Filip Berkowicz: Festiwal Actus Humanus to muzyka dawna w najlepszym wydaniu

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2023 10:00
- Nasza publiczność lubi przewidywalność tego festiwalu. Przyjeżdżając na pięć dni do Gdańska na dziesięć znakomitych koncertów czołowych wykonawców, dostaje się to, co najlepsze w świecie muzyki dawnej - mówił w Dwójce Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny Festiwalu Actus Humanus - Resurrectio.
Plakat festiwalu
Plakat festiwaluFoto: materiały prom.
  • Pięć dni Wielkiego Tygodnia, dziesięć koncertów, wybitni międzynarodowi i polscy artyści wykonawstwa historycznego.
  • W "Poranku Dwójki" zaprosiliśmy na Festiwal Actus Humanus - Resurrectio.
  • Naszym gościem był Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny wydarzenia.

Utwory związane z okresem Wielkiej Nocy

Nadrzędną ideą tego wydarzenia jest prezentacja najbardziej wartościowych zjawisk światowej muzyki renesansu i baroku. Wiosenna koncepcja Actus Humanus opiera się na ukazaniu utworów organicznie związanych z okresem Wielkiej Nocy, wykonywanych przez uznanych mistrzów i najznamienitszych interpretatorów muzyki dawnej. - Nasza publiczność lubi przewidywalność tego festiwalu. Przyjeżdżając na pięć dni do Gdańska na dziesięć znakomitych koncertów czołowych wykonawców, dostaje się to, co najlepsze w świecie muzyki dawnej - mówił dyrektor artystyczny festiwalu Filip Berkowicz. 

Muzyka Wielkiego Tygodnia z różnych krajów

Dodał, że jest to wędrówka przez muzykę Wielkiego Tygodnia z różnych krajów. - Od Polski poprzez Niemcy, Francję, Hiszpanię, Włochy mamy w pigułce to, co najlepsze w tym czasie. Pojawi się u nas znakomity William Christie, ikona muzyki dawnej ze swoim zespołem Les Arts Florissants, będzie Sébastien Daucé ze swym Ensemble Correspondances, tym razem z muzyką niemiecką. Uwielbiany przez naszą publiczność Rinaldo Alessandrini przywiezie do Gdańska "Lamentacje proroka Jeremiasza" Emilio de' Cavalierego. Café Zimmermann pod kierownictwem Pabla Valettiego i Céline Frisch ponownie sięgną po twórczość Johanna Sebastiana Bacha - powiedział.


Posłuchaj
10:16 2023_04_04 09_40_23_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Filip Berkowicz: Festiwal Actus Humanus - Resurrectio to muzyka dawna w najlepszym wydaniu (Poranek Dwójki)

 

Festiwal Actus Humanus // Resurrectio 2023 odbywa się pod patronatem Programu 2 Polskiego Radia.

Koncepcja Actus Humanus opiera się na ukazaniu utworów organicznie związanych z okresem świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy, wykonywanych przez uznanych mistrzów i najznamienitszych interpretatorów muzyki dawnej.

Zarówno koncepcję programu, jak i poziom wykonawczy poszczególnych koncertów można porównać z założeniami programowymi festiwali w takich miastach, jak: Berlin, Paryż, Wiedeń, Londyn, Sztokholm. Artyści występujący w Gdańsku są w wielu przypadkach rezydentami tych ważnych dla muzyki dawnej ośrodków. Dzięki gwiazdorskiej obsadzie i wyjątkowemu repertuarowi projekt Actus Humanus sprawił, że już od pierwszej edycji w roku 2011 Gdańsk stał się pełnoprawnym uczestnikiem ogólnopolskiego i międzynarodowego obiegu koncertowego.

Actus Humanus jest przedsięwzięciem, które w istotny sposób koresponduje z tym, co dzieje się na polskim rynku festiwalowym, ale też wyznacza nową jakość projektów poświęconych muzyce dawnej.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Filip Berkowicz (dyrektor artystyczny Festiwalu Actus Humanus - Resurrectio)

Data emisji: 4.04.2023

Godzina emisji: 9.40

mo

Czytaj także

Actus Humanus Resurrectio. Muzyczne oczekiwanie na Wielkanoc

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2022 11:30
- Podczas tegorocznego Actus Humanus Resurrectio zabrzmią aż cztery opracowania Ciemnych Jutrzni. Od Wielkiej Środy do Wielkiej Soboty będą nam towarzyszyły Lamentacje Jeremiasza. A ze Zmartwychwstania będziemy radować się z Akademie für Alte Musik Berlin i muzyką instrumentalną Jana Sebastiana Bacha - zapowiadał w Dwójce Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny Festiwalu Actus Humanus - największego polskiego festiwalu muzyki dawnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filip Berkowicz: Actus Humanus Nativitas to festiwal znakomitych wykonawców

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2022 12:00
- Feeria znakomitych artystów i dzieł towarzyszyć będzie nam na wszystkich koncertach, nawet na tym plenerowym - mówił w Dwójce Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny festiwalu Actus Humanus. Program 2 Polskiego Radia jest patronem wydarzenia.
rozwiń zwiń