XX Festiwal "Dwa Teatry" 2021 - sztuka pomaga żyć

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 11:50
- Każde nagranie, każdy utwór jest próbą opowiedzenia o świecie i przezwyciężenia poczucia zagrożenia, lęku. Spotkanie zamojskie zostanie zapamiętane jako wielka opowieść o naszych czasach i losach - mówił o XX Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" – Zamość 2021 Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.

Posłuchaj
16:55 Poranek Dwójki 17 wrzesień 2021 09_29_30.mp3 Janusz Kukuła zaprasza na XX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej, Zamość 2021, 17-20 września, "Dwa Teatry"  (Poranek Dwójki)

 

[YouTube Programu 2 Polskiego Radia]

W "Poranku Dwójki" relacjonowaliśmy XX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" – Zamość 2021. Podczas festiwalu prezentowane są zgłoszone utwory, których premierowa emisja odbyła się w roku kalendarzowym 2019 i 2020. W konkursie mogą brać udział wszystkie rozgłośnie radiofonii publicznej w Polsce oraz czterech programów ogólnopolskich Polskiego Radia i Teatru Polskiego Radia. - To dla nas cztery piękne dni spotkań z publicznością, spotkań artystów i podsumowanie dwóch lat pracy - zaznaczył Janusz Kukuła.


Aleksander Sołżenicyn PAP 1200.jpg
"Jeden dzień Iwana Denisowicza" - słuchowisko o godz. 17.00

Podczas wydarzeń towarzyszących nie zabraknie prezentacji twórczości Cypriana Kamila Norwida, Stanisława Lema, Tadeusza Różewicza i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. - Jutro i pojutrze (18-19.09) w przestrzeni miejskiej czytać będziemy czterech wielkich polskich pisarzy - zaznaczył nasz gość. - Czytać będą wspaniali aktorzy, a przygotowuje to z nimi reżyser Henryk Rozen. W jakimś sensie jesteśmy stworzeni przez tych ludzi, czytając czy mówiąc ich słowa, opowiadamy o sobie - dodał.

Słuchowiska zgłoszone do konkursu - posłuchaj TUTAJ >>>>

W kategorii twórczości radiowej odbędą się konkursy słuchowisk dla dorosłych oraz konkurs słuchowisk dla dzieci i młodzieży. W trakcie "Dwóch Teatrów" zostaną również wręczone nagrody w kilku kategoriach telewizyjnych.

Ponadto w tym roku Wielkimi Nagrodami Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej uhonorowani zostaną Ewa Wiśniewska i Jerzy Zelnik. - To wielka przyjemność móc obcować i pracować z tak cudownymi artystami - przyznał dyrektor Teatru Polskiego Radia.

Patronem festiwalu jest Polskie Radio >>>>

Wydarzenia festiwalowe są bezpłatne i odbywają się w przestrzeni miejskiej Zamościa.

***

W sobotę (18.09) o godz. 21.30 na antenie Programu 2 Polskiego Radia przypomnimy słuchowisko Andrzeja Mularczyka "Ta piękna, co zeszła na psy", będącego laureatem jednej z odsłon Festiwalu "Dwa Teatry". W roli Belli - Ewa Wiśniewska.

W niedzielę (20.09) o godz. 21.00 wysłuchamy kolejnego słuchowiska, które zdobyło Wielką Nagrodę Festiwalu. Będzie to "Komedia peryferyjna" Adama Baumana w reżyserii Waldemara Modestowicza. W roli głównej Jerzy Zelnik.


Polskie Radio Dzieciom na Festiwalu Dwa Teatry w Zamościu Polskie Radio Dzieciom na Festiwalu Dwa Teatry w Zamościu

***

Rozmawiała: Małgorzata Szymankiewicz

Gość: Janusz Kukuła (dyrektor Teatru Polskiego Radia)

Data emisji: 17.09.2021

Godzina emisji: 9.30

Materiał wyemitowano w audycji Poranek Dwójki

uk

Czytaj także

Festiwal "Dwa Teatry" – 20 lat minęło

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 02:00
Precyzyjnie rzecz ujmując: 21 lat minęło od początku, ale na jubileuszowy Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej czekaliśmy w ubiegłym roku niemal do końca, czyli do decyzji, że jednak się nie odbędzie. Żal było zarówno spektakli, jak i słuchowisk z 2019 roku, które miały być zaprezentowane sopockiej publiczności i gościom na XX Festiwalu "Dwa Teatry", festiwalu, który stanowił podsumowanie roku w naszych teatrach, ale też rodzaj podziękowania twórcom za ich pracę i zaangażowanie nie tylko w minionych 12 miesiącach, ale też w całych dwóch dekadach XXI wieku.
rozwiń zwiń