Polskie Radio
Section05

Grzegorz Przemyk

Barbara Sadowska, mama Grzegorza Przemyka. "Siostra Hioba" - słuchowisko Marty Rebzdy [POSŁUCHAJ]

Słuchowisko Marty Rebzdy pt. "Siostra Hioba" to opowieść o Barbarze Sadowskiej, mamie Grzegorza Przemyka, śmiertelnie pobitego przez milicjantów warszawskiego maturzysty, działaczce podziemia antykomunistycznego, niezwykle silnej a jednocześnie kruchej kobiecie. W obsadzie m.in.: Anna Dereszowska, Adam Ferency, Wiktor Zborowski i Mariusz Bonaszewski.
Zobacz więcej na temat:  Marta Rebzda Barbara Sadowska Cezary Łazarewicz Piotr Moss Maciej Kubera Beata Jankowska Waldemar Modestowicz Anna Dereszowska Adam Ferency Wiktor Zborowski Mariusz Bonaszewski Wojciech Melzer Piotr Grabowski Ewa Konstancja Bułhak Maciej Maciejewski Maciej Zuchowicz Fabian Kocięcki Krzysztof Dracz pr poleca Teatr Polskiego Radia

TYLKO U NAS Ks. Jerzy Popiełuszko. Pogrzeb pod specjalnym nadzorem

Ksiądz Jerzy Popiełuszko był wrogiem dla komunistycznej władzy zarówno za swojego życia, jak i po męczeńskiej śmierci. Kiedy prymas Polski kardynał Józef Glemp zdecydował, że kapelan Solidarności zostanie pochowany obok kościoła św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu 3 listopada 1984 roku, bezpieka podjęła nadzwyczajne środki bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko PRL komunizm Solidarność Czesław Kiszczak stan wojenny Kościół katolicki HISTORIA

Agnieszka Przepiórska w roli matki Grzegorza Przemyka

- Monodramy traktuję jako spotkanie - spotkanie z widzem, spotkanie z bohaterką, spotkanie z samą sobą. To nie jest dla mnie występ czy "wykon", to jest bardzo intymne i osobiste spotkanie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia aktorka Agnieszka Przepiórska, którą wkrótce będzie można oglądać w spektaklu "W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej" w Domu Spotkań z Historią w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Dom Spotkań z Historią spektakl PRL

Rzecznik IPN o morderstwie Grzegorza Przemyka: był w nie zaangażowany cały aparat państwa

- Grzegorz Przemyk był z jednej strony przypadkową ofiarą, ale z drugiej komuniści dali tym morderstwem znak całej opozycji antykomunistycznej - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Rafał Leśkiewicz, rzecznik prasowy Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  zbrodnie sowieckie komunizm PRL służba bezpieczeństwa Czesław Kiszczak Wojciech Jaruzelski IPN HISTORIA ludzie Polskie Radio 24 społeczeństwo POLSKA historia Polski

Słuchowisko o Grzegorzu Przemyku - "Taki, co umiera"

Słuchowisko Magdaleny Miecznickiej nawiązuje do tragicznej śmierci Grzegorza Przemyka, skatowanego przez funkcjonariuszy milicji 12 maja 1983 roku. Dzięki ogromnej machinie kłamstw i manipulacji uruchomionej przez urząd bezpieczeństwa, kary za ten czyn uniknęli bezpośrednio odpowiedzialni milicjanci. Premiera spektaklu odbyła się w sobotni wieczór (5.03) na antenie Dwójki, a także na stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku i kanale YouTube Dwójki. 
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko premiera Dwójka pr poleca

Premiera słuchowiska "Taki, co umiera". W hołdzie cierpieniu

- Jako aktorka zadaję sobie pytanie: co by było, gdyby to się przydarzyło mnie, mojej rodzinie, moim bliskim. Jestem w tej wibracji, a nawet głębiej. Zawód aktora daje nam tę możliwość, ale jest w tym też trochę balansowania na krawędzi, bo to nie są tylko dobre emocje - opowiadała w Dwójce Magdalena Czerwińska, odtwórczyni jednej z ról słuchowisku "Taki, co umiera" o zabójstwie Grzegorza Przemyka. Premiera już w sobotę (5.03) o godz. 19.30.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka