Laureaci Konkursu Wokalnego im. Paprockiego: emocje cały czas w nas tkwią

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 11:44
- Trudno zebrać myśli po tak wielkim konkursie z udziałem wspaniałych jurorów, którzy nas oceniali, co było wielkim stresem. Jednak dobrze jest wystąpić przed taką publicznością i jurorami, nawiązać kontakty na przyszłość i sprawdzić, czy jest się już w stanie wyjść na scenę, pokazać się przed ludźmi - mówił w Dwójce Nazarii Kachala, jeden ze zwycięzców II Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Bogdana Paprockiego.
Emocje cały czas w nas tkwią - podkreślają laureaci II Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Bogdana Paprockiego
Emocje cały czas w nas tkwią - podkreślają laureaci II Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Bogdana PaprockiegoFoto: Shutterstock/Oleksandr Nagaiets

Posłuchaj
08:33 Poranek Dwójki 23.11.2021 Paprocki.mp3 Rozmowa z laureatami Konkursu Wokalnego im. Bogdana Paprockiego (Poranek Dwójki)

bogdan paprocki 1200 PAP.jpg
Rafał Siwek: Bogdan Paprocki to był śpiewak fenomen

15-21 listopada br., w Bydgoszczy odbyła się druga odsłona Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Bogdana Paprockiego. To nieprzeciętne wydarzenie organizowane jest w bydgoskiej Operze Nova, która jest jedną z największych scen operowych w Polsce. Jak podkreślają laureaci tegorocznego wydarzenia, wysoka ranga konkursu może powodować tremę.

- Stres był dużo większy, niż ten, który wywołuje we mnie śpiewanie koncertów - przyznała Justyna Khil – zwyciężczyni w kategorii głosów żeńskich, a także studentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Hanny Michalak. - To nieco inne uczucie, gdy się śpiewa przed kimś, kto skrupulatnie nas ocenia - dodała.

Czytaj też:

Jednym z laureatów w kategorii głosów męskich został Dawid Roy. Przyznał, że będąc jeszcze w szkole średniej, nie myślał o karierze muzycznej. - Mój kolega namówił mnie do zdania na wokal do prof. Adama Zdunikowskiego. A po roku zdałem na Akademię w Bydgoszczy - wyznał. Dodał również, że dla każdego śpiewaka Konkurs Wokalny im. Bogdana Paprockiego to istotne wydarzenie, ponieważ m.in. można spotkać się ze znakomitymi ekspertami w dziedzinie śpiewu. - Dzięki temu możemy wyrabiać nowe kontakty. Jest to też okazja do zaprezentowania się, co jest dla nas przyszłościowe - podkreślił.

W kategorii głosów męskich II miejsce zajął Nazarii Kachala, pochodzący ze Lwowa. - Od dzieciństwa interesowała mnie muzyka. A ponieważ moja siostra śpiewa w operze, to cały czas mnie ciekawiło, jak to jest wyjść i zaśpiewać przed tyloma ludźmi. Dlatego cały czas dążyłem do tego, by moje życie było połączone z muzyką.

W Konkursie Wokalnym im. Bogdana Paprockiego wzięło udział 71 śpiewaków z całej Polski. Lista wszystkich laureatów dostępna jest na stronie organizatora.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Justyna Khil, Dawid Roy, Nazarii Kachala (laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Bogdana Paprockiego)

Data emisji: 23.11.2021

Godzina emisji: 8.30

am

Czytaj także

Violetta Bielecka: Opera i Filharmonia Podlaska będą się rozwijać

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 17:00
- Jesteśmy największym pracodawcą w sektorze kultury w regionie. Naszym zadaniem jest upowszechnianie muzyki, docieranie do środowisk, które mają do niej trudny dostęp. Rozpoczęliśmy projekt "Czy Moniuszko spotkał Chopina?" finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w różnych miejscach na Podlasiu młodzież podeszła do niego z entuzjazmem - mówiła na antenie Dwójki prof. Violetta Bielecka, dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Rodelinda" przed Trybunałem

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 10:25
W audycji słuchaliśmy jednej z najznakomitszych oper Jerzego Fryderyka Haendla. Które z wykonań zyskało przychylność jury?
rozwiń zwiń