Ephemera Festival. Muzyka współczesna od brzasku do nocy

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2022 12:00
- To muzyka ciekawa, innowacyjna, która eksponuje to, co dzieje się teraz najciekawszego na scenie - o wydarzeniu, które odbędzie się od 16 do 19 czerwca w Warszawie w "Poranku Dwójki" opowiadała współkuratorka Ephemera Festival Małgorzata Płysa.
Plakat 3. Festiwalu Ephemera
Plakat 3. Festiwalu EphemeraFoto: materiały prom.

Ephemera to tworzony i produkowany przez zespół Unsoundu festiwal, którego tegoroczna edycja odbędzie się między 16 a 19 czerwca w Warszawie. Jego celem jest łączenie różnych środowisk artystycznych poprzez eksperymentalną muzykę, performans i projekty interdyscyplinarne. 

Ukłony dla Schaeffera

Jednym ze smakowitych kąsków podczas festiwalu będzie występ amerykańskiego duetu Matmos. Ich najnowszy album zatytułowany "Regards / Ukłony dla Bogusław Schaeffer" to odwołanie do twórczości polskiego muzyka i dramaturga Bogusława Schaeffera, znanego z awangardowego podejścia do kompozycji, eksperymentów z elektroniką i radykalnego teatru.

Patronem wydarzenia jest Program 2 Polskiego Radia.

- W swój bardzo nowatorski, niecodzienny sposób muzycy Matmos wykorzystali sample (fragmenty kompozycji) z utworami Bogusława Schaeffera do stworzenia kompozycji totalnie współczesnych, prawie tanecznych - podkreśliła Małgorzata Płysa. - W połączeniu z występem na żywo, który zawiera dużą dozę show, jest to super wydarzenie, które gorąco polecam.

Artyści z Ukrainy

Ważnym elementem festiwalu będą występy artystów z Ukrainy. - Mamy takich, którzy mieszkają w Warszawie, jak Taras Gembik & Zoi Michailova, DJ-ka Jana Woodstock z Berlina czy wspaniała i superciekawa kompozytorka i producentka Katarina Gryvul - opowiadała nasza rozmówczyni. - Ona wystąpi z koncertem o wschodzie słońca w parku. 


Posłuchaj
17:01 Poranek Dwójki 14 czerwiec 2022 09_29_14.mp3 Małgorzata Płysa o Ephemera Festival (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Małgorzata Płysa (współkuratorka Ephemera Festival)

Data emisji: 14.06.2022

Godzina emisji: 9.35

Czytaj także

Niemieckie motorik i festiwalowa jesień

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 01:00
Spora część audycji upłynęła nam w krautrockowym rytmie motorik. Nadawały go m.in. zespoły La Düsseldorf i Faust. Zagłębiliśmy się też w niemieckim podziemiu lat 80., żeby posłuchać eksperymentów z tamtejszej sceny. W programie utwór grupy P!OFF? o wymownym tytule "Mein Walkman ist kaputt".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kuba Więcek: z Piotrem Orzechowskim na scenie dogaduję się bez słów

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2022 17:30
- Być może cały koncert zagramy jako jeden utwór, przechodząc od jednego tematu do kolejnego. Niezależnie, czy będą to amerykańskie standardy jazzowe, czy ukraińskie pieśni i melodie, będziemy je interpretować w podobnym duchu - mówił na antenie Dwójki saksofonista Kuba Więcek, który wraz z pianistą Piotrem Orzechowskim wystąpi w piątek (18.03) w ramach cyklu "Jazz.PL". Transmisja wideo na stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku i kanale YouTube Dwójki.
rozwiń zwiń