Jazz Juniors. Światowe sławy w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 12:00
Przez kilka październikowych dni Kraków będzie rozbrzmiewał jazzem za sprawą festiwalu Jazz Juniors. Tradycją wydarzenia jest podział na dwie części - festiwalową, na której prezentują się światowe gwiazdy jazzu oraz konkursową przeznaczoną dla młodych twórców. - Obie części są równie ważne - zapewnia Adam Pierończyk, dyrektor artystyczny festiwalu.
Plakat festiwalu
Plakat festiwaluFoto: materiały prom.

Posłuchaj
17:20 Poranek Dwójki 1 październik 2021 09_33_19.mp3 Rozmowa o Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Jazz Juniors w Krakowie 2021 (Poranek Dwójki)

 

W części festiwalowej zaprezentują się amerykański gitarzysta i wokalista Jean-Paul Bourelly, niemiecki puzonista Nils Wogram, amerykański trębacz Peter Evans, saksofoniści: Kanadyjczyk Seamus Blake i pochodzący ze Słowenii Jure Pukl, a także marokański multiinstrumentalista Majid Bekkas. Ten ostatni muzyk zagra zresztą wspólnie z samym dyrektorem festiwalu Adamem Pierończykiem.

- Wystąpię z przedstawicielem muzyki Gnaoua. To według mnie coś, co jest połączeniem muzyki arabskiej z muzyką północnoafrykańską z rejonu Maghreb, czyli m.in. Maroka - mówi Pierończyk. Ten koncert odbędzie się 7 października.

Czytaj także:

W programie części festiwalowej jest także Showcase. - To trzy wieczory w reaktywowanym specjalnie na festiwal klubie Mile Stone Jazz, podczas których zaprezentuje się dziewięć młodych zespołów - wyjaśnia Tomasz Handzlik, dyrektor Jazz Juniors. - Twórcy zaprezentują się przed 30 partnerami, są to przedstawiciele cenionych festiwali, wytwórni płytowych, sal koncertowych z Rumunii, Niemiec, Austrii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Hiszpanii, Włoch, Rosji, a nawet Estonii. Ci, którzy przypadną im do gustu, dostaną zaproszenia na zagraniczne koncerty - dodaje.


Kurpiński guitar duo.png
Kupiński Guitar Duo i sztuka transkrypcji [ZOBACZ WIDEO]

Na karierę zagraniczną szansę mają również uczestnicy części konkursowej Jazz Juniors. W tym roku o udział w finale ubiegało się blisko 40 zespołów, z których wiele pochodzi z zagranicy. O miano najlepszych powalczą muzycy z Włoch, Wielkiej Brytanii, Węgier i Polski.

Część festiwalowa potrwa od 6 do 8 października w Krakowie.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Goście: Adam Pierończyk (dyrektor artystyczny Jazz Juniors) i Tomasz Handzlik (dyrektor Jazz Juniors) 

Data emisji: 1.10.2021

Godzina emisji: 9.30

mg

Zobacz więcej na temat: Jazz Dwójka Roch Siciński

Czytaj także

Maciej Sikała Trio w cyklu "Jazz.PL" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 19:20
W naszym koncertowym cyklu wystąpił zespół wybitnego saksofonisty Macieja Sikały, który prezentował utwory z wydanego ponad 20 lat temu albumu "The Sheep Is Found". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mysterious Monuments On The Moon" na 20-lecie RGG

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2021 01:00
W kolejnym "Jam session" - premiera nowej płyty RGG "Mysterious Monuments On The Moon". Wydanie krążka zbiega się z 20. rocznicą działalności artystycznej legendarnego jazzowego tria.
rozwiń zwiń