"Próba rekonstrukcji". "To jedna z moich najważniejszych realizacji radiowych"

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 12:15
- Miałem przyjemność i honor odbyć podróż z tą prozą czy, można powiedzieć, filozofią. To jest bardzo mądry test - mówił o słuchowisku "Próba rekonstrukcji" reżyser i autor adaptacji tekstów Tadeusza Różewicza Dariusz Błaszczyk. Na transmisję spektaklu zapraszamy dziś (8.10) od godz. 17.00.
Nagranie słuchowiska Próba rekonstrukcji
Nagranie słuchowiska "Próba rekonstrukcji"Foto: Kusinski Wojciech/PR

Posłuchaj
13:44 Poranek Dwójki 8 październik 2021 09_30_28.mp3 Rozmowa z Dariuszem Błaszczykiem, reżyserem słuchowiska radiowej Dwójki "Próba rekonstrukcji" (Poranek Dwójki)

W przeddzień setnej rocznicy urodzin Tadeusza Różewicza zapraszamy na premierę słuchowiska radiowej Dwójki "Próba rekonstrukcji" opartego na tekstach prozatorskich tego wybitnego poety, dramaturga, prozaika i scenarzysty.

1200x660_rekonstrukcja_01.4.jpg
"Próba rekonstrukcji". W piątek premiera na stulecie urodzin Różewicza

Tytuł - nawiązujący do jednego z jego opowiadań - otwiera szerokie pole interpretacji, odniesień i odwołań do twórczości Tadeusza Różewicza. W słuchowisku wykorzystane zostały fragmenty licznych opowiadań ze zbioru "Próba rekonstrukcji". - Tytuł w pierwszej chwili może być mylący, natomiast wydał mi się tak istotny dla samego konceptu, że postanowiłem wziąć go dla całego słuchowiska - tłumaczył Dariusz Błaszczyk. - To jest kolaż z prozy i prozy poetyckiej końca lat 50. i 60., szukałem sposobu, żeby ta narracja nie była przypadkowa.

- Całość tego słuchowiska dzieje się w mgnieniu oka, w sekundę. To jest pewnego rodzaju strumień świadomości autora – przez jego głowę przelatują fragmenty tekstów i myśli – którą ułożyłem w jedną wypowiedź profetyczną. Te teksty są niesłychanie współczesne - tłumaczył reżyser. - Byliśmy porażeni mocą tego tekstu.

Czytaj także:

Słuchowisko to niemal monodram, z główną rolą Adama Woronowicza, który wciela się w postać autora. - Jestem pod olbrzymim wrażeniem tego, co Adam zrobił - nie krył Dariusz Błaszczyk. - Jest alter ego Tadeusz Różewicza. Nazywam go w słuchowisku "on".

Tematem rozważań jest myśl o kondycji współczesnego (nie ówczesnego, jak można by sądzić po wieku tekstów) człowieka. - To jest o nas, dzisiaj. Pracując nad scenariuszem, brałem fragmenty, które rezonowały ze mną, z moim postrzeganiem świata, z kierunkiem, w jakim idzie cała nasza cywilizacja - wyjaśniał nasz gość. - Nie są to zbyt jasne barwy.

Transmisja na antenie Dwójki dziś (8.10) od godz. 17.00. 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Dariusz Błaszczyk (reżyser i autor adaptacji

Data emisji: 8.10.2021

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Prof. Kisiel: Różewicz sam mówił o zmąconych formach

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 15:12
- Kiedy mówimy, że Różewicz jest poetą, prozaikiem i dramaturgiem, to jest prawda. Jest także korespondentem, pisze dużo listów, to mieści się w obrębie jego twórczości - w audycji "Rozmowy po zmroku" razem z prof. Marianem Kisielem z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego przyjrzeliśmy się prozatorskiej twórczości Tadeusza Różewicza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Patryk Kencki: Różewicz nie jest intensywnie grany w teatrach

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 13:00
- Jeśli chodzi o Tadeusza Różewicza, to bardzo silny odbiór jego twórczości miał miejsce za jego życia. Lata 60. i 70. to był najsilniejszy okres jego obecności. We współczesnym teatrze Różewicz pojawia się trochę z innej pozycji, nie jako twórca awangardowy, ale jako klasyk - przekonywał Patryk Kencki, adiunkt w Instytucie Sztuki PAN.
rozwiń zwiń