"Miejscówka z Dwójką". Arie i pieśni ludowe z ukraińską niespodzianką

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2022 11:40
- Ukraińska pieśń, którą wybrałam, mówi o dziewczynie, która nie chce, żeby jej ukochany szedł na wojnę. Cieszę się, że mogłam chociaż w symboliczny sposób pokazać swoją solidarność i to, że stoję absolutnie po stronie Ukrainy i jej artystów - mówiła sopranistka Maria Domżał, która przy akompaniamencie ukraińskiej pianistki Natalii Gaponenko wystąpi w najbliższej "Miejscówce z Dwójką" (2.04).
Maria Domżal jest utytułowaną sopranistką
Maria Domżal jest utytułowaną sopranistką Foto: Karpati & Zarewicz/materiały prom.

Kameralnie, czyli intymnie

Maria Domżał ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie na wydziale wokalno-aktorskim Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu - w klasie śpiewu. Obecnie występuje przede wszystkim na scenach operowych. - To oznacza, że wykonuję swoje partie z towarzyszeniem orkiestr - co jest oczywiście marzeniem śpiewaków - zaznaczyła artystka. - Natomiast bardzo tęsknię już za kameralnymi spotkaniami.

W najbliższej "Miejscówce z Dwójką" polska sopranistka wykona pieśni i arie przy akompaniamencie ukraińskiej pianistki Natalii Gaponenko. - Będzie to dla mnie spotkanie intymne, gdzie można coś przekazać. Dobór repertuaru był dowolny - zaznaczyła sopranistka. - Mogłam więc dać coś od siebie.

Arie i pieśni ludowe

Przygotowania do koncertu, a w związku z tym także plany repertuarowe, zmienił wybuch wojny u naszych wschodnich sąsiadów. - Muszę nawiązać do pieśni, którą wybrałyśmy - mówiła Maria Domżał. - Początkowo chciałyśmy zaprezentować trochę bardziej karnawałowy repertuar, bo taki był czas. W związku z agresją Rosji na Ukrainę, a Natalia jest Ukrainką, stwierdziłyśmy, że trzeba dodać element muzyki ukraińskiej, która jest niezwykle bogata. W przyszłości chciałybyśmy dokonać nagrania całego cyklu pieśni ukraińskich.

- To będą ukraińskie pieśni ludowe w opracowaniu Leopolda Jaszczenki - zapowiadała sopranistka. - Jaszczenko do tej prostolinijnej, szczerej muzyki ludowej dodał bardzo rubatowy dziewiętnasto-, dwudziestowieczny aranż. 

W programie sobotniego koncertu usłyszymy także "Pieśni kurpiowskie" Karola Szymanowskiego.


Posłuchaj
10:06 Poranek Dwójki 31.03.2022 Domżał.mp3 Maria Domżał zaprasza na "Miejscówkę z Dwójką" (Poranek Dwójki)

 

Zobacz zapowiedź

[Facebook Dwójki]

***

Tytuł audycji: "Poranek Dwójki"

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Maria Domżał (sopranistka) 

Data emisji: 31.03.2022

Godzina emisji: 9.30

uk

Czytaj także

Adriana Ferfecka i Mischa Kozłowski. Jubileuszowy koncert [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2022 10:00
W związku z 10-leciem współpracy artystycznej duetu Adriana Ferfecka (sopran) – Mischa Kozłowski (fortepian), w ramach "Miejscówki z Dwójką" artyści zaprezentowali najbliższe sercom muzyków arie i pieśni wspólnie wykonywane na przestrzeni lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maja Kleszcz: wciąż odkrywam, czym może być piosenka

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2022 18:00
- Setna "Miejscówka" to nasza pierwsza wizyta w Teatrze Rampa na warszawskim Targówku. Zagraliśmy materiał z płyty, która jest już prawie gotowa. Została ona pomyślana jako zwieńczenie naszej wspólnej drogi z Wojtkiem Krzakiem i uhonorowanie 90. urodzin Bogdana Loebla, poety, literata, unikalnego autora słów do piosenek - mówiła na antenie Dwójki wokalistka Maja Kleszcz, zapowiadając najbliższe spotkanie w "Miejscówce z Dwójką" (26.03). 
rozwiń zwiń