Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci za nami. Dziennikarz Polskiego Radia Maciej Jastrzębski nagrodzony

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2023 13:00
Dziennikarz Polskiego Radia Maciej Jastrzębski zdobył nagrodę główną w konkursie radiowym XV Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci. Podczas sobotniej (30.09) gali zamknięcia festiwalu wręczono także nagrody twórcom filmów fabularnych i dokumentalnych.
Gdynia, 30.09.2023 r. Gala finałowa festiwalu filmowego Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci
Gdynia, 30.09.2023 r. Gala finałowa festiwalu filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci"Foto: PAP/Andrzej Jackowski
  • Zakończył się XV Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci. Główną nagrodę w konkursie radiowym odebrał dziennikarz Polskiego Radia Maciej Jastrzębski, autor reportażu "Za prawdę o Katyniu odebrano mu wszystko".
  • Bohaterem reportażu jest polski pisarz Ferdynand Goetel skazany na milczenie i zapomnienie za udział w pracach komisji, która ustaliła, że odpowiedzialny za zbrodnię w Katyniu był Związek Radziecki.
  • W konkursie polskich filmów dokumentalnych Złoty Opornik otrzymał film "Stanisław Helski. Dlatego" w reżyserii Michała Torza.
  • W międzynarodowym konkursie filmów fabularnych zwyciężyła "Ostatnia egzekucja" w reżyserii Franziski Stünkel, a wśród dokumentów najlepszy okazał się "Motherland" w reżyserii Alexandra Mihalkovicha.

Choć festiwal "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" to przede wszystkim ważne wydarzenie dla twórców filmów  poświęconych historii, zmaganiom z totalitaryzmem i walce o wolność, to od kilku lat jego istotnym jego elementem jest konkurs radiowy. W tym roku zwyciężył w nim Maciej Jastrzębski, który w reportażu "Za prawdę o Katyniu odebrano mu wszystko" przedstawił tragiczne losy pisarza Ferdynanda Goetela.

Ferdynand Goetel skazany na zapomnienie

Przewodniczący jury konkursu radiowego Piotr Witt wyjaśnia, że autor reportażu wykazał się wyjątkowym kunsztem radiowym.

- Właściwie nie mieliśmy wielkich wątpliwości. To jest historia wybitnego polskiego pisarza Ferdynanda Goetela, którego zmuszono do milczenia i do ucieczki z kraju, a w Polsce Ludowej starano się go wymazać ze wszystkich podręczników literatury i wydrzeć ze wszystkich bibliotek, ponieważ Ferdynand Goetel był jednym ze świadków Międzynarodowej Komisji Czerwonego Krzyża, która ustaliła, że zbrodnie w Katyniu popełnili Sowieci - stwierdził.

U Macieja Jastrzębskiego docenił przede wszystkim bardzo dobre przygotowanie historyczne i odkrywczość tematu. - On przedstawił całą tę tragiczną tragiczną w sposób beznamiętny, bardzo obiektywny, co robi tym większe wrażenie - powiedział.

Prawda o Katyniu

Laureat po otrzymaniu nagrody podkreślał, że reportaż o Ferdynandzie Goetelu był dla niego wyjątkowy z kilku powodów.

- Przede wszystkim była to dla mnie lekcja historii, poznawanie innego wymiaru bohaterstwa. Bo można być żołnierzem, iść na front i zginąć. Ale można poświęcić wszystko: karierę, dobre życie, rodzinę tylko po to, by zachować prawdę, tak jak zrobił to Ferdynand Goetel, poświęcając wszystko dla tego, żeby móc głosić światu prawdę o zbrodni katyńskiej - mówił Maciej Jastrzębski. - Reportaż ważny był dla mnie także dlatego, że poznałem dwoje wspaniałych ludzi - dzieci Ferdynanda Goetela, które przyjęły mnie z niezwykłą szczerością, a nawet radością z tego, że mogą ze mną usiąść i porozmawiać, a ja mogłem z ich ust usłyszeć wspaniałą opowieść - dodał.

Czytaj także:

Festiwal NNW - nagrodzeni

W tym roku program festiwalu został zbudowany wokół manifestu Janusza Krupskiego "Wolna Polska w wolnym świecie. Nie będzie wolnej Polski, bez wolności krajów Europy Środkowo Wschodniej. Krajów podbitych przez Sowietów".

W konkursie polskich filmów dokumentalnych nagroda Złoty Opornik przypadła filmowi "Stanisław Helski. Dlatego" w reżyserii Michała Torza. W międzynarodowym konkursie filmów fabularnych zwyciężyła "Ostatnia egzekucja" w reżyserii Franziski Stünkel, a wśród dokumentów najlepszy okazał się "Motherland" w reżyserii Alexandra Mihalkovicha.

Uroczysta gala finałowa 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" odbyła się w sobotę (30 września) w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Patronem medialnym wydarzenia było Polskie Radio.

Posłuchaj
06:45 Dwojka_Poranek_Dwojki_Niepokorni_Niezlomni_Wykleci_2023_10_02-07-36-53.mp3 Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci - dziennikarz Polskiego Radia Maciej Jastrzębski nagrodzony (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Materiał: Witold Banach

Data emisji: 2.10.2023

Godzina emisji: 7.37

mgc