Homo faber. Czy praca czyni człowieka?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2023 10:00
W sobotnim "Poranku Dwójki" wbrew temu, że sobota to powszechnie czas weekendowego odpoczynku, pomówimy o pracy w kontekście konferencji "HOMO FABER: Jak pracujemy, jak pracowaliśmy?".
Audio
 • HOMO FABER: Jak pracujemy, jak pracowaliśmy? (Dwójka/Poranek Dwójki)
Kobiety przy pracy podczas sianokosów, 1937 rok.
Kobiety przy pracy podczas sianokosów, 1937 rok.Foto: NAC

"Praca, będąca jednym z najważniejszych ludzkich doświadczeń, podlega ciągłym przemianom, podążając za dynamicznymi przeobrażeniami rzeczywistości. Pandemia COVID-19, wybuch wojny na Ukrainie, postępujące usieciowienie i inne znaczące procesy skłaniają nas do podjęcia refleksji nad tym, jak pracujemy. Chcielibyśmy to zagadnienie rozważyć z perspektywy interdyscyplinarnej i dlatego zależy nam na stworzeniu szerokiego pola wymiany poglądów osób prowadzących badania w różnych przestrzeniach rozumianych zarówno geograficznie, jak i społecznie", piszą organizatorzy konferencji z Uniwersytetu Warszawskiego.

Celem konferencji jest przyjrzenie się różnorodności współczesnego doświadczenia pracy wraz z odniesieniami do doświadczeń wcześniejszych. W audycji mówiły o tym dr Maria Małanicz-Przybylska i prof. Anna Malewska-Szałygin. 

Do tego w audycji:

 • Koncert GocłaWIANKI: Kapela ze wsi Warszawa & Woda na młyn. Wydarzenie odbędzie się w piątek w Terminalu Kultury na Gocławiu w Warszawie. Co się będzie działo piątkowej nocy 23 czerwca opowiadali Maciej Szajkowski (Kapela ze Wsi Warszawa) oraz Mariusz Żwierko (Woda na Młyn).
  Posłuchaj
  06:29 PORANEK DWÓJKI Dwojka 2023_06_17-07-49-16.mp3 GocłaWIANKI 2023 (Dwójka/Poranek Dwójki)
   
 • Zapowiedź Festiwalu "Jawor u źródeł kultury", którego finał odbędzie się 17 i 18 czerwca w Kielcach i na terenie Parku Etnograficznego w Tokarni.
  Posłuchaj
  08:02 PORANEK DWÓJKI Dwojka 2023_06_17-08-13-16.mp3 Festiwal Jawor – u źródeł kultury 2023 (Dwójka/Poranek Dwójki)
   

  Barwny korowód przeszedł już kieleckim deptakiem, artyści ludowi powoli przygotowują się na jutrzejszy dzień w skansenie w Tokarni. Właśnie w Muzeum Wsi Kieleckiej, w niedzielę, odbędą się ludowa zabawa i wręczenie nagród 2. Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Ludowej „Jawor – u źródeł kultury”. O szczegółach opowiadała nam w Poranku Dwójki Magdalena Sitek z Polskiego Radia Kielce, organizatorka festiwalu.

  Festiwal „Jawor – u źródeł kultury” wcześniej

  Pierwszy festiwal „Jawor – u źródeł kultury” odbył się w 2010 i był festiwalem regionalnym. Jego celem była promocja przede wszystkim kultury ludowej regionu oraz uhonorowanie twórców, artystów i wykonawców, którzy przyczyniają się do wzbogacenia dziedzictwa, budują tożsamość regionu i pielęgnują tradycje.
  Obecnie „Jawor – u źródeł kultury” jest wydarzeniem ogólnopolskim, a udział w nim biorą artyści ludowi wyeliminowani podczas konkursów regionalnych rozgłośni Polskiego Radia.

  Ludowy koloryt

  Tegoroczny festiwal zainaugurował korowód artystów z całego kraju – zwycięzców lokalnych konkursów organizowanych przez regionalne rozgłośnie Polskiego Radia.

  - Będzie bardzo barwnie – wszystkie kapele wystąpią w strojach ludowych. Biorą ze sobą instrumenty, więc będzie głośno – zapowiadała Magdalena Sitek. – Zespoły będą odpowiednio oznakowane. Będzie można przyjrzeć się, jak wyglądają stroje poszczególnych regionów naszego kraju. A wszystkie zespoły będą oznakowane, będzie wiadomo, kto jest skąd.

  Następnie koncert „Świętokrzyscy artyści gościom”, który będzie hołdem dla wszystkich, którzy przyjechali w Kieleckie, a zarazem okazją do ukazania rodzimego dziedzictwa.

  Co czeka nas w niedzielę na festiwalu „Jawor – u źródeł kultury”?

  Drugi dzień festiwalu będzie miał miejsce w skansenie w Tokarni, ok. 30 km od Kielc. To spory kompleks bogaty w różnorodne zabudowania z regionu. „Będzie można zmęczyć się od samego spacerowania po skansenie, ale i od tańca!” – gwarantuje Magdalena Sitek. Laureaci lokalnych konkursów wystąpią na scenie skansenu, porywając gości do zabawy.

  Wcześniej możemy obejrzeć muzyczne widowisko przygotowane specjalnie dla jaworowej publiczności: artyści węgierscy i polscy przedstawią program pełen tańca, śpiewu i muzyki!

  - Niepewnym, czy kultura ludowa jest dla nich, mówimy „tak”! – zachęca do przyjazdu w Kieleckie organizatorka festiwalu Jawor. – Nie wyjdą Państwo głodni, przygotowaliśmy charakterystyczne dla regionu potrawy. Mamy dwie wspaniałe wystawy. Piękną ekspozycję małżeństwa Kozłowskich, która prowadzi nas przez świętokrzyskie baśnie i legendy. Nie zabraknie świątków, czarownic. Kolorowa rzeźba Pana Andrzeja Kozłowskiego. Natomiast Pani Lucyna jest jedyną w naszym regionie osobą, która potrafi wycinać z papieru takie cuda! Z kolei Karolina Magdalena Sideł-Kozieł specjalizuje się w pasiakach świętokrzyskich. Kolory czerń i czerwień dominują w naszych strojach. Ta wystawa znajduje się na małej scenie i zachęcam do jej obejrzenia.

  Nagrody „Jawor – u źródeł kultury”

  O 16.30 nastąpi rozdanie nagród w 2. Ogólnopolskim Festiwalu Kultury Ludowej „Jawor – u źródeł kultury”. Gwarantuje je minister kultury – prof. Piotr Gliński, który objął festiwal honorowym patronatem.

  Posłuchaj
  14:52 PORANEK DWÓJKI Dwojka 2023_05_20-09-10-47.mp3 Konkurs Polskiego Radia Kielce dla twórców ludowych „Jawor – u źródeł kultury” 2023 (Dwójka/Poranek Dwójki)
  YouTube, Radio Kielce

   

   

 • "Etnobotanika w muzeum – w świecie naparów, wyciągów i eliksirów” to projekt edukacyjno-animacyjny Muzeum Częstochowskiego, mający na celu upowszechnienie wiedzy na temat ziół oraz ziołolecznictwa. 17 czerwca w Parku Staszica w Częstochowie od godz. 18.00 do 20.00 uczestnicy warsztatów dowiedzą się z czego pleciono wianki na oktawę Bożego Ciała oraz Noc Kupały, a następnie wykonają je samodzielnie. Na wydarzenie zapraszała na Ewelina Mędrala-Młyńska.
  Posłuchaj
  06:40 PORANEK DWÓJKI Dwojka 2023_06_17-08-39-41.mp3 Etnobotanika w muzeum, Częstochowa (Dwójka/Poranek Dwójki)
   
 • Kolejny odcinek cyklu "Od Olzy do Sanu". O Bojkach mówi Tomasz Kosiek.

  Festiwal Dwa Teatry to święto teatrów Polskiego Radia i Telewizji Polskiej Festiwal Dwa Teatry to święto teatrów Polskiego Radia i Telewizji Polskiej
 • Relacja z Festiwalu Dwa Teatry w Zamościu.
  Posłuchaj
  11:38 PORANEK DWÓJKI Dwojka 2023_06_17-09-16-44.mp3 Festiwal Dwa Teatry w Zamościu (Dwójka/Poranek Dwójki)
   
Słuchaliśmy:

7.09 Gabriel Fauré Barcarolle Es-dur op. 70 nr 6, wyk. Menahem Pressler (fortepian) (5:30)

7.16 Kapela ze Wsi Warszawa A przed wroty (3:28)

7.26 John Dowland M. John Langton's Pavan, wyk. Les Voix Humaines, Nigel North (dyr.) (4:05)

7.32 Georgs Pelēcis Fiori Musicali: Kosmejas skumjas, wyk. Gidon Kremer (skrzypce), Andrei Pushkarev (wibrafon), Kremerata Baltica (4:16)

7.38 Ma Rainey Runaway Blues (2:26)

7.45 George Gershwin „Summertime” z opery „Porgy and Bess”, wyk. Clara Rockmore (theremin), Nadia Reisenberg (fortepian) (2:46)

7.55 Mihály Vig Körtánc II (z filmu „Sátántangó”) (5:23)

8.02 Józef Haydn Symfonia nr 103 Es-dur "Z werblem na kotłach", IV. Finale. Allegro con spirito, wyk. Deustche Kammerphilharmonie Bremen, Paavo Jaervi (dyr.) (4:52)

8.08 Odetta Gallows Tree (Gallows Pole) (2:50)

8.19 Arvo Pärt Estonian Lullaby, wyk. Estonian Philharmonic Chamber Choir, Tallinn Chamber Orchestra, Tõnu Kaljuste (dyr.) (2:03)

8.27 Franz Schubert Winterreise op. 89, VI. Wasserflut, wyk. Jonas Kaufman (śpiew), Helmut Deutsch (fortepian) (2:43)

8:33 Kapela ze Wsi Warszawa Powałem (4:14)

8.45 Bessie Smith Nobody Knows You When You’re Down and Out (2:57)

8.55 Johannes Brahms Intermezzo A-dur op. 118 nr 2 – Andante teneramente, wyk. Glenn Gould (fortepian) (5:45)

9.08 Tom Waits Innocent When You Dream (Barroom) (4:14)

9.22 Kapela ze Wsi Warszawa Rybicka (3:55)

9.27 Moondog Chaconne C (2:56)

9.38 John Lennon & Paul McCartney Your Mother Should Know, wyk. Brad Mehldau (fortepian) (2:18)

9.48 Antonio Vivaldi Koncert kameralny g-moll RV 107, III. Allegro, wyk. Les Paladins, Jérôme Correas (dyr.) (2:37)

9.52 Grant Green Joshua Fit De Battle Of Jericho (8:02)

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 17.06.2023

Godzina emisji: 9.30