Actus Humanus Resurrectio. Muzyczne oczekiwanie na Wielkanoc

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2022 11:30
- Podczas tegorocznego Actus Humanus Resurrectio zabrzmią aż cztery opracowania Ciemnych Jutrzni. Od Wielkiej Środy do Wielkiej Soboty będą nam towarzyszyły Lamentacje Jeremiasza. A ze Zmartwychwstania będziemy radować się z Akademie für Alte Musik Berlin i muzyką instrumentalną Jana Sebastiana Bacha - zapowiadał w Dwójce Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny Festiwalu Actus Humanus - największego polskiego festiwalu muzyki dawnej.
Światła zapalane podczas porannego nabożeństwa towarzyszą oczekiwaniu na Zmartwychwstanie
Światła zapalane podczas porannego nabożeństwa towarzyszą oczekiwaniu na ZmartwychwstanieFoto: Shutterstock/EvGavrilov

Actus Humanus na Wielki Tydzień

Wielki Tydzień to nie tylko czas oczekiwania na nadchodzące Zmartwychwstanie i powrót nadziei. To również okres symbolicznego doświadczania wydarzeń poprzedzających mękę i śmierć Jezusa, zawartych w Triduum Paschalnym. Koncerty, które wypełnią festiwal Actus Humanus Resurrectio 2022, będą okazją, aby zanurzyć się w dźwiękach dawnych wieków i wejrzeć w głąb siebie. 

Szczególną atrakcją tegorocznej odsłony będą wykonania czterech różnych wersji Ciemnych Jutrzni - modlitw odmawianych tradycyjnie przed świtem w czasie Triduum Paschalnego, których nazwa wiąże się ze starym zwyczajem zapalania, a następnie gaszenia świec - aż do zapadnięcia zupełnej ciemności.

Lamentacje Jeremiasza spod ręki francuskich mistrzów

- Tak się złożyło, że podczas tegorocznego festiwalu, od Wielkiej Środy do Wielkiej Soboty, będą nam towarzyszyły Lamentacje Jeremiasza. Te wspaniałe opracowania wyszły przede wszystkim spod ręki twórców francuskich: czeka nas m.in. koncert otwarcia (12 kwietnia) z muzyką Marca-Antoine’a Charpentiera i jego Leçons de Ténèbres na Wielką Środę i w Wielki Piątek w wykonaniu Le Poème Harmonique pod dyrekcją Vincenta Dumestre'a - mówił Filip Berkowicz.

Jednym z gości tegorocznego Actus Humanus Resurrectio jest William Christie, którego udało się namówić do powrotu do Leçons de Ténèbres François'a Couperina. - Przypomniałem mu to fenomenalne nagranie, które przez lata inspirowało mnie, a po które William Christie przez długie lata nie sięgnął - wyjaśnił dyrektor artystyczny Actus Humanus. - Te francuskie opracowana są szczególne, bogato zdobione i pięknie napisane na ten wyjątkowy czas; można powiedzieć, że na czas ciemności, kiedy opera nie działa, a w ten sposób próbowano oddać namiastkę wirtuozerskiej muzyki.

Na zakończenie festiwalu Actus Humanus Resurrectio (17 kwietnia) uwielbiany w Gdańsku i wprowadzający zawsze radosną energię zespół Akademie für Alte Musik Berlin zagra Suity orkiestrowe Johanna Sebastiana Bacha. - To już będzie radość ze Zmartwychwstania. A jak świętować, jak nie muzyką instrumentalną Jana Sebastiana Bacha? - zwrócił uwagę gość audycji.

Współorganizatorem wydarzenia jest Program 2 Polskiego Radia, który w trakcie Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy będzie prezentował festiwalowe koncerty. - Cieszę się na spotkanie ze słuchaczami w Gdańsku w Centrum św. Jana, Dworze Artusa i wszystkich innych wspaniałych zabytkach, natomiast tych wszystkich, którzy nie mogą do nas dotrzeć, zapraszam na transmisje radiowe w Dwójce - zachęcał Filip Berkowicz.

Posłuchaj
08:24 Poranek Dwójki 12.04.2022 Actus.mp3 Filip Berkowicz o programie Festiwalu Actus Humanus (Poranek Dwójki)

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Filip Berkowicz (dyrektor artystyczny Festiwalu Actus Humanus)

Data emisji: 12.04.2022

Godzina emisji: 9.30


Czytaj także

Festiwal Actus Humanus. Największy polski festiwal muzyki dawnej

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2020 16:00
Przed nami dziesiąta jubileuszowa odsłona Festiwalu. - To, co pokażemy, to 20 koncertów, 20 streamingów, 10 transmisji radiowych, mnóstwo pięknej muzyki i mnóstwo fantastycznych artystów, którzy stanowią wizytówkę Polski na całym świecie - mówił dyrektor artystyczny festiwalu Filip Berkowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filip Berkowicz: festiwal Actus Humanus to ogrom koncertów

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 11:00
- Bardzo czekam na solowy recital Giovanniego Antoniniego. Założyciel Il Giardino Armonico po raz pierwszy przyjął zaproszenie, aby wykonać recital solowy - zapowiadał w Dwójce Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny festiwalu Actus Humanus. Co jeszcze w programie?
rozwiń zwiń