REKLAMA

Niepodległość w takt melodii tradycyjnych

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2021 10:00
Hymn Polski grany na instrumentach ludowych i warsztaty taneczne oraz koncerty, wśród gości Janusz Prusinowski Kompania, Maria Siwiec, Skład Niearchaiczny, Duet z Wiwatem i Kapela Dudziarska Koźlary, a także Kapela Tomasza Mielnickiego i Kurpiowska Wspólnota Pieśni - taki pomysł na uczczenie Święta Niepodległości zrealizujemy w tym roku.
Audio
 • Janusz Prusinowski opowiada o Scenie Tańców Polskich w ramach Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu (Dwójka/Poranek Dwójki)
Scena Tańców Polskich w ramach Festiwalu Niepodległa gra 11 listopada 2021 na Krakowskim Przedmieściu
Scena Tańców Polskich w ramach Festiwalu Niepodległa gra 11 listopada 2021 na Krakowskim Przedmieściu Foto: mat. pras.

11 listopada dziedziniec Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zamieni się w przestrzeń tańców polskich! Scena wypełniona zostanie siedmiogodzinnym programem warsztatów tańców tradycyjnych z Wielkopolski, Mazowsza, Radomszczyzny, Kujaw, Kurpiów i Żywiecczyzny. Program jest częścią Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu, który obejmuje wydarzenia na trzech dziedzińcach i ulicy Krakowskie Przedmieście. O programie wydarzenia w „Poranku Dwójki” opowiadał głównodowodzący inicjatywą – Janusz Prusinowski!

Pierwszy raz Scena tańców polskich stanęła przy Krakowskim Przedmieściu na 100-lecie Niepodległości w 2018 roku. Wówczas, w Namiocie Tańca przy muzyce tradycyjnej wolność Polski celebrował tłum ludzi!

- Z mojej perspektywy taniec, muzykowanie, to tworzenie wspólnoty, która jest całkowicie podstawowa. W wielu kulturach jest to oczywiste! – Tłumaczył Prusinowski. – w Polsce jest to rzadkością. Myślę, że tego nam brakowało, a jest to taki element świętowania, który zupełnie zmienia jego postać. Bycie na zewnątrz sytuacji święta powoduje, że nie przeżywa się go tak głęboka, jak wtedy, kiedy jest się jego częścią. Jak choćby częścią takiego tańczącego organizmu. „Namiot tańca” właściwie organicznie wpisał się w Festiwal Niepodległa. To część naszego dziedzictwa, naszej filozofii, doświadczenia polskości w szerokim sensie. Rzeczpospolita była rzeczpospolitą wielu narodów, wielu wyznań i wielu światopoglądów. Tu tworzy się okazja, by była to wspólnota tańcząca. Marzy mi się, by Polacy, różniąc się na wielu poziomach, dzięki takim spotkaniom potrafili ze sobą rozmawiać.

Zeszłoroczna pandemia nie pozwoliła na spotkanie na żywo, jednak i wtedy organizatorzy zorganizowali zabawę taneczną. Wyśmienici tancerze i muzykanci zachęcali wówczas do zabawy online!

Bycie na zewnątrz sytuacji święta powoduje, że nie przeżywa się go tak głęboka, jak wtedy, kiedy jest się jego częścią. Janusz Prusinowski

- Tym razem tańczyć będziemy do muzyki z 4 regionów: Wielkopolski, Żywiecczyzny, Kurpiów i Polski Centralnej w szerokim rozumieniu tego słowa – wspominał Janusz Prusinowski. – To południe i zachód Polski są dla nas, w Centralnej Polsce, wzorem w jaki sposób można przekazywać tę żywą tradycję. Też o tym będzie nasz Namiot Tańca. Będą w nim Mistrzowie i Uczniowie. Każda muzyczno-taneczna brygada pojawi się w składzie nauczających i uczących się. Będzie sporo młodzieży. Chcemy wzorować się na bogactwie tego przekazu, które występuje choćby w Żywieckim. Dzieci i młodzież garną się do tej muzyki!

Duży wpływ na popularność muzyki tradycyjnej wśród młodych ma z pewnością osobista charyzma i umiejętności nauczycieli-mistrzów. Jak zauważa Prusinowski, w Polsce nie ma regionu bez muzyki, choć niekiedy nie jest ona tak żywa. Trzeba przeszukiwać archiwa, szukać głęboko w ludzkiej pamięci. Ale znaczenie ma przede wszystkim, jaki klimat wokół folkloru są w stanie stworzyć ci, którzy go znają i chcą go uczyć.

Kto uświetni zabawę na Scenie Tańców Polskich? Skład Niearchaiczy z Żywiecczyzny przywiezie ze sobą uczniów z Fundacji Braci Golec oraz parę taneczną. RCKL

Z Wielkopolski przyjedzie Romuald Jędraszak, mistrz dudziarski i skrzypcowy z Wielkopolski z całym gronem swoich uczniów. Z Kurpiów przybędzie Kapela Tomka Mielnickiego – harmonisty pedałowego – z którym zagrają Marcin Drabik (skrzypce) i Paweł Zielewicz (bęben), nie zabraknie też brygady dowodzącej tańcami. Usłyszymy też pieśni kurpiowskie (w tym śpiew do tańca!), a t o dzięki Oldze Stopińskiej i Kurpiowskiej Wspólnocie Pieśni. Polskę Centralną reprezentować będzie Janusz Prusinowski Kompania wraz ze śpiewaczką Marią Siwiec!

- Jeśli ktoś potrafi tańczyć oberki, obyrtki czy powolniaki, będzie się czuł jak ryba w wodzie. A jeśli nie potrafi, nie powinien się przejmować, ponieważ cała struktura Namiotu Tańca będzie miała charakter warsztatowy! – Zachęcał Janusz Prusinowski – Wśród naszych wodzirejów-nauczycieli pojawią się m.in. Grzesiek Ajdacki czy Arek Szałata. Z pewnością przyjdzie też sporo osób, które czekają na każdą okazję, żeby potańczyć, a tańczą dobrze. Będziemy tworzyć tę sytuację tak, by można było zacząć od zera. Już samo to, że rozpoczniemy tańcem chodzonym, który jest tańcem rozpoczynającym wiele sytuacji obrzędowych. On pozwala ruszyć każdemu. Potem będzie już z górki!

Scena tańców polskich przy Krakowskim Przedmieściu otworzy swe podwoje 11 listopada, o godzinie 13.00. Rozpocznie ją hymn Polski, potem ruszymy w tany!

taniec ludowy.jpg
Pierwsze Kroki - poznaj tańce polskie!

A tym, którzy do czwartkowego wydarzenia chcą się jeszcze lepiej przygotować przypominamy nasz cykl Pierwsze Kroki czyli radiowy instruktaż taneczny prowadzony przez najlepszych tancerzy w Polsce!


Do tego w audycji:

 • o tańcach Wielkopolski, które także pojawią się 11 listopada na Krakowskim Przedmieściu, mówił Piotr Zgorzelski w cyklu Pierwsze Kroki, dostępnym na naszej stronie oraz Podcastowni Polskiego Radia
  Posłuchaj
  05:31 [ PR2]PR2 (mp3) 6 listopad 2021 07-51-02 Poranek Dwójki.mp3 Piotr Zgorzelski o tańcach Wielkopolski, cykl "Pierwsze Kroki" (Dwójka/Poranek Dwójki)
   
 • cztery dni przepełnione muzyką karpacką – od Mołdawii, przez Transylwanię, Huculszczyznę, aż po Podkarpacie! Tańce, śpiewy i muzyka płyną z biegiem Wisły od stolicy Małopolski, aż do Trójmiasta! W różnych miastach Polski trwa 2. Festiwal Csángó w Polsce
  Posłuchaj
  05:55 [ PR2]PR2 (mp3) 6 listopad 2021 08-40-40 Poranek Dwójki.mp3 Joanna Mieszkowicz opowiada o 2 Festiwalu Csango w Polsce (Dwójka/Poranek Dwójki)
   
 • Koncert Niepodległości - Polish Independence Concert uświetni celebracje Święta Niepodległości. O tym, czego możemy się spodziewać opowiadał Jacek Wiejski-Górski
  Posłuchaj
  05:51 [ PR2]PR2 (mp3) 6 listopad 2021 08-15-06 Poranek Dwójki.mp3 Jacek Wiejski-Górski o Koncercie Niepodległości 2021 (Dwójka/Poranek Dwójki)
   
 • Dobiegła końca 50 edycja Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Jana Pocka 2021 organizowanego przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych w Lublinie. O wynikach mówiła Katarzyna Kraczoń z STL
  Posłuchaj
  05:19 [ PR2]PR2 (mp3) 6 listopad 2021 09-16-02 Poranek Dwójki.mp3 Katarzyna Kraczoń mówi o 50 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Jana Pocka (Dwójka/Poranek Dwójki)
   

***

Tytuł audycji: folkowy "Poranek Dwójki" 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 6.11.2021

Godzina emisji: 9.30