Nagrody Mediów Publicznych 2022. Nominowani w kategorii Obraz

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 09:45
Do Nagrody Mediów Publicznych 2022 w kategorii Obraz nominowani są aktor i reżyser Andrzej Mastalerz, scenarzysta, producent, reżyser filmowy i operator Zdzisław Cozac oraz scenarzystka i reżyserka filmów dokumentalnych Maria Dłużewska.
W kapitule nagrody w kategorii Obraz są: Aneta Woźniak, Anna Popek, Przemysław Babiarz, Paweł Rzewuski i Jerzy Kopański
W kapitule nagrody w kategorii "Obraz" są: Aneta Woźniak, Anna Popek, Przemysław Babiarz, Paweł Rzewuski i Jerzy KopańskiFoto: PR2

Niezależne kapituły składające się z ekspertów i autorytetów w danej dziedzinie dokonały wyboru nominowanych, z których wyłonią laureatów Nagród Mediów Publicznych. W kapitule nagrody w kategorii Obraz są: Aneta Woźniak, Anna Popek, Przemysław Babiarz, Paweł Rzewuski i Jerzy Kopański.

Zdzisław Cozac

Zdzisław Cozac, scenarzysta, producent, reżyser filmowy i operator, mówił o swojej twórczości na antenie Dwójki. - Kluczem jest znalezienie jakiejś recepty, tak jak na dobrą potrawę - tak na film. Jedna rzecz to jest meritum sprawy w przypadku filmów, a druga to forma - tłumaczył. - Szukałem metody, żeby w ciekawy sposób pokazać, zainteresować młodego widza wychowanego na grach komputerowych.

Nominowani do Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Słowo >>>>

- Moje produkcje są oparte na dwóch, może brzydkich, cechach. Jedna to zazdrość, bo zazdrościłem, oglądając zachodnie produkcje o kulturach innych państw, i chciałem zrobić taki film - podkreślił reżyser. - A druga to rozpacz. Mając malutki budżet, trzeba zrobić film efektownie, żeby widza przyzwyczajanego do wysokiego poziomu zachodnich produkcji nie zniechęcić.

Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka [NOMINOWANI] >>>>

Maria Dłużewska

Maria Dłużewska to autorka ponad 40 ważnych filmów dokumentalnych. Została doceniona przez Kapitułę za "twórczość dokumentalną, otwartość na świat i dbałość o pamięć o polskim dziedzictwie". - Zajęłam się tym, co mi siedziało w duszy, co mnie bolało. Uważam, że robię filmy o sobie - przyznała. - Nie robię tego specjalnie, ale to tematy, które mnie interesują, są moje.

Andrzej Mastalerz 

Aktor i reżyser Andrzej Mastalerz został nominowany za przejmującą kreację postaci Kalibana i reżyserską bezkompromisowość w spektaklu "Komedianci, czyli Konrad nie żyje" na podstawie dramatu Bronisława Wildsteina. - Po kilkunastu latach intensywnej pracy postanowiłem spróbować, bo wydawało mi się, że mógłbym podołać - mówił reżyser. - To jest komedia, która dzieje się w teatrze, ale teatr jest pretekstem, pierwszą warstwą. Są tam również rozważania dotyczące zmian we współczesnej kulturze.

Posłuchaj
05:29 Poranek Dwójki NMP 1 grudzień 2022 08_07_35.mp3 Nominowani do Nagrody Mediów Publicznych 2022 w kategorii Obraz (Poranek Dwójki)

Laureatów poznamy 5 grudnia. Nad nagrodami patronat honorowy objęła Rada Mediów Narodowych.

Dotychczas laureatami w kategorii Obraz byli m.in.: Mirosław Bork (2020), Elżbieta Jaworowicz (2021) i Wawrzyniec Kostrzewski (2019); w kategorii Muzyka - m.in. Jan Ptaszyn-Wróblewski (2019), Piotr Beczała (2020) i Józef Skrzek (2021). W kategorii Słowo doceniono w poprzednich edycjach m.in. Joannę Siedlecką (2020) i Andrzeja Nowaka (2021). Nagrodę w kategorii Idea w ubiegłym roku przyznano Piotrowi Semce. 

Podczas ubiegłorocznej Gali Nagród Mediów Publicznych Krzysztof Czabański, szef Rady Mediów Narodowych, mówił: - Proszę nie wierzyć tym, którzy mówią, że media są coraz gorsze. Dzięki nagradzanym postaciom są coraz lepsze.

Nagrody Mediów Publicznych 2022 - konferencja prasowa:

[YT Polskie Radio]

***

Przygotowała: Aldona Łaniewska-Wołłk

Data emisji: 1.12.2022

Godzina emisji: 16.30

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki"

kor

Czytaj także

"Strzępy". Kameralne kino niczym grecka tragedia

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2022 07:30
W czwartkowych "Rozmowach po zmroku" spotkaliśmy się z Beatą Dzianowicz, reżyserką i autorką scenariusza nagradzanego na festiwalach filmu "Strzępy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ludzie" oraz "Ojciec" i "Syn" - sztuki teatralne na kinowym ekranie

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2022 18:15
- Początki kina są nierozerwalnie związane z teatrem - mówił w audycji Piotr Gociek. I choć od pierwszych produkcji filmowych zmieniło się w kinie tak wiele, twórcy teatralni inspirują swoich filmowych kolegów do dziś.
rozwiń zwiń