Lamentacje - Wacław z Szamotuł wobec XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2021 11:00
Jak renesansowy kompozytor inspiruje współczesnych artystów do refleksji nad dzisiejszymi czasami? Odpowiedzią jest album „Lamentacje” grup kakofoNIKT i Chór Pogłosy, który ma swoją premierę już jutro!
Audio
  • Joanna Sykulska (Chór Pogłosy) i Patryk Lichota (kakofoNIKT) o nowym albumie "Lamentacje" i postaci Wacława z Szamotuł (Dwójka/Poranek Dwojki)
Lamentacje Chór Pogłosy kakofoNIKT
Lamentacje Chór Pogłosy kakofoNIKTFoto: Chór Pogłosy kakofoNIKT

„Lamentacje” to nowy projekt Chóru Pogłosy i kakofoNIKT (laureatów konkursu Muzyki Folkowej Nowa Tradycja 2019 z projektem „Wyraj”). Tym razem grupy pochyliły się nad niedawno odnalezionymi dziełami Wacława z Szamotuł, choć – jak przyznaje i Patryk Lichota (kakofoNIKT) – nie jest to ich pierwsze spotkanie z renesansowym kompozytorem. W projekcie „Wyraj” wykorzystano fragment kompozycji „Już się zmierzcha” Wacława Szamotulskiego. „Lamentacje” to niejaki hołd dla kompozytora, ale i próba połączenia jego utworów z… szamotulskim folklorem.

- Okazuje się, że folklor szamotulski wpisuje się w muzykę Wacława z Szamotuł. Można to mocno usłyszeć w utworze „Alleluja, chwalcie Pana” – zauważyła Joanna Sykulska (Chór Pogłosy). – Wykorzystaliśmy tam motyw muzyczny z wesela szamotulskiego. Jest wykorzystany bardzo dosłownie i brzmi jak wyciągnięty z utworów Wacława z Szamotuł.

Poprzez „Lamentacje” (podtytuł projektu to: Wacław z Szamotuł wobec XXI wieku) twórcy chcą dowieść, czy i jak kompozycje Wacława z Szamotuł mogą rezonować dziś, pięć wieków później, na ile dadzą się zaaranżować w bardziej współczesnej formie.  

W „Lamentacjach” usłyszymy również Jacka Hałasa i Kapelę Szamotulską. Ten pierwszy przetworzył nowo znalezione dzieła Wacława Szamotulskiego przez swoją wrażliwość, opracował je na lirę korbową, wykorzystał teksty z Księgi Koheleta. Z kolei Kapela Szamotulska (skrzypce, klarnet, maryna, dudy) zadbała o tradycyjne dźwięki w projekcie.

- Było to też duże wyzwanie. Jednak brzmieniowo i w charakterze te światy są bardzo odległe – mówił Lichota – Wacław jest sakralny, wzniosły. A folklor szamotulski jest… dość rozrywkowy.

- Nagle zderzyliśmy się z muzyka Wacława z Szamotuł. Dla nas, jako chóru, jest to bardzo ciekawe doświadczenie, gdy nagle musimy śpiewać pieśni polifoniczne. To nie jest „Wyraj”, mocny, jednoznaczny. Tu nagle musimy odkryć nowa wrażliwość. Czuć muzykę, takty. Wspaniałą drogę przeszliśmy. – Dodała Joanna Sykulska.

Formuła projektu „Lamentacje” jest interdyscyplinarna – to nie tylko muzyka, ale i dokumentacja procesu tworzenia. Jak mówi Patryk Lichota, ten „miniserial dokumentalny” jest sednem projektu. Odcinki pojawiają się w mediach społecznościowych artystów. Był to również przyczynek do spotkań ze specjalistami różnych dziedzin nauki (jak: muzykologia, antropologia, religioznawstwo czy ekologia) rozmawiali na temat twórczości renesansowego kompozytora. Zapisy rozmów zobaczyć można na stronie www.wyraj.org

Premiera nowego albumu kakofoNIKT i Chóru Pogłosy już w niedzielę, 21 listopada, o 19.00 na Scenie Roboczej w Poznaniu.

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 20.11.2021

Godzina emisji: 9.15