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 24.07.2021

Godzina emisji: 8.35