REKLAMA

22. Festiwal Ogrody Muzyczne. Organizatorzy zapraszają pod nowy adres

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2022 10:52
- Tegoroczny festiwal miał odbyć się w tym miejscu, co zwykle, czyli na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego w Warszawie. Z powodu pewnego losowego przypadku musieliśmy jednak przenieść go w równie gościnne progi naszego nowego partnera, jakim jest Sinfonia Varsovia - mówił w "Poranku Dwójki" Łukasz Strusiński, dyrektor artystyczny 22. Festiwalu Ogrody Muzyczne im. Ryszarda Kubiaka.
Tegoroczny Festiwal Ogrody Muzyczne potrwa od 1 do 31 lipca
Tegoroczny Festiwal Ogrody Muzyczne potrwa od 1 do 31 lipcaFoto: materiały prom.

Pawilon zmienił swoje przeznaczenie

Wydarzenie rozpocznie się w stolicy już w najbliższy piątek, 1 lipca. Do zmiany lokalizacji tegorocznej odsłony doszło z powodu rosyjskiej agresji na Ukrainę.

- Niespełna miesiąc temu nasz wieloletni partner, dostawca pawilonu koncertowego, tak ulubionego przez naszą publiczność, poinformował nas, że pawilon musi zostać użyty do celów wojskowych. Przypomnę, to duży namiot na ponad 1000 miejsc z techniką - tłumaczył Łukasz Strusiński.

Przeprowadzka na drugą stronę Wisły

Próby znalezienia zastępczego namiotu zakończyły się niepowodzeniem. - Mówimy o dziedzińcu Zamku Królewskiego; miejscu, które jest zabytkiem i pewne technikalia muszą być spełnione, i były spełniane przez tyle lat właśnie ze względu na to, że doskonaliliśmy tamten pawilon. Stąd też zmuszeni jesteśmy do zmiany, ale myślę, że jest to zmiana ostatecznie na lepsze - skwitował gość Dwójki.

22. Festiwal Ogrody Muzyczne im. Ryszarda Kubiaka odbędzie się więc w siedzibie orkiestry Sinfonia Varsovia przy ul. Grochowskiej 272 w WarszawieTegoroczne wakacyjne spotkanie swoim tytułem ‒ "Śpiewaj ogrody" ‒ nawiązuje do powieści Pawła Huellego, w której ważną rolę odgrywa muzyka, a szczególnie tajemnicza opera Ryszarda Wagnera.

Dużo śpiewu i projekcji filmowych

Hasło przewodnie podkreśla także znaczenie, jakie w tym roku mają różne odcienie wokalistyki. Odzwierciedleniem tego będzie już koncert inauguracyjny zaplanowany na 1 lipca. - Głównym bohaterem wieczoru będzie warszawska orkiestra Sinfonia Viva pod dyrekcją Tomasza Radziwinowicza, ale w pierwszej części tego koncertu usłyszymy znakomitych śpiewaków, laureatów Konkursu Bogdana Paprockiego, a jeden z nich, baryton Szymon Mechliński, jest również laureatem drugiego miejsca na niedawnym Konkursie Moniuszkowskim - podkreślał Łukasz Strusiński.

Wydarzenie będzie także okazją, by nadrobić kinematograficzne zaległości. - Zaplanowaliśmy 19 projekcji filmowych, retransmisje oper, baletów, a także dokumenty o sztuce, głównie o sztuce muzycznej - wymieniał dyrektor artystyczny 22. Festiwalu Ogrody Muzyczne.

Posłuchaj
16:27 Poranek Dwójki 29.06.2022 ogrody.mp3 Rozmowa z Łukaszem Strusińskim, dyrektorem artystycznym 22. Festiwalu Ogrody Muzyczne im. Ryszarda Kubiaka (Poranek Dwójki) 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Łukasz Strusiński (dyrektor artystyczny 22. Festiwalu Ogrody Muzyczne im. Ryszarda Kubiaka)

Data emisji: 29.06.2022

Godzina emisji: 9.30

pg

Czytaj także

Piotr Beczała doktorem honoris causa Akademii Muzycznej w Katowicach

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 10:00
- Mam mnóstwo wspomnień z czasów studenckich, mnóstwo znajomych jest teraz profesorami, rektorami nawet. To wspaniałe widzieć, że kariera, z powodu której tutaj jestem, jest udziałem ich wszystkich - mówił tenor Piotr Beczała tuż po uroczystości uhonorowania go tytułem doktora honoris causa Akademii Muzycznej w Katowicach (17.05.). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artur Ruciński i odchodzenie od Oniegina [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2022 11:00
- Onieginem zacząłem moją międzynarodową karierę w Staatsoper Berlin. Ta rola towarzyszyła mi też w bardzo ważnych debiutach na następnych scenach europejskich. Z czasem, dojrzewając jako artysta i śpiewak, zmieniłem repertuar na bardziej dramatyczny, verdiowski - mówił w Dwójce wybitny polski baryton Artur Ruciński.
rozwiń zwiń