Kacper Nowak: podchodziliśmy do tej współpracy bez żadnych oczekiwań

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2023 12:27
- Zapoznała nas moja belgijska menadżerka. Dobrze się nam grało, czerpaliśmy z siebie nawzajem inspirację, więc zdecydowaliśmy, że nasze wspólne projekty potrwają dłużej. Pojawiła się też idea płyty, którą chcemy w tym roku wydać - mówił w Dwójce wiolonczelista Kacper Nowak, który wystąpi razem z pianistą Łukaszem Krupińskim na V Festiwalu Romantycznych Kompozycji: Elsner i jego uczniowie.
Łukasz Krupiński (L) i Kacper Nowak (P)
Łukasz Krupiński (L) i Kacper Nowak (P)Foto: materiały prom.

Śpiewność fortepianu i wiolonczeli

W "Poranku Dwójki" powróciliśmy do trwającego V Festiwalu Romantycznych Kompozycji (1-7 września). Jednym z wydarzeń tegorocznej edycji będzie koncert wiolonczelisty Kacpra Nowaka i pianisty Łukasza Krupińskiego. Artyści zaprezentują m.in. II Sonatę wiolonczelową D-dur Felixa Mendelssohna oraz Fantasiestücke op. 73 Roberta Schumanna i transkrypcje wybranych pieśni cyklu "Dichterliebe" (Miłość poety).

- Były to ewidentne wybory, ponieważ festiwal jest w tym roku związany z pieśnią romantyczną. Jest to styl bardzo nam bliski. To jest zawsze wielkie wyzwanie stworzyć tę śpiewność na fortepianie u Mendelssohna i Schumanna. Wiolonczela też inspiruje swoim dźwiękiem, takim okrągłym i głębokim. Mam na dzieję, że będziemy w stanie wyciągnąć z tej aranżacji jak najwięcej - wyznał Łukasz Krupiński.

Po raz pierwszy w Polsce

Obaj muzycy wystąpią na tegorocznym Festiwalu Romantycznych Kompozycji już w środę, 6 września. Będzie to pierwszy koncert duetu w Polsce.

V Festiwal Romantycznych Kompozycji: Elsner i jego uczniowie. Fenomen pieśni romantycznej objęty jest patronatem Programu 2 Polskiego Radia.


Posłuchaj
14:50 Poranek Dwójki nowak krupiński 4.09.2023.mp3 Łukasz Krupiński i Kacper Nowak przed koncertem na V Festiwalu Romantycznych Kompozycji (Poranek Dwójki) 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Łukasz Krupiński (pianista), Kacper Nowak (wiolonczelista)

Data emisji: 4.09.2023

Godz. emisji: 9.30

pg


Czytaj także

"Miłość Poety" - muzyka Schumanna i poezja Heinego [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2022 19:20
Zapraszamy do obejrzenia koncertu, dzięki któremu mogliśmy na nowo odkryć związek między słowem i muzyką. Koncert wypełniony był pieśniami z cyklu "Miłość poety", będącymi połączeniem muzyki Roberta Schumanna z liryką Heinricha Heinego.
rozwiń zwiń