Zapusty w sercu Warszawy z NIKiDW

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2023 10:01
Zapustowa potańcówka ukazująca muzykę z czterech stron Rzeczypospolitej. A do tego warsztaty taneczne, obrzędy zapustowe i suto zastawione smakołykami stoły. Tak w żelaznym skrócie przedstawia się plan Zapustów z Potańcówką, imprezy, która już dziś odbędzie się w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi.
Audio
  • Kapela Napięcie o Zapustach z NIKiDW (Dwójka/Poranek Dwójki)
Zapustowa zabawa z NIKiDW 2023
Zapustowa zabawa z NIKiDW 2023Foto: NIKiDW

Zapustowe tradycje z całej Rzeczpospolitej!

Zapusty w NIKiDW rozpocznie część obrzędowa. Poznamy obrzędy zapustne z lubelskiej wsi (odgrywający je zespół Stowarzyszenia Zagrody Razem w ubiegłym roku zdobył pierwsze miejsce w II edycji Konkursu o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP). Artyści z Teatru Ludowego i Zespołu Ludowego Łucy-Babki odegrają zaś przedstawienie pt. „Ujedzkie zapusty”.

Po części obrzędowej publiczność czeka taneczna zabawa! W programie melodie zapustne z czterech regionów współczesnej i dawnej Rzeczypospolitej: Śląska, Ziemi Łódzkiej, Wielkopolski oraz… Wileńszczyzny!

Kto zagra?

Śląską nutę zapewni rodzinna Kapela Fedaków. Bywalcy potańcówek z pewnością wiedzą, że kapela nie tylko gra, ale również wspaniale naucza tańców tradycyjnych! Kapela Po Zagonach przyjedzie prosto z Wielkopolski, by bawić publiczność frywolnymi przyśpiewkami, skocznymi polkami i siarczystymi oberkami. Natomiast kapela cymbałowa „Lilia” z Ełku zaprosi do podróży na Wileńszczyznę. Centralna Polska – Ziemia Łódzka reprezentowana będzie przez łódzką Kapelę Napięcie. Muzycy utwory z archiwów oraz od żyjących wiejskich mistrzów z regionu rawskiego i łowickiego. Z Łukaszem Nizikiem oraz Patrykiem Peterssonem z Kapeli rozmawialiśmy w Poranku Dwójki.

Napięcie

- Nasz repertuar nazywamy „muzyką Centralnej Polski”, ale zawężamy go do takiego pasa pomiędzy Łodzią a Warszawą: regionu Łowickiego, Rawskiego, czasami Łęczyckiego. Dziś zagramy kujawiaki i mazurki z tych okolic. Ale pojawią się też wiwaty i polki skądinąd, dla urozmaicenia – mówił Łukasz Nizik, skrzypek i lider kapeli Napięcie.

Kapela Napięcie działa od 2016 roku. W tym czasie muzycy starali się poznawać repertuar Polski Centralnej przede wszystkim u żyjących jeszcze mistrzów. Niestety, jak wskazuje Nizik, w regionie Rawskim pozostało już niewielu. W takich sytuacjach pozostają archiwalia. W Łowickiem kapela uczyła się u Sławka Czekalskiego i Czesława Kocemby.

O ile Łukasz Nizik zaczynał swoją przygodę z muzyką tradycyjną od melodii sieradzkich, o tyle Patryk Petersson – klarnecista – znany jest słuchaczom z zespołu Rube Świnie, grającego muzykę Górnego Śląska.

- Tam jednak dominowały instrumenty dęte. Wszędobylskie skrzypce były tam również. Klarnet był na Śląsku rzeczą jak najbardziej naturalną. W Polsce Centralnej sprawy miały się nieco inaczej. Klarnet również się tam pojawiał, w Łowickiem czy na Kujawach. – mówił Petersson. – Ale tu wyzwanie jest nieco inne. Staram się tu odnaleźć wśród skrzypków. Staram się wyobrazić sobie, że jestem takim całkiem sprawnym klarnecistą, który wokół tych skrzypków się znajduje i stara się od nich uczyć. Staram się szukać tych skrzypcowych technik na klarnecie.


Zapustowa zabawa z NIKiDW odbędzie się DZIŚ, 18. lutego, w godz. 17.00-23.59 w siedzibie Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi przy Krakowskim Przedmieściu 66 w Warszawie.

plakat zapustowy w NIKiDW plakat zapustowy w NIKiDW

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Goście: Łukasz Nizik, Patryk Petersson (kapela Napięcie)

Data emisji: 18.02.2023

Godzina emisji: 9.30