REKLAMA

Mazowsze Północne. Poznaj nieznane!

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2022 09:00
Od poniedziałku (3.10) do soboty (8.10) po raz drugi odbywać się będzie Festiwal „Mazowsze Północne. Ziemia Nieznana”. Przez pięć dni muzycy i tancerze odwiedzą kilkanaście szkół i spotkają się z mieszkańcami wielu miejscowości położonych w obszarze Ziemi Zawkrzańskiej.
Audio
  • 2. Festiwal Mazowsze Północne (Dwójka/Poranek Dwójki)
Fragment plakatu festiwalu Mazowsze północne. Ziemia nieznana
Fragment plakatu festiwalu "Mazowsze północne. Ziemia nieznana"Foto: mat. promocyjne

Na artystów czekają: Niedzbórz, Radzanów, Dąbrowa, Bogurzyn, Kowalewo, Morawy, Strzegowo i Mława. Dla niektórych dzieci będzie to pierwsza okazja do tego, by prawdziwie dotknąć kultury ludowej!

- Świadomość kultury tradycyjnej w tych okolicach nie jest wielka – przyznaje Janusz Prusinowski. – Większość muzykantów przestała grać w latach 70. czy 80. Kolejne pokolenie mieszkających tu ludzi nie miała kontaktu z muzyką tradycyjną. Stąd podtytuł „ziemia nieznana”. Ponieważ dla wielu zawkrzan, dla mnie również była to ziemia nieznana w pewnej części.

Szczęśliwie, Janusz Prusinowski natknął się na „Atlantydę” – liczne nagrania z okolic Mławy w archiwach IS PAN. Muzyk zauważa pewną prawidłowość dla wielu regionów Polski – mieszkańcy (autochtoni) nie mieli okazji do styczności z własną kulturą ludową właśnie przez pewną przepaść pokoleniową.

- Od lat mam tego świadomość. Dlatego kierujemy się do dzieci i młodzieży, do szkół. Tam głównie działamy.

W każdej z miejscowości festiwalowa ekipa odwiedzi szkoły, w których na kilku spotkaniach przybliżać będzie dziedzictwo regionu.

- Zależy nam na bliższym spotkaniu dzieci z muzyką. Dlatego podzielimy szkoły na mniejsze grupy tak, by nie był to jeden wielki koncert – tłumaczy Prusinowski. – Dzieci wspaniale przyjmują muzykę swojego regionu. Są zachwyceni, że grają instrumenty akustyczne oraz tym, że jest zabawa. Bo wciągamy ich do powszechnych zabaw jak np. miotlarz. Dla dzieci to też odkrywcze, że dorośli tańczą ten taniec. Tak było kiedyś – młodsi podpatrywali starszych.

Janusz Prusinowski ma także nadzieję, że te spotkania z najmłodszymi otworzą pokłady pamięci ze starszymi pokoleniami. Dzieci przyniosą opowieść do domów – do rodziców i dziadków, którzy, kto wie, może pamiętają jeszcze wesela z harmoniami pedałowymi?

 

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 1.10.2022

Godzina emisji: 8.40