Spojrzenie wstecz na Festiwalu Filmowym w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 13:38
Gościem "Poranka Dwójki" będzie Tomasz Kolankiewicz - dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Wśród zakwalifikowanych do Konkursu Głównego obrazów widać silny zwrot ku historiom z czasów PRL.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ RazoomGame

Tak jest w przypadku filmów odnoszących się do autentycznych wydarzeń, jak "Hiacynt" czy "Żeby nie było śladów". W ten nurt wpisuje się też film biograficzny o Kalinie Jędrusik "Bo we mnie jest sex". Pokazane zostaną też filmy będące nostalgiczną podróżą do tamtych czasów osnute motywach historii rodzinnych, np. "Zupa nic". Szczegóły o godz. 8.30.

Godzinę później podsumujemy Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej. Naszymi gośćmi będą prof. Andrzej Tatarski - przewodniczący jury w kategorii zespołów kameralnych oraz Agnieszka i Krzysztof Książkowie - Książek Piano Duo - zwycięzcy w tej kategorii. Będziemy mieli dla Państwa zaproszenia na konkurs laureatów w Filharmonii Narodowej w Warszawie. ​

W audycji także:

Nie zabraknie "Płyty tygodnia" i konkursu "Pocztówka z wakacji".

***

Na audycję "Poranek Dwójki" w poniedziałek (20.09) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Jakub Jamrozek.

Czytaj także

"Żeby nie było śladów". Premiera filmu o zabójstwie Grzegorza Przemyka

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 05:55
"Bijcie tak, żeby nie było śladów" - takie rady dawali sobie milicjanci z posterunku przy ul. Jezuickiej na warszawskiej Starówce, gdzie 12 maja 1983 roku bestialsko skatowali Grzegorza Przemyka. 16 września wieczorem odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu - w reżyserii Jan P. Matuszyńskiego - opowiadającego historię śmierci 19-letniego maturzysty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odnalazł się zaginiony film "Europa" Franciszki i Stefana Themersonów

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 05:35
Film, o którym krążyły legendy, świadectwo polskiej i światowej kultury, powstał w latach 1931-1932 w oparciu o poemat Anatola Sterna "Europa" z roku 1929, jedno z najważniejszych dzieł międzywojennej awangardy literackiej. 6 października w Londynie odbędzie się pierwszy pokaz europejski, a 15 października w Kinie Iluzjon pierwszy polski pokaz odnalezionego filmu.
rozwiń zwiń