Afryka w soczewce na 16. Festiwalu AfryKamera

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2021 10:00
11 grudnia rusza AfryKamera, festiwal filmowy odbywający w kilku miastach w Polsce od 2006 roku. W tym roku w ramach imprezy odbędzie się szereg wydarzeń specjalnych, w tym Globalna edukacja w kinie. Prowadzone będą rozmowy o ekologii, klimacie, uchodźctwie czy sposobie prezentowania Afryki w mediach...
Audio
 • O tegorocznym festiwalu Afrykamera mówi Przemysław Stępień - dyrektor artystyczny Festiwalu (Dwójka/Poranek Dwójki)
Kadr z filmu Umrzesz, mając 20 lat
Kadr z filmu "Umrzesz, mając 20 lat"Foto: mat. pras. AfryKamera

O szczegółach festiwalu mówił Gość Poranka Przemysław Stępień, dyrektor artystyczny AfryKamery. 

Podobnie jak wiele innych festiwalu filmowych w czasie pandemii, i AfryKamera stawia na hybrydową działalność – przeszło polowa tytułów wyświetlanych w kinach w ramach festiwalu będzie dostępna również na platformie internetowej. Będzie w czym wybierać, ponieważ łącznie zaprezentowanych zostanie 45 filmów!

W tym roku AfryKamera chce mierzyć się ze schematem ukazywania Afryki w filmie, dominującą narracją o tym kontynencie wpływającą na konwencjonalne myślenie o nim. W tym celu organizatorzy prezentują przede wszystkim filmy tworzone dla i przez samych Afrykańczyków.

- Afryka jest jednak kontynentem bardzo zróżnicowanym. Widać to w kinie, ta stylistyka badzo się różni – mówił Przemysław Stepień - Wyświetlimy ważny dokument „Przestańcie nas filmować” w reżyserii Jorisa Postemy, co prawda nie Afrykańczyka, ale mówiący o tym, jak jest prezentowana Afryka, jak jest widziana w mediach, również jak ukazują ją przyjeżdżające tu organizacje pozarządowe. Ten holenderski reżyser jedzie do Afryki i wsłuchuje się w głos drugiej strony, zamiast na własnej osobie i narracji.

(Mylny) wizerunek Afryki to często „pornografia biedy” – obraz nieszczęścia. Samym mieszkańcom kontynentu zależy na wskazani bardziej różnorodnego portretu Afryki. Nie brakuje w nim kontrastów, z pewnością jednak nie jest przygnębiający.

- Rodzimym twórcom zależy także na przedstawianiu nie „atrapy” Afryki, wyobrażającej naturę i krajobraz. Chcieliby bardziej skupić się na człowieku – dodał dyrektor programowy.

W tym roku w ramach imprezy odbędzie się szereg wydarzeń specjalnych, w tym Globalna edukacja w kinie. Prowadzone będą rozmowy o ekologii, klimacie, uchodźctwie czy sposobie prezentowania Afryki w mediach. W programie m.in. opowieść o zmagającym się w tym momencie z klęską głodu Madagaskarem. Ekologia i problemy związane z degeneracją środowiska i ochroną klimatu są leitmotivem festiwalu, przedstawianym przez organizatorów jako „najbardziej ekologiczny festiwal filmowy”. Jak dokładnie przekłada się to na program wydarzenia? Zachęcamy do sprawdzenia!

 

Ponadto w audycji: 

 • Relacja z jesiennej edycji Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, na którym premierę miał album „Muzykanci znad Rzeczycy”. O okolicznościach towarzyszących powstawaniu wydawnictwa mówili: dyrektor Festiwalu, Janusz Prusinowski oraz Martyna Róża Grabowska, Andrzej Bieńkowski i muzykanci z Gliny.
  Posłuchaj
  04:23 [ PR2]PR2 (mp3) 4 grudzień 2021 07-52-24 Poranek Dwójki.mp3 Relacja z jesiennej edycji festiwalu Wszystkie Mazurki Świata (Dwójka/Poranek Dwójki)
   
 • Zaproszenie do Zakopanego na wystawę „Polowace i polowacki” w Willi Czerwony Dwór. Ekspozycję przypadającą na jubileusz 45-lecia działalności twórczej Jolanty Pęksy można podziwiać do 11 grudnia br. O wystawie mówiła kustosz, Anna Kozak.
  Posłuchaj
  05:34 [ PR2]PR2 (mp3) 4 grudzień 2021 08-12-24 Poranek Dwójki.mp3 Zakopane, wystawa „Polowace i polowacki”, mówi Anna Kozak (Dwójka/Poranek Dwójki)
   
 • Profesor Piotr Dahlig zaprosił do Ciechanowca na XL jubileuszową edycję Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego. Uczestnicy przesłuchiwani są w trzech kategoriach: ligawki, trąby. 
  Posłuchaj
  07:15 [ PR2]PR2 (mp3) 4 grudzień 2021 08-39-46 Poranek Dwójki.mp3 Piotr Dahlig o Konkursie Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego w Cechanowcu (Dwójka/Poranek Dwojki)
   
 • Agnieszka Matecka zapraszała na 31. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe”, który odbędzie się w dniach 9-12 grudnia w Chatce Żaka w Lublinie. W bogatym programie Festiwalu znalazły się wystawy, warsztaty, koncerty...
  Posłuchaj
  08:19 [ PR2]PR2 (mp3) 4 grudzień 2021 09-17-10 Poranek Dwójki.mp3 31. edycja festiwalu Mikołajki Folkowe, mówi Agnieszka Matecka (Dwójka/Poranek Dwójki)
   

Słuchaliśmy:

 1. Antonio Vivaldi I koncert na klarnet i orkiestrę B-dur, III. Molto Allegro Martin Frost Concerto Köln (3:00)
 2. Luigi Boccherini Koncert wiolonczelowy C-dur, I. Allegro Sonia Wieder-Atherton, Françoise Rivalland, Amaryllis Billet (5:00)
 3. Claude Debussy Petite suite, L. 71A, I. En bateau Robert Casadesus (3:08)
 4. Odpoczno Rapowy (3:52)
 5. Franciszek Liszt Consolation Des-dur nr 3 Jean-Yves Thibaudet (4:39)
 6. Ali Farka Toure, Toumani Diabate Sabu Yerkoy (4:05)
 7. Jan Dismas Zelenka, Motet Laetatus sum, ZWV 90 cz.VI. Sicut erat   3:12
 8. Jakub Józef Orliński (k-tenor) + Il Pomo d'Oro dyr. Francesco Corti
 9. Sinikka Langeland Don't come to me With The Entire Truth  (3:34)
 10. Stanisława Galica-Górkiewicz Nuty Bartusiowe i Krzesane (3:30)
 11. WA Mozart Kwartet smyczkowy nr 15 d-moll, K. 421, III. Menuetto. Allegretto – Trio Quatuor Van Kuijk (3:32)
 12. Mamadou & Sama Yoon Umbada  (5:30) (płyta poranka)
 13. Camille Saint-Saens Sonata Es-dur, op. 167 na klarnet i fortepian, I. Allegretto Gervase de Peyer, Gwenneth Pryor (4:05)
 14. 3MA Anarouz (4:19)
 15. Wernyhora Oj sobosiu sobosejko (4:06)
 16. KzWW Spławiany (3:55)
 17. Mamadou & Sama Yoon Sama Yaye (5:05) (płyta poranka)
 18. Robert Schumann Waldscenen, op. 82, III. Einsame Blumen  Claire Desert (1:58)
 19. Ablaye Cissoko & Volker Goetze Domain Domain (3:20)
 20. Michel Portal, Bruno Gyselinck, Lander Chevillon, Bojan Zulfikarpašic, Nils Wogram African Wind (4:12)

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki

Powadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 4.12.2021

Godzina emisji: 9.30