Szymon Komasa: Kabaret Starszych Panów wpadł w moją duszę

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 11:00
- Biorąc się do Kabaretu Starszych Panów, wiedziałem, że dotykam legendy. Chciałem zrobić to po swojemu - mówił w "Poranku Dwójki" śpiewak operowy Szymon Komasa.
Szymon Komasa
Szymon KomasaFoto: PR2

Gość audycji, we współpracy z kilkunastoma innymi artystami, nagrał płytę "Szymon Komasa. Piosenki z Kabaretu Starszych Panów. Laboratorium". Jest to zupełnie nowe spojrzenie na słynne piosenki Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory.


Posłuchaj
14:26 Dwojka_Poranek_Dwojki 2021_10_27-09-30-08.mp3 Autor o swoim projekcie "Szymon Komasa. Piosenki z Kabaretu Starszych Panów. Laboratorium" (Poranek Dwójki)

 - W związku z tym, że ja sam dużo poszukuję w świecie operowym, postanowiłem zaprosić do "Laboratorium" artystów, którzy są niekonwencjonalni, twórczy, inni, nieprzewidziani. Ja jestem tu tworzywem, oddaję się w ręce kompozytorom, aranżerom, innym wokalistom i stąd hasło "laboratorium" - wyjaśnił gość audycji.

PAP Kabaret Starszych Panów 1200.jpg
Starsi Panowie. Łączyło ich poczucie humoru

Do muzycznego świata Szymona Komasy dołączyli wokaliści: Hanna Banaszak, Mary Komasa, Joanna Kulig, Vito Bambino, Błażej Król oraz autorzy aranżacji: Aleksander Dębicz, Krzysztof Herdzin, Antoni Komasa-Łazarkiewicz, Paweł Mykietyn, Piotr Orzechowski, Hania Rani, Bartek Wąsik, Kuba Więcek.

Czytaj także:

- Tworząc ten album, zorientowałem się, jak bardzo język polski się spłaszczył, uogólnił, jakim slangiem się posługujemy. Trudno było mi nagrać niektóre kawałki, bo części słów zwyczajnie nie rozumiałem. W związku z tym, że szyk zdań w Kabarecie jest w ironiczny, dowcipy sposób inaczej poustawiany, to muszę przyznać, że zdarzały się momenty, kiedy kląłem w studiu, bo niektóre rzeczy trudno było mi wyśpiewać - wyjawił Szymon Komasa.

Artysta opowiedział też, że płyta nie powstałaby, gdyby nie... pandemia. - Zwykle bardzo dużo koncertuję, dużo jestem na scenie operowej, jeżdżę po całym świecie. Gdy to wszystko stanęło, musiałem znaleźć sposób, by komunikować się z ludźmi i nie stracić możliwości rozwoju. Kabaret Starszych Panów wpadł w moją duszę, w moje serce w naturalny sposób i ze mną pozostał - wspominał.

Na płycie "Szymon Komasa. Piosenki z Kabaretu Starszych Panów. Laboratorium" znajduje się 13 utworów, w tym m.in. "To będzie miłość nieduża" czy "Piosenka jest dobra na wszystko".

Obejrzyj wideo z rozmowy:


***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Szymon Komasa (śpiewak operowy)

Data emisji: 27.10.2021

Godzina emisji: 9.30

mg

Czytaj także

Maciej Małecki mierzy się z Przyborą i Wasowskim

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2015 12:50
- Komponowanie w ogóle nie jest zajęciem łatwym. A niektóre z tych tekstów były wymagające, choć zarazem niosły ogromny walor literacki - mówił Maciej Małecki o pracy nad płytą "Marmolada na księżycu" .
rozwiń zwiń