Wsiadaj na Żuka i jedź w Kaliskie!

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 10:00
Tabor Kaliski rozpoczyna się w najbliższy czwartek (5.08)! To jeden z najmłodszych polskich taborów i jeden z niewielu… wędrownych! Wydarzenie będzie „przemieszczać się” między poszczególnymi wioskami nad Prosną, by uczestnicy mogli poznać najciekawsze miejsca regionu oraz – rzecz jasna – najznamienitszych artystów ludowych!
Audio
  • O Taborze Kaliskim 2021 opowiada Mateusz Raszewski (Dwójka/Poranek Dwójki)
Kultowy czerwony Żuk OSP Czempisz, którym podróżują uczestnicy Taboru Kaliskiego
Kultowy czerwony Żuk OSP Czempisz, którym podróżują uczestnicy Taboru KaliskiegoFoto: Piotr Baczewski/Muzyka Zakorzeniona

- To podróż muzyczna szlakiem dawnych muzykantów – mówił organizator, Mateusz Raszewski.

Ideą Taboru Kaliskiego jest podróż do miejsc, w których żyli lub żyją muzykanci. W każdym z tych miejsc uczestnicy taboru grają muzykę pochodzącą z danej wsi. To sposób, by uczcić pamięć o danym muzykancie, ale i przypomnieć go mieszkańcom. W jaki sposób uczestnicy taboru będą przemieszczać się między wsiami?

- To będzie piękny, kultowy czerwony Żuk straży pożarnej OSP Czempisz i ciągniki z naczepami. Oraz korowód samochodów i rowerów!


leon lewandowski_piotr baczewski.jpg
Wspomnienie Leona Lewandowskiego

Taborowi Kaliskiemu patronuje duch Leona Lewandowskiego. Skrzypek od początku był przewodnikiem po muzyce kaliskiej. Dlatego, by uczcić jego pamięć, poza odwiedzeniem domu rodzinnego Lewandowskiego, organizatorzy planują kurs „oberków po Lewandowskim”. Jak zapowiada Mateusz Raszewski, będą to mniej znane, endemiczne owijoki i oberki.

Tabor rozpocznie się 5 sierpnia potańcówką na rozgrzewkę. Raszewski zaznacza, ze wszystko ma dziać się płynnie, zgodnie z porą dnia. Dlatego godziny poszczególnych taborowych wydarzeń nie są sztywne. Południa zarezerwowane są na przejazdy pomiędzy wsiami, wieczory – na wernisaże i potańcówki. Warsztaty będą miały miejsce za dnia. Na Taborze Kaliskim pojawi się m.in. znana wszystkim miłośnikom muzyki tradycyjnej, Fundacja Muzyka Odnaleziona Małgorzata i Andrzeja Bieńkowskich. Uczestnicy odwiedzą muzyków takich jak: basista Ignacy Biernacik, harmonista Leszek Antczak (syn nieżyjącego skrzypka Józefa Antczaka), rodzina Tomczyków (w której grają skrzypek Józef Tomczyk oraz jego syn i prawnuczka), śpiewaczki z regionu.

Wszystkie wiadomości o taborze i program wydarzeń zamieszczone są w specjalnie wydanej gazetce pt. „Wieść Gminna”. Więcej informacji znajduje się także w mediach społecznościowych NGO Dorzecze Prosny.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Reportaż: Magdalena Tejchma

Godzina emisji: 8.10

Data emisji: 31.07.2021

Czytaj także

Leon Lewandowski, skrzypek znad Prosny. Premiera płyty

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 10:01
Lewandowski, rocznik 1926, to weselny skrzypek z Kaliskiego. Jego młodość to czas biedy panującej po wschodniej stronie Prosny, gdzie mieszkał, ale jednocześnie był to czas archaicznej muzyki, w której prym wciąż wiodły skrzypce i basy dłubane.
rozwiń zwiń