Marcin Gmys: Polskie Radio Chopin przez cztery lata bardzo się zmieniło

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 09:00
- Pierwotnie byliśmy anteną wyłącznie powtórkową, prezentującą audycje przede wszystkim z Dwójki i Jedynki, a także archiwum Polskiego Radia. Stopniowo pojawiało się więcej premier, obecnie to całkowicie inny format. Mam nadzieję, że obecnie ta oferta jest bardziej interesująca - mówił na antenie Dwójki Marcin Gmys, dyrektor, redaktor naczelny Polskiego Radia Chopin.
Dyrektor Polskiego Radia Chopin Marcin Gmys
Dyrektor Polskiego Radia Chopin Marcin GmysFoto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

Polskie Radio Chopin - jedna z cyfrowych rozgłośni Polskiego Radia - gra dla słuchaczy już od czterech lat. 

Radio CHOPIN.jpg
4. urodziny Polskiego Radia Chopin

Posłuchaj
07:55 2021_11_10 08_08_17_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 Marcin Gmys o czwartych urodzinach Radia Chopin (Poranek Dwójki)

 

Jak powiedział gość Dwójki, z perspektywy tego okresu początki działalności Radia Chopin wyglądają wręcz bajkowo. - Ten czas tak szybko upłynął. Znacząco się zmieniliśmy, wcześniej na antenie Radia Chopin pracowało wielu dziennikarzy Dwójki, teraz mamy wielu nowych prowadzących, którzy przyszli do nas spoza Polskiego Radia - mówił Marcin Gmys.

Dodał, że na antenie Radia Chopin wciąż słychać echa niedawnego XVIII Konkursu Chopinowskiego. - Ważnym wydarzeniem jest nasz dzisiejszy koncert urodzinowy Jakuba Kuszlika. Zakontraktowaliśmy to wydarzenie jeszcze zanim pianista został laureatem konkursu, wiedzieliśmy, że wystąpi w finale, ale nie mieliśmy pojęcia, że zdobędzie nagrodę Polskiego Radia - powiedział.

Czytaj też:

Marcin Gmys mówił o specjalnej urodzinowej ramówce Radia Chopin. - Jest ona związana ze Świętem Niepodległości. Od 9 do 22 zaprezentujemy szereg audycji bardzo często premierowych o tym, co się działo 103 i 203 lata temu.

Opowiedział również o jeszcze jednym ważnym wydarzeniu związanym z działalnością Radia Chopin. - To jutrzejsza premiera drugiego sezonu Katedry Fortepianu Polskiego Radia Chopin. To nasz serial edukacyjny, w każdym z odcinków prezentujemy jedną wybraną kompozycję Chopina, którą dokładnie omawiamy. Narratorem serialu jest Jan Frycz, który wchodzi w dyskurs z wybitnymi pianistami. W drugiej serii naszym ekspertem będzie prof. Marek Szlezer z Akademii Muzycznej w Krakowie - zapowiedział.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Marcin Gmys (dyrektor, redaktor naczelny Radia Chopin)

Data emisji: 10.11.2021

Godzina emisji: 8.10

mo


Partner koncertu Partner koncertu
Czytaj także

Andrzej Boreyko: 120 lat to bardzo dobry wiek dla orkiestry symfonicznej

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 18:11
- Mało jest na świecie orkiestr, które są starsze. Większość tych znanych zespołów nie ma aż tak głębokiej historii. Na przykład Filharmonia Petersburska, słynna orkiestra Mrawińskiego, w tym samym sezonie świętuje dopiero swoje stulecie - mówił w radiowej Dwójce Andrzej Boreyko, dyrektor artystyczny Filharmonii Narodowej, obchodzącej jubileusz 120-lecia.
rozwiń zwiń