American Film Festival. "Kino znów przygląda się relacjom"

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2022 11:50
Amerykańskie kino nie zawsze jest rozrywką łatwą, lekką i przyjemną, co rokrocznie udowadnia American Film Festival. W tym roku we Wrocławiu pokazanych zostanie 88 produkcji - od hollywoodzkich nowości, po perły awangardy i filmy Roberta Altmana.
Reżyserka i scenarzystka Alex Heller w filmie Dwa bieguny Clemence.
Reżyserka i scenarzystka Alex Heller w filmie "Dwa bieguny Clemence".Foto: AFF/mat. prasowe

Darren Aronofsky "wskrzesza" Brendana Frasera 

W sekcji "Highlights" widzowie zobaczą m.in. nowe filmy Luki Guadagnina i Darrena Aronofsky’ego. "Do ostatniej kości" i "Wieloryb" to obrazy, które już zyskały rozgłos na festiwalach filmowych w Wenecji i w Cannes. – Każdy aktor, który został wyrzucony na margines, powinien natychmiast dzwonić do Aronofsky’ego. W "Zapaśniku" reżyser "wskrzesił" Mickeya Rourke’a, w "Wielorybie" Brendana Frasera - mówi gospodarz audycji Błażej Hrapkowicz. - To jest niesamowita rola i świetny film, choć technicznie niezwykle prosty - podkreśla dyrektorka festiwalu Urszula Śniegowska. - Od strony emocjonalnej jest to gigantyczna petarda. Aronofsky wraca do motywu, który wyeksponował w "Requiem dla snu", czyli do uzależnienia, tym razem od jedzenia, a przy okazji konstruuje opowieść o budowaniu relacji między ojcem a córką. Myślę, że ten film nikogo nie pozostawi obojętnym.

Florian Zeller o zdrowiu psychicznym ludzi młodych

American Film Festival jest jedynym festiwalem w Polsce - oraz w Europie Środkowej i Wschodniej - prezentującym wyłącznie kino amerykańskie w całej jego różnorodności: od artystycznego undergroundu, do ambitnych produkcji hollywoodzkich. Jak zauważa gość Czwórki, cechą wspólną wielu produkcji, które znalazły się w tegorocznym programie, jest budowanie relacji z drugim człowiekiem i nawiązywanie więzi rodzinnych. - Być może to kwestia lockdownu, ale amerykańscy filmowcy mocno eksplorują wątki relacyjne i kierują oko kamery na ludzi i ich najbliższe otoczenie - opowiada Śniegowska. - O tym jest także nasz film zamknięcia, czyli "Syn", w którym Florian Zeller pochyla się nad problematyką zdrowia psychicznego młodych ludzi i stara się dotrzeć do źródeł kryzysu, z jakim mierzy się współczesna rodzina. Reżyserowi w sukurs przychodzą: realizm, przywiązanie do detalu, i fenomenalna obsada.

THE SON | Teaser Trailer (2022) / Sony Pictures Classics

Komedia o dwubiegunówce 

W Konkursie Spectrum pokazaną zostaną najciekawsze filmy amerykańskiego "niezalu", w tym debiuty twórczyń i twórców, o których wkrótce może być głośno. W tej sekcji nagrody - jak co roku - przyzna publiczność. - Mamy 13 filmów, w tym 7 zrobionych przez kobiety. Wśród nich jest m.in. film, który dostał już nagrodę na festiwalu w San Sebastian, oraz "Dwa bieguny Clemence" Alex Heller, która opowiada o swojej chorobie dwubiegunowej. Bazując na własnych doświadczeniach, reżyserka i scenarzystka zrobiła superkomedię obyczajową również o relacjach rodzinnych – dodaje Urszula Śniegowska. 

American Film Festival 2022 | 8-13 listopada, Wrocław i 8-20 listopada, online / Nowe Horyzonty

American Film Festival odbywa się we Wrocławiu. Tegoroczna odsłona rozpocznie się 8 i potrwa do 13 listopada. Część filmów dostępna będzie także on-line.

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Urszula Śniegowska (dyrektorka artystyczna American Film Festival)

Data emisji: 06.11.2022

Godzina emisji: 14.16

kul/kor

Czytaj także

"Ostatni komers". Suma pierwszych razów

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2021 16:00
- To jest historia o wszystkim co pierwsze, a co za tym idzie - najintensywniejsze - zapowiada reżyser Dawid Nickel. "Ostatni komers" wejdzie na ekrany kin 18 czerwca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Lombard"- ballada o dobroci. O życiu w polskim Detroit

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2022 08:00
Reżyser i scenarzysta Łukasz Kowalski zrobił film o podupadającym lombardzie, ale w żadnym wypadku nie jest to opowieść o biedzie i patologii. To ballada o dobroci, miłości i relacjach międzyludzkich. 
rozwiń zwiń