Humanistyka jest kobietą

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2011 10:00
Najnowszy numer kwartalnika "Tekstualia" oraz premiera "Trojan" Hectora Berlioza w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.
Audio

W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o roli kobiet we współczesnej humanistyce.To temat ostatniego numeru kwartalnika "Tekstualia". Podejmuje on próbę oceny dorobku badaczek, przygląda się temu, jak był on wcześniej wartościowany, analizuje literackie obrazy kobiet w utworach XIX i XX wieku. Przedmiotem refleksji są opisy kobiet w literaturze; strategie językowe stosowane na przestrzeni 200 lat do oceny tekstów literackich oraz naukowych pisanych o kobietach i przez kobiety; wkład kobiet w rozwój literatury oraz nauk humanistycznych; stereotypy kulturowe widoczne w konstrukcjach postaci kobiecych w literaturze XIX i XX wieku. O numerze opowiadała dr Żaneta Nalewajk – redaktorka naczelna "Tekstualiów".

Poza tym zaprosiliśmy Państwa na wtorkową premierę "Trojan" Hectora Berlioza w Teatrze Wielkim–Operze Narodowej. To koprodukcja z Teatrem Maryjskim w Sankt Petersburgu i Palau de les Arts Reina Sofia w Walencji. Reżyserem spektaklu jest Carlus Padrissa – współzałożyciel zespołu La Fura dels Baus, dyrygować będzie Walerij Giergirew. To metaforyczna i futurystyczna wizja walki o władzę i miłość. Upadek Troi, pierwszą część monumentalnego dzieła, Carlus Padrissa przedstawia  jako wynik wojny, która analogicznie jak w dniu dzisiejszym wirus informatyczny, dopada społeczeństwo, niszczy, zniewala i unicestwia. Trojanie w Kartaginie, to świat odmienny - błogości, radości, piasku i morza - gdzie króluje miłość, ład i porządek. Jednak owa idylliczna utopia nie może trwać wiecznie, przeznaczeniem współczesnych jest walka oraz zdobywanie kolejnych nieosiągalnych galaktyk. "Trojanie" są dynamicznym i niekonwencjonalnym widowiskiem, będącym połączeniem wyimaginowanej gry komputerowej, opanowującej współczesny świat oraz konsekwencji rozwoju nowych technologii, które zagrażają bezpieczeństwu państw i społeczeństw.

Audycję  przygotował Paweł Sawicki.

Zobacz więcej na temat: palau Petersburg Sofia
Czytaj także

Siostry Kopciuszka w wersji męskiej

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2010 12:41
Znana baśń Charlesa Perraulta po latach powróciła na deski Teatru Wielkiego Opery Narodowej. Choreografię nieżyjącego już brytyjskiego klasyka Fredericka Ashtona zrealizowała baletmistrzyni Wendy Ellis Somes.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szczur zamiast wisienki

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2010 11:57
Duży, różowy, trzypiętrowy tort, a na jego szczycie szur – takim plakatem Teatr Wielki- Opera Narodowa reklamuje swoją najnowszą sztukę „Wesele Figara”. Premiera już dzisiaj.
rozwiń zwiń