Studencki "Klub" w TR Warszawa. Spektakl z głodu grania i równości

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 13:14
- Miałyśmy delikatne poczucie, że mało gramy i chciałyśmy więcej. Zdałyśmy sobie sprawę, że role, które były powierzane nam – jako kobietom – były dużo mniej złożone niż role męskie - mówiła w Dwójce Julia Biesiada, studentka Akademii Teatralnej w Warszawie, aktorka w spektaklu "Klub" premierowo wystawianym w TR Warszawa.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: eldar nurkovic/Shutterstock

Posłuchaj
06:14 Poranek Dwójki 3 wrzesień 2021 08_50_02.mp3 Rozmowa o spektaklu "Klub" w reżyserii Weroniki Szczawińskiej (Poranek Dwójki)

"Klub" to spektakl w reżyserii Weroniki Szczawińskiej na podstawie reportażu Matildy Voss Gustavsson dotyczącego afery nadużyć seksualnych w Komitecie Noblowskim. Został on zainicjowany przez studentki roku dyplomowego Akademii Teatralnej w Warszawie.

Eugenia Herman forum 1200.jpg
"Eugenia Herman była wielką i niedocenioną aktorką"

Jak zaznacza Julia Borkowska, studentki czuły potrzebę wypowiedzenia się kobiecym głosem. Ziarnem, z którego wyrósł spektakl, było pragnienie grania, wkrótce jednak okazało się, że temat kobiecego aktorstwa jest znacznie bardziej złożony.

Studentki w szkole teatralnej są słabiej reprezentowane niż ich koledzy, a role męskie w teatrze liczniejsze i często ciekawsze. Stąd dysproporcja płci wśród przyjmowanych do akademii kandydatów. Mimo pozytywnie zdanych egzaminów pań jest z zasady mniej.

Czytaj także:

Podczas tworzenia sztuki młode aktorki współpracowały z rzeczniczką praw studenckich oraz władzami uczelni, a wszystko po to, by wypracować rozwiązanie problemu nierówności. 

- Wydaje mi się, że nasza szkoła jest zaangażowana w chęć zmian zasad, jakie rządzą w teatrze - podkreśliła Julia Biesiada. - Myślę, że spektakl stał się głosem, który jasno mówi, że ten proces nie musi być nierówny, że możemy tworzyć razem, dbając o sposób komunikacji i pracy.

***

Rozmawiała: Maria Czok

Goście: Julia Borkowska, Bernadetta Stankiewicz, Julia Biesiada (studentki Akademii Teatralnej w Warszawie)

Data emisji: 3.09.2021

Godzina emisji: 8.50

Materiał został wyemitowany w audycji Poranek Dwójki.

Zobacz więcej na temat: Dwójka Maria Czok spektakl

Czytaj także

Grzegorz Bral: wracam na deski teatru bez pośpiechu

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 20:00
- Nie mogę powiedzieć, że to był zły rok. To był czas refleksji. Nie mogliśmy grać, straciliśmy wiele wyjazdów zagranicznych, ale dzięki temu nastąpiło zatrzymanie i pojawiły się pewne pytania. Mam wrażenie, że nie zmarnowałem tego roku - mówił Grzegorz Bral, reżyser teatralny, twórca Teatru Pieśń Kozła i Brave Festival.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mikołaj Grabowski: zanim sięgnąłem po "Don Juana", musiałem pokonać własny lęk

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 11:33
- Myślałem, że bardziej znam się na sprawach polskich, więc o nich będę mówił. Mało się znam na Francji czy Anglii, no ale tak nieśmiało próbowałem zrobić "Króla Leara", w końcu "Tartuffe'a", a teraz przyszło do "Don Juana". Mówiąc szczerze, marzyłem o nim przez długie lata - powiedział w "Poranku Dwójki" reżyser spektaklu "Don Juan albo kamienna uczta".
rozwiń zwiń