REKLAMA

Łukasz Adamski: filmy o superbohaterach przyciągają widzów do kin

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2021 11:00
- Jestem zupełnie zachwycony "Spider-Manem" i rozczarowany "Matriksem", który jest sentymentalnym powrotem do czegoś, co wydawało się zamknięte. Oba są trochę takimi samograjami, chodzi o to mrugnięcie okiem, balansowanie na granicy autoparodii. Te filmy przypominają, że warto je oglądać na dużym ekranie - mówił w Dwójce Łukasz Adamski, krytyk filmowy, historyk i publicysta.
Zendaya i Tom Holland - odtwórcy głównych ról w filmie Spider-Man: Bez drogi do domu
Zendaya i Tom Holland - odtwórcy głównych ról w filmie "Spider-Man: Bez drogi do domu"Foto: Yui Mok/PA Images/Forum
  • Łukasz Adamski mówił o udanych i nieudanych filmowych powrotach do przeszłości.
  • Przewidywania przyszłości w "Matriksie" z 1999 roku się sprawdziły.
  • Gość Dwójki przyznał, że jest zaskoczony sukcesem frekwencyjnym filmu o Spider-Manie i zawiedziony nową częścią "Matriksa".

Są takie filmy, które zmieniają bieg historii oraz na stałe wpisują się w kanon filmowy. To dzieła, o których dyskutuje się nawet po latach od premiery. Zresztą z biegiem czasu powstają kolejne produkcje będące kontynuacjami filmowej historii.

Niewątpliwie dla fanów komiksów Marvela dziełem, którego po prostu nie można pominąć, jest "Spider-Man: Bez drogi do domu", który miał swoją polską premierę 17 grudnia.

O wrażeniach i kontrowersjach związanych z ostatnimi premierami kinowymi opowiedział podczas audycji krytyk filmowy, historyk i publicysta - Łukasz Adamski.

Spider-Man prawie najlepszy

Gość Dwójki przyznał, że jest zaskoczony sukcesem frekwencyjnym filmu o Spider-Manie. - Szybko okazało się, że zdeklasuje Bonda, Diunę, te wszystkie wielkie tegoroczne premiery, poza dwoma propagandowymi filmami chińskimi, które były na dwóch pierwszych miejscach - mówił Łukasz Adamski.

Matrix niczym nie zachwyca

Dodał, że przewidywania z "Matrixa" z 1999 roku się sprawdziły, ale brak jest wizji w nowym filmie. - Z jednej strony widać nasze przywiązanie do mediów społecznościowych, te rządy korporacji, ale nie widzę niczego, co miałoby mnie jako widza tutaj zafascynować. Okazuje się, że twórcy nie mają już nic do zaproponowania, to są te same chwyty, warstwa wizualna rozczarowuje - stwierdził.


Posłuchaj
17:39 2021_12_28 09_32_00_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 Łukasz Adamski: filmy o superbohaterach przyciągają widzów do kin (Poranek Dwójki) 

Zobacz zwiastun:

(You Tube MarvelPolska)

Zdarzają się i takie pozycje, które - w swoim powrocie po latach - potrafią wstrząsnąć posadami kinematografii. "Matrix Zmartwychwstania" zagościł na ekranach 22 grudnia, zamieniając tym samym słynną trylogię na tetralogię.

Zobacz zwiastun:

(You Tube Warner Bros Polska)

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Łukasz Adamski (krytyk filmowy, historyk i publicysta)

Data emisji: 28.12.2021

Godzina emisji: 9.30

mo


Czytaj także

W kinach "Truflarze". Grzybowa gorączka złota

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2021 11:00
Na ekranach kin w tym świątecznym czasie pojawiają się nie tylko filmy nawiązujące do Bożego Narodzenia. My przyjrzeliśmy się "Truflarzom". Bohaterów dokumentu o poszukiwaczach "białego złota" poznajemy w piemonckich górach.
rozwiń zwiń