REKLAMA

Dr Michał Szczerba: średniowiecze to okres, który trzeba odczarować

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2022 11:30
- Sama nazwa "wieki średnie" powstała w epoce renesansu, w której dominowały inne, przeciwstawne zagadnienia ideologiczne. Tak naprawdę był to okres pełen zabawy, radości - mówił w "Poranku Dwójki" dr Michał Szczerba, kierownik krakowskiego projektu "Średniowiecze da się lubić!".
Wydarzenia w ramach projektu Średniowiecze da się lubić będą odbywać się m.in. w krakowskim Barbakanie
Wydarzenia w ramach projektu "Średniowiecze da się lubić!" będą odbywać się m.in. w krakowskim BarbakanieFoto: badahos/Shutterstock

W Krakowie średniowiecze da się lubić

Turnieje rycerskie, pokazy krakowskich rzemiosł połączone z warsztatami, koncerty muzyki średniowiecznej czy gry terenowe związane z historią miasta i jego legendami - m.in. te i wiele innych atrakcji przygotowało Muzeum Krakowa w ramach tegorocznej odsłony wydarzenia "Średniowiecze da się lubić!".

- W skali makro średniowiecze w pewnym sensie może i faktycznie było takim wiekiem mrocznych czasów. Natomiast w skali mikro, w trakcie takiego życia codziennego, było pełne zabawy i radości. Próbujemy to pokazać w trakcie naszego wydarzenia - tłumaczył dr Michał Szczerba.

Soboty w Barbakanie

Realizacja pokazów została powierzona profesjonalnym grupom rekonstrukcyjnym. - W każdą sobotę wakacji w krakowskim Barbakanie będą odbywały się pokazy walk rycerskich, koncerty muzyki średniowiecznej, interaktywne spektakle czy prezentacje rzemiosł średniowiecznych - wymieniał kierownik projektu "Średniowiecze da się lubić!".

Za sobotnie pokazy odpowiadać będą m.in. rekonstruktorzy z Krakowskiego Bractwa Grodzkiego. - Będziemy odczarowywać średniowiecze, ale to średniowiecze zaczarowało nas już wiele lat temu, gdy postanowiliśmy założyć naszą grupę. Uznaliśmy, że to jest właśnie ta epoka, która najbardziej do nas przemawia i którą chcemy zgłębiać. I teraz tak naprawdę chcemy przekazać to, co wiemy o średniowieczu większej grupie ludzi - wyznała Joanna Barańska.

Posłuchaj
10:41 Poranek Dwójki 28.06.2022 muzeum.mp3 Rozmowa z organizatorami akcji "Średniowiecze da się lubić!" przygotowanej przez Muzeum Krakowa (Poranek Dwójki) 

Ze swoim programem w Barbakanie występował będzie również krakowski Teatr Otwarty w Krakowie. - Będziemy starali się uruchomić średniowieczne legendy. Opowiedzieć to dzieciom w interaktywny sposób, żeby mogły wziąć w tym udział. Będziemy szukać zaczarowanego młynka. Gdy go odnajdziemy, otworzy się szufladka i dzieci będą losować, którą legendę wspólnie opowiemy. A druga nasza propozycja to teatr kuglarski. Razem z dziećmi usiądziemy i z materiałów, które będą dosłownie pod ręką, stworzymy lalki, które później uruchomimy, zanimujemy i stworzymy spektakl - opowiadał Dariusz Cywka, dyrektor teatru.

Niedziele w Celestacie

Z kolei w każdą niedzielę w Celestacie - oddziale Muzeum Krakowa - będą się odbywać naukowe wykłady i prelekcje ekspertów z różnych dziedzin.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: dr Michał Szczerba (kierownik projektu "Średniowiecze da się lubić!"), Joanna Barańska (Krakowskie Bractwo Grodzkie) i Dariusz Cywka (dyrektor Teatru Otwartego w Krakowie)

Data emisji: 28.06.2022

Godzina emisji: 9.35

pg

Czytaj także

Benedykt Polak - franciszkanin na misji szpiegowskiej w Imperium Mongolskim

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2022 10:00
Był pionierem polskiej podróży. W latach 1245-1247 odbył podróż do Imperium Mongolskiego. Żaden inny Europejczyk nie dotarł przed nim tak daleko. W audycji z cyklu "Kryzys wieku średniego" opowiadaliśmy o Benedykcie Polaku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Thietmar - polakożerca czy rzetelny kronikarz?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2022 07:00
Przedstawia się go jako naczelnego polakożercę i piastofoba. W ostatniej przed wakacjami audycji z cyklu "Kryzys wieku średniego" rozmawialiśmy o Thietmarze z Merseburga i o kontekście, w jakim pisał o stosunkach polsko-niemieckich w czasach Mieszka I i Bolesława Chrobrego.  
rozwiń zwiń