Psycholog: noworoczne postanowienia możemy zamienić na życzenia

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2022 10:00
- Nowy Rok może nam dawać obietnicę czegoś dobrego. Badania jednak pokazują, że na obietnicach się kończy, jeszcze w styczniu się ich trzymamy, ale potem jest już tylko gorzej - mówił na antenie Dwójki psycholog i psychoterapeuta Igor Rotberg.
Tematem rozmowy w audycji będą noworoczne postanowienia
Tematem rozmowy w audycji będą noworoczne postanowienia Foto: shutterstock.com
  • Dlaczego podsumowujemy stary rok i postanawiamy coś w związku z nowym?
  • Czy zmiana daty jest wystarczającym impulsem do zmian w życiu?
  • Odpowiedzi na te pytania szukaliśmy w ostatnim piątkowym wydaniu "Poranka Dwójki" w 2022 roku.

Kiedy jest dobry czas na zmiany?

Jak stawiać sobie cele, które mają szansę na realizację i jak miarodajnie ocenić wydarzenia minionego czasu? M.in. na te pytania staraliśmy się odpowiedzieć w rozmowie z psychologiem i terapeutą Igorem Rotbergiem. - Nowy Rok nie jest najlepszym momentem na podejmowanie przełomowych decyzji. Wówczas jesteśmy w innym czasie, tuż po świętach, to nie jest normalne szare życie, a w sylwestra również żyjemy imprezą, czasami wyjazdem. Od nas zależy, co chcemy zmienić i dlaczego, jakie będą tego koszty - mówił gość Dwójki.

Czytaj też:

O co konkretnie nam chodzi?

Dodał, że dużo zależy od tego, jak takie postanowienia traktujemy. - To dobrze, jeśli odnosimy się do nich z przymrużeniem oka, gorzej, gdy weźmiemy je bardzo na serio, narzucimy na siebie jakąś presję. Trzeba się zastanowić, jakie konkretnie zmiany chcemy wprowadzić, a czasami wracamy do tych samych postanowień sprzed roku i lat wcześniejszych. Chęć i gotowość na zmiany to różne sprawy, należy o tym pamiętać - stwierdził rozmówca Rocha Sicińskiego.

Postanowienia noworoczne możemy zamienić na życzenia

Mówił o także o ludzkich przyzwyczajeniach. - Nawyki trudno zmienić, powtarzają się. Noworoczne postanowienia możemy zamienić na noworoczne życzenia, one mają na nas pozytywny wpływ. W sylwestra można zastanowić się nad tym, za co jesteśmy sami sobie wdzięczni, to może być jedna, drobna rzecz. To ważne jako wewnętrzne wsparcie - podkreślił Igor Rotberg.


Posłuchaj
13:01 2022_12_30 09_30_33_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Psycholog: noworoczne postanowienia możemy zamienić na życzenia (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Igor Rotberg (psycholog i psychoterapeuta)

Data emisji: 30.12.2022

Godzina emisji: 9.30

mo/kor

Czytaj także

Postanowienia noworoczne. Jakie cele warto sobie stawiać?

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2023 11:00
Tworzenie noworocznych postanowień wciąż jest popularne. W ostatnim tygodniu grudnia wyznaczamy sobie cele, które chcielibyśmy zrealizować w nadchodzącym roku. Dlaczego początek roku sprzyja podejmowaniu nowych wyzwań? Dlaczego tak trudno jest nam wytrwać w swoich postanowieniach? 
rozwiń zwiń