Mateusz Pospieszalski: "Psalmy Dawidowe" były moim marzeniem

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2022 11:35
- Psalmy funkcjonują nieprzerwanie, wobec tego też chciałem się odwołać do tej ponadczasowości, która w nich nas ogarnia - mówił w "Poranku Dwójki" kompozytor Mateusz Pospieszalski, a okazją do spotkania z artystą był jego najnowszy album "Psalmy Dawidowe".
Mateusz Pospieszalski
Mateusz PospieszalskiFoto: PR2
  • Pod patronatem Polskiego Radia ukazała się płyta Mateusz Pospieszalskiego "Psalmy Dawidowe".
  • Na krążku znajdziemy przekłady psalmów Leopolda Staffa i Czesława Miłosza oraz współczesne tłumaczenia Towarzystwa Świętego Pawła.

Od marzenia i spotkań

Wszystko zaczęło się od marzenia i spotkań z ludźmi. - Nosiłem się z tym, żeby zrobić psalmy, tylko to rzecz bardzo poważna, duchowa i poetycka - mówił Mateusz Pospieszalski. - Odpowiedzialność, jaką to niesie za sobą, powoduje, że człowiek odkłada to na następny dzień, na następne możliwości.

Psalmy po swojemu

A jednak - udało się. - Cieszę się, że trzymam w ręku tę płytę, udało się osiągnąć cel. Przymierzając się do tego projektu, nie chciałem robić opracowań w sposób tradycyjny, jak się to w liturgii przyjęło - tłumaczył kompozytor. - Chciałem zrobić to po swojemu, dlatego że jest coś takiego w psalmach, albo w ogóle w czytaniu, że człowiek wchodzi w to bardzo głęboko duchowo.

Czuć poetyckość

- Postanowiłem sięgnąć do przekładów naszych poetów: Czesława Miłosza, Leopolda Staffa, również po współczesne przekłady Edycji Świętego Pawła, tylko i wyłącznie dlatego, że chciałem poczuć poetyckość, ale zarazem współczesność - podkreślił muzyk.


Posłuchaj
11:28 Poranek Dwójki Pospieszalski 12 grudzień 2022 09_35_19.mp3 Mateusz Pospieszalski nagrał "Psalmy Dawidowe" (Poranek Dwójki)

 

[YT: Mateo Pospieszalski Official/Mateusz Pospieszalski — Psalm IV]

***

Płyta została wydana pod patronatem Polskiego Radia. Zawiera ona następujące Psalmy: 1. Psalm IV / I (4) (przekład - Edycja św. Pawła) (1) (przekład - Czesław Miłosz) 2. Psalm XLVI (46) (przekład - Edycja św. Pawła) 3. Psalm LXXXVI (86) (przekład - Czesław Miłosz) 4. Psalm XLI (41) (przekład - Edycja św. Pawła) 5. Psalm LXIV (64) (przekład - Leopold Staff) 6. Psalm V (5) (przekład - Czesław Miłosz) 7. Psalm CXLII (142) (przekład - Czesław Miłosz) 8. Psalm XVI / XV (16) (przekład - Czesław Miłosz) (15) (przekład - Leopold Staff) 9. Psalm CXLV (145) (przekład - Czesław Miłosz)

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Mateusz Pospieszalski (kompozytor, aranżer, saksofonista)

Data emisji: 12.12.2022

Godzina emisji: 9.35

kor

Czytaj także

Mateusz Pospieszalski: dla nas tydzień zaczyna się w środę

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 15:07
- Jest to płyta spokojna i bardzo różna od tego, co do tej pory zrobiliśmy. Kompozycje, które przygotowuję, i teksty, które pisze Wojtek Waglewski, zawsze są według innej koncepcji niż poprzednia płyta - mówił o albumie "7" zespołu Voo Voo Mateusz Pospieszalski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mateusz Pospieszalski: Tie Break zawsze lubił bawić się słowem

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2019 13:39
- Nie byliśmy mainstreamowcami i nie wiadomo było do jakiej szufladki nas wsadzić. Zresztą tak jest do dzisiaj. Jeżeli ktoś chce zobaczyć szufladkę, której nie ma, to proponuję posłuchać Tie Breaku - mówi Mateusz Pospieszalski, saksofonista funkcjonującego od 1977 roku zespołu Tie Break. Formacja właśnie wydała album "The End".
rozwiń zwiń