Justyna Sobolewska: wokół nas jest za mało Różewicza

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 11:30
- Ważna jest bliskość teatru, filmu i literatury współczesnej. Ale warto wracać do klasyki, niektóre teksty Różewicza zawsze były kontrowersyjne, ale przecież jego diagnoza okazała się w wielu miejscach prawdziwa - mówiła na antenie Dwójki Justyna Sobolewska, kuratorka głównego programu literackiego 7. Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie pod patronatem Programu 2 Polskiego Radia.
Szczebrzeszyn
Szczebrzeszyn Foto: Damian Pankowiec/shutterstock

Posłuchaj
18:40 2021_08_04 09_30_17_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 Justyna Sobolewska: wokół nas jest za mało Różewicza (Poranek Dwójki)

Radomsko shutterstock_1200.jpg
Radomsko Różewiczów. "Magiczne miasto urodzenia"

W tym roku na festiwalu gości aż czworo laureatów Nagrody Literackiej Nike: Andrzej Stasiuk z nową powieścią "Przewóz", Joanna Bator z książką "Gorzko, gorzko", Marcin Wicha z "Kierunkiem zwiedzania" i Radosław Rak, który otrzymał w zeszłym roku nagrodę za "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli".

Główną postacią tegorocznego festiwalu jest Tadeusz Różewicz, jeden z patronów literackich 2021 roku. - Codziennie odbywają się wydarzenia związane z jego twórczością, Różewicz jest u nas obecny na różne sposoby. Podczas poniedziałkowego spotkania rozmawialiśmy o jego korespondencji z Czesławem Miłoszem, o ich relacji. Ta niezwykle bogata książka ukaże się w listopadzie. Różewicz często nazywa Miłosza starszym bratem, jest to relacja trwająca przez całe życie, intensywna zwłaszcza w latach 90. - mówiła Justyna Sobolewska

Zapowiedziała także biografię Tadeusza Różewicza, która ma się ukazać jesienią. - Napisała ją Magdalena Grochowska, a będą o niej rozmawiać nasi goście: Julia Różewicz, wnuczka poety, oraz Jan Stolarczyk, jego przyjaciel. 

Czytaj też:

Justyna Sobolewska podkreśliła, że festiwal koncentruje się nie tylko na literaturze. - Adam Wajrak poprowadził nas na łąkę, na której obserwowaliśmy susły. Te wspaniałe istoty wcale nie śpią, robiły porządki w swoich norkach, to była fascynująca przygoda. To specyfika Roztocza, tej przyrody nie da się ominąć. 

Na festiwalu specjalną nagrodę Wielkiego Redaktora otrzymała Teresa Chylińska. - 90-letnia redaktorka Polskiego Wydawnictwa Muzycznego przez 50 lat zajmuje się twórczością Karola Szymanowskiego. To jest spojrzenie na życie kogoś zawsze będącego w tle, ale wykonującego wielką, mrówczą pracę. Dobrzy pisarze często mówią, że redaktor jest bardzo potrzebny, powinni mieć kogoś, z kim można porozmawiać o tekście. Przywrócenie pozycji redaktora jest naszą misją festiwalową - podkreśliła kuratorka.

Na sobotę zaplanowane jest wspomnienie Henryka Wujca. - Był przyjacielem naszego festiwalu, razem z jego żoną Ludwiką będą wspominać go przyjaciele - zapowiedziała. 

7. Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie odbywa się pod patronatem Programu 2 Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Justyna Sobolewska (dziennikarka, krytyk literacki, kuratorka programu głównego literackiego Festiwalu Stolica Języka Polskiego)

Data emisji: 4.08.2021

Godzina emisji: 9.30

mo

Czytaj także

Jacek Wasilewski: dżdżownica powinna nazywać się deszczownica

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 17:50
- Historia tego słowa to dobry przykład historii języka polskiego. Jeżeli wcześniej mówiło się deżdż, to nie wymawiało się tego dźwięcznie, tylko mówiło się deszcz. Ten zapis "deszcz" w mianowniku spowodował, że cała odmiana poszła do wymiany. Zamiast dżdżu mówiliśmy deszczu itd. - opowiadał w "Wybieram Dwójkę" autor "Bezecnika gramatyki polskiej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Rusinek: nie zwracamy uwagi na materialność języka

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 12:23
- Za nazwami miejscowości kryje się też ciekawa historia naszego kraju. Zachęcam młodych czytelników do badania, odkrywania nowych rzeczy w warstwie etymologicznej - mówił na antenie Dwójki Michał Rusinek, autor książki "Wytrzyszczka, czyli tajemnice nazw miejscowości".
rozwiń zwiń