Anton Marczyński: Dzień Niepodległości Ukrainy obchodzimy codziennie od początku wojny

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2023 10:00
- Ta wojna w ogóle zmieniła podejście nie tylko do Dnia Niepodległości jako święta. Właściwie obchodzimy go codzienne od 24 lutego 2022 roku, to jest nasza czynna deklaracja, że jesteśmy niepodlegli. W istocie dzieje się to od lutego 2014 roku, wtedy zaczęła się wojna. Szczególnie widać to od lutego zeszłego roku - mówił w Dwójce Anton Marczyński, szef Polskiego Radia dla Ukrainy.
Flaga Ukrainy
Flaga UkrainyFoto: Anton27 / Shutterstock

Codzienna walka o niepodległość

Z nieustającą dumą, ale też w poczuciu zagrożenia i z niepokojem 24 sierpnia Ukraina obchodzi Dzień Niepodległości. O znaczeniu tego święta w kraju pogrążonym w wojnie z Rosją rozmawialiśmy z Antonem Marczyńskim, szefem sekcji ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy. - Jestem przekonany, że jest coś takiego jak fundamentalny lęk o przetrwanie. Śmierć bliskich to najgorsze co może nas spotkać w życiu, ale okazuje się, że można dalej walczyć. Ta wojna w ogóle zmieniła podejście nie tylko do Dnia Niepodległości jako święta. Właściwie obchodzimy go codzienne od 24 lutego 2022 roku, to jest nasza czynna deklaracja, że jesteśmy niepodlegli - podkreślił rozmówca Pawła Siwka.

Sytuacja bez innego wyjścia

Opowiadał również o poczuciu zmęczenia wśród Ukraińców. - Trudno mówić o tym, że ukraińskie społeczeństwo jest wojną zmęczone. To po prostu konieczność, sytuacja kiedy nie ma się innego wyjścia. Zmęczenie jest elementem innej perspektywy, możliwości spojrzenia z oddali, zmiany tematu, a tam nie da się go zmienić - stwierdził.

Narodziny nowej Ukrainy

Anton Marczyński dodał, że przez ponad 30 lat Ukraina trwała w pewnym stanie zawieszenia. - Teraz narodziła się nowa Ukraina, a w istocie dzieje się to od lutego 2014 roku, wtedy zaczęła się wojna. Szczególnie widać to od lutego zeszłego roku - zaznaczył.


Posłuchaj
15:46 2023_08_24 09_30_26_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Anton Marczyński: Dzień Niepodległości Ukrainy obchodzimy codziennie od początku wojny (Poranek Dwójki)

 

Łańcuch wydarzeń prowadzących do niepodległości

24 sierpnia 1991 roku Rada Najwyższa przyjęła akt niepodległości Ukrainy. - Film "Dzień Niepodległości Ukrainy" w reżyserii Volodymyra Tykhyego pokazuje ludzi, którzy po części do tego doprowadzili. To był łańcuch wydarzeń, a jednym z najważniejszych jego ogniw był nieudany zamach stanu, przeprowadzony przeciwko Michaiłowi Gorbaczowowi w dniach 19-21 sierpnia 1991 roku. Ponad rok wcześniej, w lipcu 1990 roku Ukraina ogłosiła deklarację niepodległości - przypomniał Anton Marczyński.

Posłuchaj
13:01 2023_08_24 09_12_27_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Producent filmu Kamil Przełęcki o dokumencie "Dzień Niepodległości Ukrainy" w reż. Volodymyra Tykhyego. Wydarzenia rozgrywają się w jednym dniu 24 sierpnia 2022 r., gdy Ukraina świętuje 31. rocznicę odnowienia niepodległej państwowości (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Anton Marczyński (szef sekcji ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy)

Data emisji: 24.08.2023

Godzina emisji: 9.30

mo

Czytaj także

Międzynarodowy Dzień Teatru. Switłana Oleszko: chcemy powiedzieć, że żyjemy i tworzymy

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2023 14:05
- Tak jak na Boże Narodzenie stawialiśmy wszyscy choinki i mówiliśmy, że nie świętujemy, tylko jest to nasz protest, tak w Międzynarodowym Dniu Teatru pracujemy nawet chyba więcej i to też jest nasz protest. Chcemy powiedzieć, że żyjemy, że tworzymy i ukraiński teatr też żyje - mówiła w "Poranku Dwójki" reżyserka Switłana Oleszko, autorka polskiego orędzia na 61. Międzynarodowy Dzień Teatru, który jest obchodzony 27 marca. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"HerSons" - wyjątkowy dokument o porwanych z ukraińskiego Chersonia

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2023 17:00
 - Świadectwa rosyjskich zbrodni w Ukrainie są zbierane w różny sposób. Powstała obszerna ankieta, według której rozmawiamy ze świadkami. Czasem pracujemy w ośrodkach dla uchodźców w Polsce, mamy też zespół, który jeździ na tereny okupowane, tworzy dokumentację wideo. Jedynym warunkiem takich rozmów jest fakt, że są to naoczni świadkowie wydarzeń - mówili w Dwójce Kateryna Leontieva, koordynatorka w Centrum im. Lemkina, oraz Jakub Kiersikowski z Instytutu Pileckiego.
rozwiń zwiń