Dawid Stube: najbardziej ciekawią mnie historie ludzi

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2022 10:42
- Od 16 już lat zajmuję się wyłącznie fotografowaniem ludzi. Najbardziej interesuje mnie opowiadanie ich historii - mówił w "Poranku Dwójki" Dawid Stube - fotograf i pedagog, laureat I nagrody VIII Konkursu Fotografii Teatralnej.
Dawid Stube
Dawid StubeFoto: Leszek Szymański

Fotograf słuchający ludzi

Dawid Stube twierdzi, że to od nas zależy, czy chcemy kogoś zrozumieć, i że zanim ocenimy człowieka, warto najpierw spróbować poznać jego historię. To podejście do fotografii przyniosło mu wiele nagród. Jest laureatem m.in. organizowanego przez Instytut Teatralny Konkursu Fotografii Teatralnej, Wielkopolska Press Photo i Grand Press Photo.

Do końca lutego przyszłego roku w galerii Instytutu Teatralnego w Warszawie można oglądać wystawę prac finalistów i laureatów VIII Konkursu Fotografii Teatralnej. W tym zdjęcie "Mama", za które jury jednomyślnie postanowiło przyznać Dawidowi Stube I nagrodę w kategorii "teatralne zdjęcie sezonu". Zauważono, że zwycięskie ujęcie jest "wyrywkową analizą współczesnego społeczeństwa polskiego, jak i opowieścią o miłości".

Osobista historia

Wspomniane zdjęcie powstało w Teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie. To właśnie w tym mieście mieszka Dawid Stube. - Poznałem w tym teatrze swoją żoną. Na zdjęciu, za które otrzymałem nagrodę, jest właśnie moja żona. Rok temu urodziła naszego syna Stefana i szybko wróciła do pracy. Jak wiadomo, pojawia się karmienie piersią, a przy połączeniu z pracą oznacza to odciąganie mleka przez laktator. W efekcie w różnych miejscach i sytuacjach trzeba ten proces wykonać. O tym jest ta fotografia, to ukłon w stronę mam - tłumaczył gość Dwójki.


Posłuchaj
14:55 Poranek Dwójki stube 21.12.2022.mp3 Rozmowa z fotografem Dawidem Stube, laureatem I nagrody VIII Konkursu Fotografii Teatralnej (Poranek Dwójki) 

W drugiej części audycji rozmawialiśmy o fotograficznym reportażu "Zespół kociego krzyku". Dawid Stube przez cztery lata dokumentował wyjątkową więź matki i syna, dotkniętego rzadką chorobą genetyczną, nazwaną zespołem kociego krzyku. To dokument bezgranicznej miłości i wzajemnego wsparcia w relacji matki i chorego syna. To właśnie za ten projekt fotograf otrzymał nagrodę Grand Press Photo.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Dawid Stube (fotograf, pedagog)

Data emisji: 20.12.2022

Godzina emisji: 9.30

uk/pg

Czytaj także

Bracia Lumière. To oni wykonali pierwszą kolorową fotografię

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2023 05:37
- Wkrótce świat oszaleje na punkcie koloru i odpowiedzialni za to będą Lumiere’owie – deklarował amerykański fotograf Alfred Stieglitz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"To przepiękna legenda". Jolanta Rycerska o powstaniu Związku Polskich Artystów Fotografików

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2022 10:28
- Zaczęło się tak wzniośle, idealistycznie od grupy fotografów, którzy mieli swoje zawody, rzadko pracowali w tym zawodzie, ale kochali fotografię tak bardzo, że wchodzili w nią coraz głębiej - mówiła w Polskim Radiu 24 Jolanta Rycerska, prezes Związku Polskich Artystów Fotografików.
rozwiń zwiń