REKLAMA

Zanim opadną liście. Poznań u styku kultur

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2022 10:01
U zbiegu tego, co odchodzi i tego, co przychodzi, pokolenia gasnącego i młodych zbuntowanych serc, wyrasta novum, muzyczny festiwal styku kultur. Dochodzi do muzycznego spotkania młodych z pokoleniem starszym, wychowanym w audiosferze wsi przed elektryfikacją, kiedy to – żeby posłuchać muzyki – trzeba było sobie ją… zrobić.
Audio
Plakat festiwalu Zanim opadną liście. Na zdjęciu: Droga do kościoła na ślub Stanisławy i Zygmunta Jakubowskich. Młodych prowadzi kapela Kwapiszów z Gnieździsk. KieleckieWierna, 1959
Plakat festiwalu "Zanim opadną liście". Na zdjęciu: Droga do kościoła na ślub Stanisławy i Zygmunta Jakubowskich. Młodych prowadzi kapela Kwapiszów z Gnieździsk. Kieleckie Wierna, 1959Foto: Archiwum Muzyki Wiejskiej | Muzyka Odnaleziona

Jak się ją robiło? Podsłuchiwało się ptaki i całe bogactwo naturalnych dźwięków, następnie przekładało na skrzypce samoróbki i wiejskie basy lub organki. Właśnie coś takiego grali muzykanci, improwizując, a ludzie – wpadali w euforię!

Płaszczyzną tego spotkania są trzy pasma warsztatowe z mistrzami najstarszego pokolenia. Ale przede wszystkim wieczorne kluby festiwalowe, tam będzie można na własne oczy zobaczyć jak działają patenty na „czarowanie” dawnymi technikami gry na wiejskich instrumentach, jak wyglądało „przegrywanie” się muzykantów, które teraz z pyszna zwiemy „jam session”.

Poznański festiwal „Zanim opadną Liście” odbędzie się w dniach 29.09-2.10. Jego motywem przewodnim są „Trzy rzeki: Prosna, Warta i Radomka”. Co się z tym wiąże? Co czeka festiwalową publiczność? W naszej audycji opowiadał o tym współorganizator wydarzenia – Mateusz Raszewski.

Ponadto w folkowym Poranku Dwójki:

 • Mówiliśmy o dotacjach na renowację przydrożnych kapliczek. Jednym z najbardziej tajemniczych elementów przestrzeni są przydrożne krzyże i kapliczki – kto i w jakim celu je postawił? Gdzie szukać ich historii? Podlaskie dba o kapliczki – kilka lat temu Marta Wróbel opracowała tego typu elementy na terenie województwa. Obecnie samorząd zaprasza lokalne społeczności do dzielenia się nie tylko historią kapliczek na terenie województwa, ale też wspomaga dotacjami ich renowację! Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do śledzenia regionalnych mediów, gdzie pojawiają się informacje o odrestaurowanych kapliczkach, jak m.in. tej z Niemirowa z XVIII wieku. Historię tych uroczych arcydzieł sztuki ludowej przybliża Dorota Sokołowska z Polskiego Radia Białystok.
  Posłuchaj
  06:08 PORANEK DWÓJKI Dwojka 2022_09_17-07-51-44.mp3 Dotacje na renowację przydrożnych kapliczek (Dwójki/Poranek Dwójki)
 • Zaprosiliśmy na debatę „Wielki Głód w Ukrainie. Sztuka w obliczu ludobójstwa”. Dziś, o godz. 18.00 w Galerii Nizio na warszawskiej Pradze odbędzie się debata „Wielki głód 1932-1933 w Ukrainie. Sztuka w obliczu ludobójstwa”. Wydarzenie odbędzie się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa i będzie okazją do spotkania z artystami, którzy w swojej twórczości podejmowali temat Wielkiego Głodu i pamięci o nim. Dodatkowo spotkaniu będzie towarzyszyła wystawa "Muzeum Hołodomoru w budowie" o realizacji największego obiektu muzealnego w Europie Środkowo-Wschodniej. O współpracy z ukraińskimi partnerami przy tworzeniu Muzeum Wielkiego Głodu w Kijowie, które wciąż powstaje, mówili: ukrainista, historyk Maciej Piotrowski oraz architekt i współtwórca projektu placówki Mirosław Nizio.
  Posłuchaj
  07:19 PORANEK DWÓJKI Dwojka 2022_09_17-08-09-35.mp3 „Wielki Głód 1932-1933 w Ukrainie. Sztuka w obliczu ludobójstwa” (Dwójka/Poranek Dwójki)
   
 • Zrelacjonowaliśmy inaugurację 30. Europejskich dni Dziedzictwa pod NIKIDW. W minioną sobotę na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie odbyła się inauguracja 30. Europejskich Dni Dziedzictwa. Imprezę organizował Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Na warszawską Starówkę przybyły liczne zespoły tradycyjne i folkowe oraz koła gospodyń wiejskich, prezentujące dania regionalnej kuchni. Można było także wziąć udział w ciekawych warsztatach – tkania na krosnach i przygotowywania tradycyjnych ukraińskich lalek, tzw. motanek.
  Posłuchaj
  06:46 PORANEK DWÓJKI Dwojka 2022_09_17-08-37-54.mp3 Inauguracja 30.EDD NIKiDW (Dwójka/Poranek Dwójki)
   

 • Wysłuchaliśmy ostatniego odcinka cyklu „Historia niewypłakana”

 • Zaprosiliśmy na II Królewski Festiwal Rzemiosł w Wilanowie. Już dziś o 10.00 na przedpolu pałacu Króla Jana III w Wilanowie rozpocznie się II Królewski Festiwal Rzemiosł, który potrwa do jutrzejszego wieczora. Ta promocja, edukacja i wsparcie na rzecz dawnych zawodów i zapomnianych już technik wytwórczych, to równocześnie doskonała okazja do zapoznania się z ofertą wyrobów tworzonych przez rzemieślników oraz nawiązania osobistego kontaktu z twórcami, obcowania z ich dziełami i życiową pasją. Uczestnicy mogą liczyć na interesujące pokazy, spotkania i wymianę doświadczeń z mistrzami rzemiosła. Festiwalowi towarzyszą liczne warsztaty, np. kaligraficzne czy wyplatania słomianych uli, tak zwanych kuszek. O II Królewskim Festiwalu Rzemiosł mówiła jego koordynatorka Elżbieta Dunin-Wąsowicz, a po taborze Króla Jana Sobieskiego oprowadzili nas rekonstruktorzy ożywiający historię – Robert Hadam i Mateusz Wołk-Łaniewski.
  Posłuchaj
  09:51 PORANEK DWÓJKI Dwojka 2022_09_17-09-20-10 (1).mp3 II Królewski Festiwal Rzemiosł (Dwójka/Poranek Dwójki)
   

 • Do wygrania: Folkowa Płyta Poranka: „Bajgelman. Get to tango” od Bester Quartet, Płyta Tygodnia: „Masovian Mantra” - próba połączenia etnicznych wątków polskich i indyjskich według pomysłu Michała Barańskiego, jazzowego kontrabasisty, aranżera i kompozytora. W składzie zespołu m.in pianista Michał Tokaj, skrzypek Kacper Malisz, śpiewacy Dziadek Tadek i Olga Stopińska oraz izraelski gitarzysta o polskich korzeniach Shachar Elnatar. 

Słuchaliśmy:

7.09 Antonio Vivaldi Koncert na skrzypce i orkiestrę smyczkową d-moll RV 243, I. Allegro Giuliano Carmignola, Accademia Bizantina (3:58)

7.15 Bester Quartet Der weg cum glik (2:22)

7.25  Rita Payés, Elisabeth Roma Algo contigo (4:57)

7:32 Ennio Morricone „Childhood and Manhood” z filmu „Cinema Paradiso” Renaud Capuçon, Guillaume Bellom (2:16)

7.37 Fryderyk Chopin Walc a-moll op. Pośmiertne Magdalena Hoffmann (2:21)

7.45 Biagio Marini Scherzi e canzonette, op. 5, Meraviglia d'amore Marco Beasley Private Musicke (4:02)

7.55 Combo Chimbita La Raiz (5:11)

8.02 Michał Barański, "Masovian Mantra"  6:43

8.08 Joseph Canteloube Vocalise-étude, Bourrée auvergnate Alexandre Souillart, Matthieu Acar (1:59)

8.17 Francesco Geminiani Sonata A-dur op. 1 nr 1 Nathan Milstein, Georges Pludermacher (2:00)

8.24 Las Lloronas Bukra (2:24)

8.28 Cécile Chaminade Sérénade espagnole op. 150 Pierre Fouchenneret, Shani Diluka (1:55)

8:32 Bester Quartet, Dorota Miśkiewicz, Grażyna Auguścik Klejner wolkn (5:26)

8.45 Michou Maloya Ton Tisane (3:02)

8.57 Caamano & Ameixeiras, Abraham Cupeiro Maribel (3:38)

9.08 Melody Gardot Ninguém (3:37)

9.14 Tim Neuhaus & Lambert Pose (4:00)

9.26 Leon Lewandowski Owijak (3:29)

9.37 Kapela Józefa Kędzierskiego Polka (1:22)

9.46 Bester Quartet, Grażyna Auguścik Kinder jorn (6:31)

9.53 Titi Robin La petite mer (6:46)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 17.09.2022

Godzina emisji: 9.30