Polskie Radio
Section05
Jerzy Urban

NASZ WYWIAD Prof. Skibiński: stan wojenny to symbol braku suwerenności i odpowiedzialności za własne społeczeństwo

- Do śmierci kilkudziesięciu ofiar stanu wojennego przyczyniło się wyłączenie komunikacji telefonicznej, na której opierał się system opieki zdrowotnej. Ciężki sprzęt wojskowy na lata zniszczył infrastrukturę drogową, do tego wymuszono masową emigrację, m.in. ludzi najbardziej aktywnych społecznie - podkreśla w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prof. Paweł Skibiński, historyk z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA stan wojenny PRL historia Polski komunizm Paweł Skibiński historia PRL represje Wojciech Jaruzelski bezpieka służba bezpieczeństwa Czesław Kiszczak Jerzy Urban opozycja demokratyczna 13 grudnia społeczeństwo

Stan wojenny. Terenowe Grupy Operacyjne – koń trojański Jaruzelskiego

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 wyprowadzono na ulice 70 tys. żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego, 1750 czołgów i 1900 pojazdów opancerzonych, zmilitaryzowano 129 kluczowych zakładów pracy, w tym najważniejsze fabryki oraz redakcje Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Rozmach operacji robi wrażenie do dziś. Jak ekipie Jaruzelskiego udało się to wszystko osiągnąć w ciągu jednej nocy?
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA stan wojenny 13 grudnia Jerzy Urban Wojciech Jaruzelski

Skandaliczna okładka tygodnika "NIE" z papieżem. Zdecydowana reakcja Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP

"CMWP SDP wspiera decyzję Poczty Polskiej i PKN Orlen o wycofaniu z dystrybucji wydania tygodnika »NIE« z okładką, na której znalazł się wizerunek papieża Jana Pawła II, krucyfiksu i ukrzyżowanej na nim plastikowej lalki" - czytamy w oświadczeniu Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP. Jak dodano "decyzja ta jest uzasadniona i usprawiedliwiona wyjątkowo prowokacyjnym działaniem tygodnika".
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II papież Karol Wojtyła bronimy Jana Pawła II społeczeństwo media SDP Jerzy Urban POLSKA

Inwigilacje, prowokacje, kłamstwa, morderstwa. Jak komuniści próbowali zniszczyć Kościół w Polsce

- Walka z Kościołem wynikała z jego siły. Generował on postawy niezależne, w jego murach wytwarzały się niezależne wobec władz myśli - ocenił w Polskim Radiu 24 dr hab. Rafał Łatka z Instytutu Pamięci Narodowej. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski PRL służba bezpieczeństwa Kościół katolicki Jerzy Urban Jerzy Popiełuszko Stefan Wyszyński Jan Paweł II

"Wstyd, komunisto Kwaśniewski". Szef MEiN stanowczo o wypowiedzi byłego prezydenta na pogrzebie Jerzego Urbana

Jeśli prezydent Kwaśniewski porównuje Urbana - piewcę i człowieka, który gloryfikował czas PRL, będąc rzecznikiem prasowym Jaruzelskiego - z premierem Morawieckim w wolnym, praworządnym państwie, jednym z najbezpieczniejszych w Europie, to po prostu jest komunistą, który kłamie - skomentował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Jerzy Urban Przemysław Czarnek Aleksander Kwaśniewski komunizm

Pogrzeb komunistycznego propagandzisty Jerzego Urbana. Wśród uczestników Kwaśniewski i Michnik. Byli też protestujący

Jedni przyszli pożegnać Jerzego Urbana, drudzy przynieśli portrety ks. Stefana Niedzielaka, ks. Jerzego Popiełuszki i Grzegorza Przemyka. Osoby brutalnie zamordowane przez komunistyczny reżim, którego Urban był twarzą oraz współtwórcą. Rzecznik władz Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, co też wzbudziło wiele kontrowersji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Jerzy Urban odeszli 2022 PRL komunizm