Maciej Kułakowski: propozycja Dwójki to dla nas okazja, by znów razem zagrać

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2023 08:48
- Poznaliśmy się z Yannickiem wiele lat temu, podczas festiwalu Krzyżowa Music. Od tamtego czasu byliśmy w stałym kontakcie, aczkolwiek już kilka lat nie graliśmy niczego razem. Ostatnio zdarzyło się to nam w czasie pandemii, ale to było bardziej dla zabawy, nie graliśmy żadnych koncertów. Gdy nadarzyła się okazja, żeby nagrać krótki recital dla Dwójki pomyślałem, że byłoby super zrobić to razem - mówił w "Poranku Dwójki" wiolonczelista Maciej Kułakowski, współgospodarz najbliższej "Miejscówki z Dwójką".
Maciej Kułakowski
Maciej KułakowskiFoto: materiały prom.

Koncert na wiolonczelę i fortepian

Polskiemu wiolonczeliście podczas sobotniego koncertu towarzyszył będzie francuski pianista Yannick Rafalimanana. - Przyjąłem tę propozycję bardzo entuzjastycznie. Myślę, że to spotkanie może przerodzić się w jakiś nowy projekt, nowy etap naszej artystycznej znajomości. Mam taką nadzieję, bo muzycznie dogadujemy się bez zarzutu - wyznał artysta.

Jak tłumaczył Francuz, przy układaniu programu "Miejscówki" muzycy kierowali się tym, by składał się on z utworów oryginalnie napisanych na wiolonczelę i fortepian oraz z transkrypcji, a także by były to utwory ich ojczystych kompozytorów. - A całość w tym kontekście uzupełnia Fantasiestücke op. 73 Roberta Schumanna, którego utwory obaj darzymy szczególną sympatią - podkreślał Yannick Rafalimanana. 

Szymanowski i Boulanger

Polską muzykę w programie koncertu reprezentuje Pieśń Roksany z opery "Król Roger" Karola Szymanowskiego. - To utwór, który zawsze bardzo uwielbiałem, a którego nigdy wcześniej nie grałem. Aż do tego roku, bo ostatnio dość często wykonuję go na koncertach i recitalach. I właśnie z tego względu chciałem go też zarejestrować - tłumaczył Maciej Kułakowski.

<<< Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Miejscówka z Dwójką" >>>

Z kolei z muzyki francuskiej usłyszymy podczas "Miejscówki" Trzy utwory na wiolonczelę i fortepian Nadii Boulanger. Koncert nagrany został w Centrum Bechsteina w Berlinie.


Posłuchaj
05:58 Dwójka miejscówka 20.04.2023.mp3 Maciej Kułakowski i Yannick Rafalimanana przed koncertem w ramach "Miejscówki z Dwójką" (Poranek Dwójki) 

Na transmisję - zarówno na antenie Programu 2 Polskiego Radia, jak i w formie streamingu wideo na dwójkowym Facebookukanale YouTube i stronie internetowej Dwójki - zapraszamy w sobotę (22.04) w godz. 19.00-19.30.

***

Rozmawiał: Karol Furtak

Goście: Maciej Kułakowski (wiolonczelista), Yannick Rafalimanana (pianista)

Data emisji: 20.04.2023

Godz. emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w audycji Poranek Dwójki.

pg

Czytaj także

Katarzyna Zdybel-Nam i Szczepan Kończal - fagot i fortepian w duecie [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2023 19:30
Gospodarzami tej "Miejscówki z Dwójką" byli fagocistka Katarzyna Zdybel-Nam z Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu oraz pianista Szczepan Kończal z Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbigniew Pilch w wyjątkowej "Miejscówce z Dwójką" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2023 19:30
W Wielką Sobotę (8.04) podczas "Miejscówki z Dwójką" wystąpił Zbigniew Pilch. To jeden z najwybitniejszych skrzypków barokowych, artysta o bardzo szerokich zainteresowaniach, które obejmują muzykę instrumentalną od XVI do XXI w., ze szczególnym uwzględnieniem wirtuozowskiej literatury skrzypcowej. 
rozwiń zwiń