REKLAMA

Michał Duda: w architekturze chodzi o relację z naturą i otoczeniem

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2022 10:00
- Polska architektura wypoczynkowa nie była tak ograniczana, jak inne dziedziny tej sztuki przez znaczną część XX wieku. Ona pokazuje, jak zawsze ważne dla architektów było powiązanie budynków z przestrzenią lokalną, tego możemy się też uczyć dzisiaj. Niestety duże obiekty obecnie rządzą się wytycznymi komercyjnymi i trochę zgubiły walor, o którym chcemy opowiadać - mówił na antenie Dwójki Michał Duda, jeden z kuratorów polskiej ekspozycji nagrodzonej na EXPO 2020 w Dubaju.
Pawilon Polski na Wystawie Światowej Expo 2020 w Dubaju
Pawilon Polski na Wystawie Światowej Expo 2020 w DubajuFoto: shutterstock.com
  • Polski pawilon na EXPO 2020 w Dubaju zajął I miejsce w konkursie dużych pawilonów.
  • Można w nim oglądać wystawę "Landscapes of Leisure", przygotowaną przez Instytut Adama Mickiewicza i Muzeum Architektury we Wrocławiu.
  • Ekspozycja jest opowieścią o architekturze zaprojektowanej w zgodzie z naturą oraz o powszechnej potrzebie wypoczynku i rekreacji. 

Architektura mocno związana z krajobrazem

Michał Duda, jeden z kuratorów ekspozycji, powiedział, że wystawa EXPO jest dość specyficznym miejscem. - To skrzyżowanie lunaparku, cyrku i nieskończonej liczby galerii. Pomysł, aby opowiadać o polskiej kulturze przez pryzmat architektury, jest ciekawy. Skupiliśmy się na wypoczynku, gdyż jego architektura jest mocno związana z krajobrazem, w którym istnieje. Połączenie jej z naturą jest bardzo wyraźne i odmienne od tego, z czym spotykamy się w tamtej części świata. Wybraliśmy 21 obiektów z ostatniego stulecia, reprezentujących różne nurty, np. te związane z Zakopanem, ale również modernistyczne z lat 60. i 70. - mówił na antenie Dwójki.


Posłuchaj
07:20 2022_03_24 08_06_09_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 Michał Duda: w architekturze chodzi o relację z naturą i otoczeniem (Poranek Dwójki)

Wypoczynek jest uniwersalny

Dodał, że prace nad tą wystawą zostały rozpoczęte ponad 2 lata temu. - To był jeszcze czas przed pandemią. A teraz tym bardziej czujemy dyskomfort w sytuacji wojny na Ukrainie, gdy nasi sąsiedzi przeżywają najtrudniejszy okres od kilkudziesięciu lat. Jednak wypoczynek to rzecz absolutnie uniwersalna - zauważył.

Nagrodzona wystawa wkrótce do obejrzenia we Wrocławiu

Podkreślił, że polska architektura z czasów PRL-u ma świetne tradycje. - Ośrodek "Granit" w Szklarskiej Porębie jest bardzo nowoczesny, mimo że ma już niemal 50 lat. Ten bardzo duży obiekt został wpisany w zbocze góry, z niektórych perspektyw wręcz wydaje się, że go tam nie ma. Naszą wystawę zamierzamy niedługo pokazać we Wrocławiu - zapowiedział Michał Duda.

***

Rozmawiała: Aldona Łaniewska-Wołłk

Gość: Michał Duda (jeden z kuratorów polskiej ekspozycji na EXPO 2020 w Dubaju)

Data emisji: 24.03.2022

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

mo

Czytaj także

"Trouble in Paradise" na Biennale Architektury w Wenecji

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 16:18
Wyspy grodzonych osiedli pod miastem, jednorodzinne domki obok ogromnych zakładów przemysłowych, małe gospodarstwa przy autostradach i wielkie blokowiska pośrodku niczego. Polska wieś pogrążona jest dzisiaj w chaosie przestrzennym i ciągle pozostaje poza zainteresowaniem architektów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Francis Kéré. Pierwszy Afrykańczyk z architektonicznym Noblem

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2022 17:00
- To już nie są starzy architekci, biali mężczyźni w średnim wieku, tylko doceniona zostaje różnorodność świata architektury i nieco inne podejście, wyrastające z lokalnie zapuszczonych korzeni - tak Michał Duda, dyrektor Muzeum Architektury we Wrocławiu, skomentował przyznanie Nagrody Pritzkera Francisowi Kéré pochodzącemu z Burkina Faso.
rozwiń zwiń