Rafał Siwek: festiwal w Weronie to miejsce magiczne

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2022 11:00
- Z festiwalem w Weronie na stałe jestem związany od 2014 roku, po raz pierwszy śpiewałem tutaj w 2005 roku. Tu przyjeżdżają melomani z całego świata, to jest letnia świątynia opery. Spektakle bardzo podobają się publiczności, przyszłoroczna setna edycja festiwalu będzie jeszcze ciekawsza. Wrócą inscenizacje, które były perłą tej sceny w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat - mówił w Dwójce znakomity śpiewak operowy Rafał Siwek.
Rafał Siwek
Rafał SiwekFoto: Kinga Karpati & Daniel Zarewicz
  • Wraz z rozpoczęciem wakacji przenieśliśmy się do Werony, gdzie aktualnie przebywa Rafał Siwek.
  • Po raz kolejny bierze on udział w Festiwalu Operowym Arena di Verona, gdzie na widowni może zasiąść nawet 15 tys. widzów​.

Spektakle niestety odwołane

Kilka tygodni temu artysta wystąpił także w premierze "Nabucca" Giuseppe Verdiego na scenie sławnego Teatro Colón w Buenos Aires. Opera Verdiego wróciła na scenę tego teatru po ponad 20 latach nieobecności. Czym w kolejnym sezonie zaskoczy nas Rafał Siwek? - W Buenos Aires miałem przyjemność zadebiutować w teatrze w Argentynie. 25 czerwca miałem otworzyć kolejną serię przedstawień w Weronie, ale drugi raz w życiu musiałem odwołać spektakle. Zbyt wiele lotów samolotów, infekcja, zgubiona walizka, jestem ofiarą tego, co dzieje się obecnie na lotniskach - mówił artysta.

Ramfis w "Aidzie"

Śpiewak opowiedział o jednej ze swych ról. - Inscenizacja Arnauda Bernarda rozgrywa się w latach 60. XIX wieku, wtedy Włochy się jednoczyły. Piękna scenografia wywołuje oklaski publiczności, a ja mam przyjemność śpiewać w tym spektaklu od samego początku. W 2017 roku ukazał się on w wersji DVD, w 2018 roku był wystawiany ponownie, teraz do niego wracamy. 


Posłuchaj
11:47 2022_06_27 09_32_28_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 Rafał Siwek: festiwal w Weronie to miejsce magiczne (Poranek Dwójki)

 

Rafał Siwek zapowiedział także inną swoją rolę. - Również występuję jako kapłan Ramfis w "Aidzie", a na przyszłorocznym, setnym festiwalu będzie kolejna, już piąta inscenizacja tej opery. Ma być jego główną atrakcją - podkreślił.

Powrót "Wielkiego Inkwizytora"

Artysta mówił również o swych planach na czas powakacyjny. - W Monachium będę śpiewał rolę "Wielkiego Inkwizytora" w operze "Don Carlos". W tamtejszym teatrze jestem obecny jeszcze dłużej niż w Weronie, bo od 2011 roku, w sumie zaśpiewałem tam już w kilkunastu spektaklach - powiedział Rafał Siwek

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Rafał Siwek (światowej sławy bas)

Data emisji: 27.06.2022

Godzina emisji: 9.30

mo


Czytaj także

Piotr Buszewski: na scenie czuję się nagi

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 18:46
- Tym, co mnie przyciągnęło do śpiewu klasycznego, była sama opera, spektakl teatralny; możliwość schowania się trochę za kostiumem, za scenografią, a także współpraca zespołowa z kolegami i koleżankami śpiewakami oraz z orkiestrą - mówił w radiowej Dwójce Piotr Buszewski, młody tenor i ulubieniec publiczności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Beczała. Polski tenor, który zachwycił świat

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2022 13:50
- Zapraszam państwa na kolejną audycję z cyklu "Polskie Gwiazdy Opery". Jej bohaterem jest Piotr Beczała, jeden z najwspanialszych współczesnych tenorów - mówił prowadzący audycję Piotr Nędzyński.
rozwiń zwiń