Muzyka Bożego Narodzenia

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2010 23:48
IV Festiwal Bożonarodzeniowy INCARNATUS EST oraz książka Izabeli Żółtowskiej-Broszkowskiej "Żółtowscy z Godurowa".
Audio

We wtorkowym "Poranku Dwójki" gościliśmy w studiu dyrektora Filharmonii im. Romualda Traugutta – Krzysztofa Kura, a pretekstem do spotkania był trwający w Warszawie IV Festiwal Bożonarodzeniowy INCARNATUS EST. W Kościele Środowisk Twórczych przy Placu Teatralnym będzie można jeszcze usłyszeć kolędy polskie w jazzowym brzmieniu czy też znane i zapomniane kolędy patriotyczne.

- Chcemy przywracać normalny porządek rzeczy: kolędy śpiewa się w trakcie i po Bożym Narodzeniu, a nie w trakcie Adwentu. To jest dobry czas, żeby pokazać muzykę wielu kompozytorów z różnych epok, która była poświęcona Bożemu Narodzeniu. To nie jest po prostu festiwal kolęd, chcemy zaprezentować różne dzieła, które były inspirowane tym świętem.

Organizatorzy dbają o urozmaicony repertuar, dlatego obok kolęd staropolskich znalazły się w nim, także kolędy góralskie, jazzowe oraz dawne kolędy francuskie. Na zakończenie festiwalu, które odbędzie się w czwartek 30 grudnia, w Kościele Środowisk Twórczych odbędzie się Wieczór kolęd patriotycznych. Teksty do kolęd patriotycznych powstawały w ważnych momentach naszej historii do muzyki kolęd tradycyjnych.

Anna Skulska rozmawiała z  Izabelą Żółtowską- Broszkowską i Stefanem Bratkowskim na temat nowej książki "Żółtowscy z Godurowa", która wydana została przez obchodzącą 50-lecie Bibliotekę Więzi. Książka ta przedstawia dzieje zasłużonego dla Wielkopolski rodu, barwnie opisane na podstawie pamiętników, listów, wspomnień i innych dokumentów znalezionych w archiwach, wiernie oddające koloryt epoki przełomu XIX i XX wieku. Autorka, córka ostatniego przed zagładą 1939 roku właściciela majątku w Godurowie, Benedykta Żółtowskiego, pisze w Posłowiu: "Opisałam ich dzieje nie po to, by wyliczać wysokie rodzinne koligacje, owe prababki Zamoyskie, Potockie, Sapieżanki czy Lubomirskie, bo to wszystko, choć kiedyś było bardzo ważne, przeminęło z wiatrem, pozostała natomiast tradycja gorącego patriotyzmu, głębokiej religijności i solidnej pracy ludzi przyzwoitych".

- Z jednej strony jest to historia bardzo prywatna, tylko mała gałązka tego domu godurowskiego, ale wszystko się dzieje na tle ważnych dla Wielkopolski wydarzeń historycznych – walki z kulturkampfem, I wojny światowej, powstania wielkopolskiego. Członkowie rodziny biorą w tym wszystkim udział, chciałam powiedzieć wnukom jacy byli ich dziadkowie – mówiła autorka.

Program przygotował Marcin Pesta.

Czytaj także

U źródeł "Cichej nocy", najsłynniejszej kolędy na świecie

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2019 11:05
"Stille Nacht" powstało, bo w austriackim Oberndorf... zepsuły się organy. Kolędę, dziś wykonywaną w ponad trzystu językach i dialektach, stworzono w jeden dzień jako utwór na chór, dwóch solistów i gitarę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na Dunaj. Kolędy ze Wschodu

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2010 08:00
W magazynie "Źródła" Anna Szewczuk rozmawiała z prof. Jerzym Bartmińskim i Joszko Brodą o projekcie "Na Dunaj - koledy ze Wschodu"
rozwiń zwiń