Wesele na Kurpiach. Teatralne widowisko folklorystyczne

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 18:00
Kurpiowski folklor inspiruje muzyką, tańcami, obrzędami i strojami, łączy także to, co dawne, z teraźniejszością. Już 4 września zaowocuje to premierą niezwykłego spektaklu Wesele na Kurpiach.
Audio
 • Mariusz Żwierko zaprasza na Wesele na Kurpiach. Teatralne widowisko folklorystyczne
Mariusz Żwierko
Mariusz ŻwierkoFoto: Joanna Kurowska

„Wesele na Kurpiach. Teatralne widowisko folklorystyczne” to projekt Podlaskiego Instytutu Kultury, który powstał na podstawie scenariusza ks. Władysława Skierkowskiego (1886–1941) – folklorysty, zbieracza ludowych pieśni kurpiowskich. Widowisko stworzone przez Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone” oraz Kobiecy Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu łączy w sobie różne inspiracje barwnym kurpiowskim folklorem: muzyką, tańcami, obrzędami i strojami. Wychodzi poza ramy teatru obrzędowego, wprowadzając nowe postacie, nowe sceny. Łączy przeszłość i teraźniejszość, zarówno w treści, jak i w formie. To przedstawienie o roli tradycji w naszym życiu, o odmiennym podejściu do niej – w zależności do tego, skąd pochodzimy i gdzie żyjemy. Punktem wyjścia jest teraźniejszość, nowoczesność, która tak naprawdę nie może uwolnić się od przeszłości, ciągle do niej wraca, cytuje ją lub przekształca. Spektakl polega na współpracy zespołu stylizowanego i zespołu wykonującego folklor w formie tradycyjnej. Na miejsce jego premiery wybrano amfiteatr nad Narwią oraz urokliwy Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie, który nosi imię swojego założyciela Adama Chętnika (1885–1967) – etnografa, muzealnika, miłośnika i badacza Kurpiowszczyzny, autora licznych publikacji na temat kultury Kurpiów. Widowisko współwyreżyserował Mariusz Żwierko, który opowiedział o szczegółach wydarzenia.

Do tego m.in.:

 • relacja z rozpoczętego 55. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, gdzie jest Piotr Dorosz:
  Posłuchaj
  06:44 [ PR2]PR2 (mp3) 28 sierpień 2021 08_37_37 dorosz kazimierz.mp3 55. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą 2021 - festiwal i konkurs w relacji Piotra Dorosza
   

 • Tańce nad Wisłą 2021: TAŃCE POLSKIE to cykl spotkań tanecznych odbywających się... rzeczywiście nad samą Wisłą - na Bulwarach Wiślanych. Sobotnie zajęcia to okazja do zapoznania się z tańcami z różnych stron świata - miejskimi i wiejskimi. Dziś Bulwarami zawładną tańce polskie. Więcej o projekcie i dzisiejszym tanecznym spotkaniu opowiada Wojciech Bedyński z Fundacji Numinosum, która współorganizuje warsztaty.
  Posłuchaj
  05:07 [i] 28.08 W bedynski.mp3 Wojciech Bedyński zaprasza na Tańce nad Wisłą 2021: TAŃCE POLSKIE
   

 • zapowiedź mocnego muzycznego uderzenia w Gdańsku, czyli koncertu Radykalnej Orkiestry Pomorskiej. W historycznej stolicy Kaszub rozkwita nowa muzyczna inicjatywa, tworzona wspólnie z twórcami festiwalu Radykalna Kultura Polska oraz grupy Radical Polish Ansambl. To właśnie muzycy tej grupy tworzą trzon Radykalnej Orkiestry Pomorskiej, łącznie - 10-osobowej. W jej skład wchodzą także artyści lokalni, dobrze znani trójmiejskim miłośnikom jazzu i elektroniki, np. Emil Miszk, Jakub Klemensiewicz czy Michał Bieżuński. 
  - Koncert raczej stawia pytania niż daj odpowiedzi - zapowiadała w "Poranku Dwójki" Aleksandra Kminikowska z Nadbałtyckiego Centrum Kultury. - Środek ciężkości przesunęliśmy z samych Kaszub na Półwysep i okolice Jastarni, pojawią się więc m.in. oryginalne motywy i melodie z okolic Jastarni i zupełnie nowe improwizowane kompozycje, oparte na pejzażu dźwiękowym północy.
 • Posłuchaj
  08:00 [ PR2]PR2 (mp3) 28 sierpień 2021 09_14_38 kminikowska.mp3 Radykalna Orkiestra Pomorska w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku - zapowiada Aleksandra Kminikowska
   

 • Choć wydawać by się mogło, że trudna tematyka wspominania zmarłych zarezerwowana jest raczej na okolice uroczystości Wszystkich Świętych, to jednak mieszkańcy wsi Sadłowo postanowili udowodnić, że zarówno śmierć, jak i troska o tradycyjne zwyczaje pogrzebowe to tematy uniwersalne. A pokazali to uczestnicząc od niemal już półtora roku w projekcie, który pomógł utrwalić pamięć o zwyczaju pustych nocy oraz stworzył przestrzeń do rozmowy i niezwykłej, międzypokoleniowej wymiany doświadczeń. W minioną sobotę w parku w Sadłowie odbyła się wystawa podsumowująca dotychczasowe działania w ramach wydarzenia, a opowiadali o nich dla nas obecni na miejscu mieszkańcy Sadłowa oraz pomysłodawczyni i koordynatorka projektu - Natalia Zdrojewska.
  Posłuchaj
  05:32 [ PR2]PR2 (mp3) 28 sierpień 2021 07_49_38 faryńska.mp3 Relacja Aleksandry Faryńskiej z podsumowania projektu Noc Głucha - pieśni pustonocne z Sadłowa i okolic
   

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 28.08.2021

Godzina emisji: 7.00